راش پوستی کودکان:تاول و جوشدانه های قرمز روی پوست همراه با خارش

راش پوستیوقتی روی بدن نوزاد شما برآمدگی،جوش و یا لکه وجود داشته باشد،کاملاً طبیعی است که شما نگران شوید.اما راش های پوستی نوزادی عملاً به طور باور نکردنی رایج هستند.نکته اینجاست که چه هنگام باید واقعاً درباره ی راشهای پوستی نگران باشیم٫و چه کنیم تا به کاهش علائمی که همراه راشهای پوستی بروز میکنند کمک کنیم.

کمی زمان خواهد برد تا نوزاد شما با محیط جدید اطراف خود خو بگیرد.آنها دیگر در یک حباب آب گرم زندگی نمیکنند،بنابراین بدن آنها و بخصوص پوست آنها باید با این تغییرات سازگار شود.

بیشتر راشهای پوستی کودکان بی خطر هستند و به طور خود به خود یا با اصلاحات جزئی(مانند تغییر ماده ی شوینده یا حذف برخی مواد غذایی خاص اگر از شیر مادر تغذیه میکنند) از بین میروند.

شما میتوانید برای جلوگیری از تحریک ناحیه دارای راش پوستی توسط نوزاد،ناخن او را کوتاه نگاه داشته و یا شب هنگام دستکشهای نخی به دستان او بپوشانید.

با این حال،در موارد بسیار نادر ،راشهای پوستی نشانه یک عفونت جدی مانند مننژیت است که نیاز به رسیدگی پزشکی فوری دارد.

اگر درباره ی راش پوستی در نوزاد خود نگران هستید،همیشه با دکتر خود در این باره مشورت کنید.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#CCFFFF”]

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت در کلینیک  امید می‌توانید با شماره 09128444990 تماس حاصل نمایید.

[/alert]

بیشتر راشهای پوستی کودکان و نوزادان به طور خود به خود از بین میروند.زمانی که پوست با واکنشهای آلرژیک نسبت به باکتریها،ویروسها،غذاها،فلزات و فاکتورهای دیگر تحریک شود،راش های پوستی بروز میکنند.بسیار مهم است که از علائم راشهای پوستی در کودک خود آگاه باشید.حتی زمانی که راش پوستی از بین برود،در صورتی که کودک مجددا در معرض عامل اولیه راش پوستی خود قرار گیرد،میتواند مجددا بروز کند.بنابراین،بهترین راه درمان این آلرژی ها،شناسایی زود هنگام عامل آن و جلوگیری از بدتر شدن شرایط است.اما هیچگاه به طور سرخود دست به درمان بیماری کودک خود نزنید.همیشه با یک دکتر برای تشخیص و درمان ضروری مشورت کنید.

شخیص راش ها در کودکان تنها از روی ظاهر آن ها کافی نیست، در نظر گرفتن کل شواهد بالینی برای کمک به تشخیص مناسب، مهم است. متخصصان ای ما در کلینیک تخصصی امید می‌توانند دلیل مشکل کودک را مشخص کرده و هر گونه درمان لازم را توصیه نمایند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت با شماره‌ ………. تماس بگیرید.

انواع راش های پوستی در کودکان و نوزادان


اطلاعات درون این صفحه را برای دستیابی به یک راهکار برای مقابله با راش های پوستی استفاده کنید. اما از تشخیص سرخود خودداری کنید. اگر نگران هستید با یک دکتر مشورت کنید.

راش های همراه با تب

برخی از راش ها در پوست کودکان با تب همراه هستند، انواع آن ها عبارتند از:

تب و گونه های قرمزتب و گونه های قرمز

تب و راش های قرمز روشن روی هر دو گونه می تواند سندروم گونه ی سیلی خورده باشد.کودک شما ممکن است سرما بخورد و راش ها می توانند سر تا سر بدن پخش شوند.این سندروم معمولا طی یک هفته از بین میرود.داروی سرماخوردگی کودکان می تواند تب را کاهش دهد.

تاول زدن دست ها،پاها ودرون دهان

تاول زدن دست ها و پاها

بیماری دست و دهان و پا یک بیماری شایع دوران کودکی است که باعث ایجاد تاول روی دست ها،پاها و زخم هایی روی زبان می شوند.این بیماری همچنین باعث ایجاد تب شده و امکان دارد کودک شما سرما بخورد این بیماری در طی یک هفته از بین می رود. داروی سرماخوردگی کودکان می تواند تب را کاهش دهد.

راش های صورتی قرمز

راش های صورتی

تب اسکارلت باعث ایجاد راش های قرمز صورتی می شود که احساسی مانند سمباده و ظاهری مانند آفتاب سوختگی دارند.این بیماری معمولا با علائم زبان متورم،گلو درد،سردرد،و تب شروع می شود.اگر به تب اسکارلت مشکوک هستید سریعا به دکتر خود مراجعه کنید.این بیماری با آنتی بیوتیک درمان می شود.

