ریسه رفتن در کودکان:بند آمدن نفس بچه ها هنگام گریه همراه با کبودی

ریسه رفتن کودکان حالتی است که در آن کودک به خاطر داشتن درد، ترس، یا ناراحتی شروع به گریه می‌کند، دچار رنگ پریدگی یا کبودی شده و از هوش می‌رود. این وضعیت غیرارادی است، یعنی کودک کنترلی روی آن ندارد. این ریسه رفتن‌ها ممکن است بر اثر ترس، درد یا آشفتگی کودک ایجاد شوند. هر دوره آن معمولا یک دقیقه طول می‌کشد. ممکن است شبیه به تشنج باشد اما در نوارهای مغز(EEG) گرفته شده هیچ نشانه‌ای مربوط به تشنج در آن دیده نمی‌شود، بنابراین نیازی نیست کودک تحت درمان با داروهای تشنج قرار گیرد.

ریسه رفتن معمولا در کودکان ۶ تا ۱۸ ماهه شروع می‌شود، البته ممکن است در هفته‌های اول تولد هم آغاز شوند. شروع آن پس از ۲ سالگی غیرمعمول است. ریسه رفتن هم در دختران و هم پسران رخ می‌دهد اما ممکن است در دختران اندکی شایع‌تر باشد. در بیشتر موارد با رسیدن کودک به ۴ یا ۵ سالگی متوقف می‌شود، البته در برخی کودکان تا مرحله بلوغ هم ادامه خواهد داشت. این مساله را با پزشک کودکتان در میان بگذارید. کودک‌تان ممکن است نیاز به انجام آزمایش‌هایی داشته باشد برای اطمینان از اینکه بیماری دیگری همچون کم‌خونی یا ضربان نامنظم قلب نداشته باشد، این بیماری‌ها ممکن است به ریسه رفتن مربوط شوند.

شما می توانید برای درمان و بهبود ریسه رفتن کودک خود به کلینیک تخصصی کودکان و نوزادان امید مراجعه کنید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت درمان با شماره‌ ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۰  و ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۱ تماس بگیرید.

انواع ریسه رفتن


دو نوع اختلال متمایز از هم هستند که به آن‌ها ریسه رفتن می‌گویند.

ریسه رفتن کبود شایع‌ترین نوع از اختلال ریسه رفتن است و اغلب حین گریه‌های شدید ناشی از درد، خستگی، عصبانیت یا ترس رخ می‌دهند. گریه‌های شدید کودک معمولا کمتر از ۱۵ ثانیه طول می‌کشند، ریسه رفتن هنگام تنفس بازدم رخ می‌دهد و کودک قادر به تنفس دم نخواهد بود. در این حالت کودک به ویژه در ناحیه اطراف لب‌ها دچار کبود می‌شود و از حال می‌رود.

تشنج آنوکسیک واکنشی معمولا بر اثر ترس یا دردی غیرمنتظره ایجاد می‌شود؛ اتفاقاتی همچون زمین خوردن و ایجاد زخمی سطحی در سر. تشنج بر اثر خود آسیب ایجاد نمی‌شود، بلکه بر اثر ترس یا دردی ناگهانی رخ می‌دهد. در این وضعیت کودک اغلب دهانش را باز می‌کند، انگار می‌خواهد گریه کند اما صدایی تولید نمی‌کند، رنگش پریده و سپس از حال می‌رود. اندام‌های کودک شل و یا اغلب سفت می‌شوند، چشمانش به سمت بالا چرخیده و انگشتانش جمع می‌شود. بدن کودک ممکن است چندین لرزش داشته باشد. تشنج معمولا کمتر از یک دقیقه طول می‌کشد. سپس کودک به هوش می‌آید اما ممکن است تا چند ساعت خواب‌آلود و گیج به نظر برسد.

علل ریسه رفتن نوزادان و کودکان


اغلب، ریسه رفتن با گریه کردن به عنوان واکنشی نسبت به درد، ترس یا عصبانیت شروع می‌شود. اگر کودک شما دچار ریسه از نوع سیانوتیک باشد، احتمالا از چیزی ناراحت و پریشان است. شاید مشکلی دارد و یا چیزی نیاز دارد. کودک گریه می‌کند، بازدمی شدید دارد اما عمل دم را نمی‌تواند انجام دهد. صورتش به ویژه اطراف لب‌هایش سریعا کبود می‌شود و سپس از حال می‌رود. هنگام ریسه رفتن همراه با رنگ پریدگی، کودک درد یا ترسی ناگهانی را احساس می‌کند. ممکن است به پشت افتاده و سرش به جایی خورده باشد و یا کسی از پشت سرش رد شده و ترسیده باشد. ممکن است از ترس یا درد جیغ بکشد یا دهانش را برای داد زدن باز کند اما صدایی تولید نشود. سپس دیگر نفس نمی‌کشد، رنگ از چهره‌اش پریده و از هوش می‌رود.

در هر دو مورد، کودک در کمتر از یک دقیقه دوباره شروع به تنفس می‌کند و به هوش می‌آید. ممکن است خسته باشد اما جدا از این خود طبیعی‌اش خواهد بود. این ریسه رفتن در کودک‌‌تان اختیاری نیست. این حالت واکنش غیرارادی بدنش به رخدادی ناگهانی است. این رفلکس‌ها، الگوی تنفس، ضربان قلب و میزان فشار خون کودک را دچار تغییر می‌کنند و باعث از هوش رفتن کودک می‌شود.