سرخک

سرخک

سرخک معمولا با تب،چشمان دردناک و حساس به نور و نقاط خاکستری درون گونه ها شروع می شود.بعد از چند روز یک راش پوستی قرمز-قهوه ای روی سر یا گردن ظاهر شده و به سایر نقاط بدن انتشار می یابد. اگر فکر می کنید شما یا کودکتان مبتلا به سرخک هستید با دکتر خود تماس بگیرید.

راش های همراه با خارش

برخی از راش ها در پوست کودکان با خارش همراه هستند، انواع آن ها عبارتند از:

راش های به وجود آمده توسط گرما

راش های گرماگرما و عرق می تواند باعث بوجود آمدن نقاط قرمزی تحت عنوان راش های تیغ دار یا راش های حرارتی شوند.این راش ها باعث ابجاد خارش می شوند و امکان دارد شما کودک خود را در حال خاراندن بیابید. راش های حرارتی بدون نیاز به درمان رفع می شوند.

پوست قرمز فلس مانند یا پوست شکاف دار

پوست قرمز فلس مانند

پوستی که قرمز،خشک،دچار خارش و ترک دار است احتمالا دچار اگزما است.این بیماری در پشت زانوها،آرنج و گردن شایع است.اما می تواند در هر جایی بروز یابد.اگر فکر می کنید کودکتان دچار اگزما است با دکتر خود صحبت کنید.

نقاط برآمده ی خارشی

نقاط برآمده ی خارشی

راش های بر آمده ی خارشی (کهیر) می توانند به عنوان یک واکنش آلرژیک به چیز هایی مانند نیش،دارو ها یا غذا  ظاهر شوند کهیر معمولا بین یک تا دو روز رفع می شود اگر کودک شما دائما مبتلا به این گونه از راش ها می شود با دکتر خود صحبت کنید.کهیر ها ممکن است نسبت به چیزی آلرژیک باشند اگر در اطراف دهان کودکتان ورم وجود دارد با اورژانس تماس بگیرید.

راش های خارشی گرد

راش های خارشی گرد

راش های حلقوی خارشی می توانند کچلی قارچی باشند.از دکتر پوست خود برای درمان کچلی تقاضای یک کرم یا لوسیون کنید. اگر این نوع راش روی پوست سر کودکتان ظاهر شد با دکتر خود صحبت کنید زیرا ممکن است نیاز به درمان دارویی داشته باشد.

نقاط کوچک و تاول

نقاط کوچک و تاول

آبله مرغان باعث ایجاد نقاط قرمز شده که به تاول تبدیل میشوند.این نقاط میتوانند باعث خارش شوند.این نقاط نهایتاً پوسته پوسته شده و میریزند.در برخی کودکان تعداد کمی از این نقاط ظاهر میشود و در برخی دیگر سرتاسر بدن دچار این نقاط میشود.

اگر در مورد روشهای درمان آبله مرغان در کودکان سوالی دارید در این قسمت کلیک کنید. 

زخم ها یا تاول های قرمز خارشی

زخم ها یا تاول های قرمز خارشی

زخم ها یا تاول های قرمز که می ترکند و به سختی از بین میروند و همچنین تکه های طلایی-قهوه ایی ایجاد میکنند میتواند زرد زخم باشد.زخم ها یا تاول ها میتوانن خارشی باشند، بزرگتر شوند ویا به سایر نقاط بدن انتشار یابند.این زخمها اغلب بر روی صورت، دستها یا در اطراف قسمت های وسطی بدن ظاهر میشوند.اگر در کودک خود مشکوک به زرد زخم هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

راش های بدون تب یا خارش

برخی از راش ها در پوست کودکان بدون تب و خارش همراه هستند، انواع آن ها عبارتند از:

نقاط سفید در کودکان

نقاط سفید در کودکان

نقاط سفید کوچک ( میلیا) زمانی که کودکان چند روزه هستند اغلب روی صورت آنها ظاهر میشود. این نقاط معمولا طی چند هفته برطرف شده و نیازی به درمان ندارند.

نقاط سفید،زرد و قرمز در کودکان

نقاط سفید،زرد و قرمز در کودکان

نقاط بر آمده زرد قرمز و سفید (اریتماتوکسیکوم) زمانی که کودکان به دنیا می آیند میتواند روی بدن آنها ظاهر شود.این نقاط معمولا روی صورت، بدن و ناحیه بالایی بازوها و ران ها ظاهر میشود. این نوع راش ها میتوانند ناپدید و مجدد ظاهر شوند. این مشکل باید طی چند هفته بدون نیاز به درمان برطرف شود.

نقاط صورتی یا به رنگ پوست 

نقاط صورتی یا به رنگ پوست

نقاط کوچک، سفت و برآمده که میتواند در هر جای بدن ظاهر شود، در کودکان شایع بوده و تحت عنوان زگیل آبکی شناخته میشوند. اگرچه این نقاط میتوانند بیش از یک سال طول بکشند ولی برای این مشکل درمان پیشنهاد نمیشود زیرا این نقاط خودبخود از بین میروند.

ناحیه های قرمز در انتهای بدن کودک

ناحیه های قرمز در انتهای بدن کودک

راشهای انتهایی ناحیه های قرمزی روی باسن یا اطراف آن میباشند. پوست این ناحیه میتواند دردناک و گرم باشد. امکان دارد نقاط یا تاول هایی نیز مشاهده شود. این مشکل میتواند باعث ناراحتی و آزرده شدن کودکتان بشود که میتوانید از داروخانه کرم هایی برای رفع این مشکل تهییه کنید.برای تهییه کرم مناسب با دکتر خود مشورت کنید.

چه زمانی برای درمان راشهای پوستی بچه ها به پزشک مراجعه کنیم


اگر کودک شما راشهای پوستی همراه با هر یک از علایم زیرا تجربه میکند فورا به بیمارستان مراجعه کنید :

 • درد افزایشی یا تغییر رنگ در ناحیه مبتلا به راش
 • سفتی یا خارش در ناحیه گلو
 • زجر تنفسی
 • تورم یا مشکلات دردناک روی صورت
 • تب۱۰۰.۴ درجه فارنهایت(۳۸ درجه سانتیگراد) یا بیشتر
 • پریشانی
 • سرگیجه
 • سردرد یا گردن درد شدید
 • استفراغ یا اسهال مکرر

اگر کودکتان علائم سیستماتیک زیر را همراه با راش دارد با پزشک خود تماس بگیرید :

 • درد مفصل
 • گلودرد
 • رگه های قرمز یا نقاط دردناک اطراف راش
 • گاز گرفتگی اخیر زالو یا دیگر حیوانات

بهترین روش های درمان راش پوستی در کودکان


شما میتوانید بیشترراشهای تماسی در کودک خود را درمان کنید، اما بستگی به علت راش دارد.دستورات زیر را برای کمک به برطرف کردن ناراحتی کودک خود و افزایش سرعت روند درمان دنبال کنید :

درمان اولیه

درمان اولیه

مراقبت از راشها در خانه

 • از پاک کننده های ملایم و نرم به جای صابون های قالبی معطر استفاده شود.
 • از آب ولرم به جای آب داغ برای شستوشوی پوست و موی کودک خود استفاده کنید.
 • برای خشک کردن راش به جای کشیدن روی آن از حرکت ضربه ایی آرام استفاده کنید.
 • اجازه دهید راش تنفس کند. در صورت امکان از پوشاندن آن خودداری کنید.
 • از استفاده لوسیون های جدید خودداری کنید ، زیرا خود آنها ممکن است عامل ایجاد راش باشند.
 • روی ناحیه های مبتلا به اگزما لوسیون های نرم کننده غیر معطر مرطوب کننده بزنید.
 • از خراشیدن راش توسط کودک خود جلوگیری کنید. زیرا این عمل باعث بدتر و عفونی شدن آن میشود.
 • اگر راش باعث خارش و ناراحتی زیاد میشود روی آن پمادهای هیدروکورتیزون بدون نیاز به نسخه بمالید.
 • پماد کالامین میتوند به کاهش راش های ناشی از آبله مرغان ،پیچک سمی آمریکایی و بلوط سمی کمک کند
 • با بلغور جوی دوسر حمام کنید.اینکار میتواند باعث تسکین خارش ناشی از راشهای مرتبط با اگزما و پسوریازیس شود

اگر همراه با راش،شوره در کودک خود مشاهده کردید،پوست سر و بدن آنها را با شامپوی ضد شوره بشویید.شامپوهای ضد شوره دارویی برای تهیه در داروخانه ها در دسترس است.اما اگر به نوع قوی تر آنها احتیاج داشتید،دکتر شما میتواند برای شما تجویز کند.

داروهای بدون نسخه

داروهای بدون نسخه

برای تسکین دردهای خفیف ناشی از راشها از استامینوفن(تیلنول) و ایبوپروفن(ادویل) به صورت متعادل استفاده کنید.قبل از دادن این داروها به کودک با مشاور سلامت خود صحبت کنید و از استفاده این قرصها برای طولانی مدت خودداری کنید،زیرا میتوانند اثرات جانبی داشته باشند.از پزشک خود برای طول مدت استفاده از این داروها برای کودکتان سوال کنید.اگر کودک دارای بیماری کبد یا کلیه بوده یا سابقه زخم معده داشته باشد،ممکن است نتواند از این داروها استفاده کند.

مقالات اخیر

You cannot copy content of this page

تلفن نوبت دهی کلینیک