علایم ریسه رفتن کودکان


پس از اینکه کودک از حال رفت، روی زمین با بدنی شل دراز می‌کشد. همچنین ممکن است:

وقتی که دوباره شروع به تنفس می‌کند ممکن است نفس نفس بزند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم


در صورت ریسه رفتن یا مشاهده موارد زیر، باید کودکتان را به دکتر ببرید:

 • کودک کمتر از ۶ ماه سن داشته باشد
 • ریسه رفتن‌های مداومی (بیش از یک بار در هفته) داشته باشد، که ممکن است بر اثر آنمی باشد
 • پس از ریسه رفتن دچار گیجی شود
 • سفتی در عضلات و لرزش‌های بدنش بیش از یک دقیقه طول بکشد و بازیابی او زمان بیشتری طول بکشد
 • ریسه رفتن‌های کودک به حدی شدید و مکرر اتفاق بیافتد که زندگی عادی خانواده را تحت تاثیر قرار دهد

روش تشخیص ریسه رفتن کودک


پس از اولین ریسه رفتن کودک، برای جلوگیری از هرگونه مشکلی در سلامتی او به پزشک مراجعه کنید. هیچ تستی برای تایید ریسه رفتن وجود ندارد. متخصص اطفال پس از اینکه برایش تعریف کنید چه اتفاقی افتاده است معمولا می‌تواند آن را تشخیص دهد. پزشک می‌خواهد بداند چکونه این اتفاق افتاده است، کودک چه حالتی داشته و شیوه شروع تنفس مجدد کودگ چگونه بوده است. به ندرت پیش می‌آید که متخصص اطفال، کودک شما را به یک متخصص قلب یا متخصص مغز و اعصاب ارجاع ‌می‌دهد. متخصص مغز و اعصاب در زمینه مغز و سیستم‌های عصبی تخصص دارد و هر گونه دلیل موثر مرتبط با مشکل کودکتان را بررسی می‌کند.

درمان ریسه رفتن بچه‌ها


اگر در مورد  درمان ریسه رفتن نوزادان سوالی دارید در این قسمت کلیک کنید.

اگر کودکتان یک بار ریسه رفت، احتمالا دوباره این حالت تکرار شود. ریسه رفتن در برخی کودکان ممکن است چند بار در روز و در برخی دیگر ممکن است تنها یک بار در سال اتفاق بیافتد. در ریسه رفتن کبود، برای تشخیص هرگونه مشکل در سلامتی کودک باید بررسی‌های دقیقی صورت گیرد و یک نوار قلب هم برای بررسی نظم ضربان قلب او انجام شود. تشنج‌های آنوکسیک واکنشی ممکن است به برخی از داروها پاسخ دهند، اما این داروها تنها در وضعیتی تجویز می‌شوند که ریسه‌ها به صورت مکرر رخ دهند و تاثیر زیادی روی زندگی خانواده کودک گذاشته باشند. این داروها که شامل گلیکوپیروینیوم، آتروپین و هیوسین می‌شوند، می‌توانند باعث خشکی دهان، بزرگ شدن مردمک چشم و عوارض جانبی دیگری هم شوند.

اگر نگران هستید، از پزشک کودکتان بخواهید یک متخصص اطفال را به شما معرفی کند. میزان سطح آهن (آنمی) کودک شما همچون میزان فریتین هم ممکن است نیاز به بررسی داشته باشد و اگر میزان آن پایین باشد قطره یا قرص آهن تجویز می‌شود. داشتن کودکی با این تشنج‌ها استرس آور است، بنابراین اگر مقابله با این وضعیت برایتان مشکل است به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند توصیه‌هایی را برای کاهش استرس به شما ارائه دهد؛ روش‌هایی همچون تمرین تنفس برای کاهش استرس. شما همچنین می‌توانید از مشاوری کمک بگیرید که می‌تواند برای نحوه برخورد با ریسه رفتن‌های کودکتان روش‌هایی را به شما آموزش دهد. به این صورت فرصتی به کودکتان داده می‌شود تا خیلی سریع‌تر بهبود یابد.

راهکارهای پیشگیری از ریسه رفتن بچه


پزشک‌ به شما یاد می‌دهد که چگونه عوامل ایجاد ریسه رفتن‌‌های کودک را شناسایی کنید، بنابراین شاید بتوانید از وقوع آن‌ پیشگیری کنید.

 • گاهی فوت کردن تند روی صورت کودک می‌تواند ریسه رفتن کودک را متوقف کند. اما این روش برای تمامی کودکان موثر نیست و ممکن است در کودکان سنین بالاتر اثر نکند.
 • اگر عصبانیت و اوقات تلخی کودک باعث شروع حملات ریسه رفتن شوند، پزشک به شما کمک می‌کند راه جدیدی برای کنترل وضعیت کودکتان پیدا کنید.
 • به خاطر وضعیت ریسه رفتن‌های کودکتان تسلیم تمامی خواسته‌هایش نشوید، این کار می‌تواند منجر به مشکلاتی تربیتی در کودک شود که پس از رفع مشکل ریسه‌ رفتن‌هایش هم باقی بماند.

سوالات متداول


اگر حین ریسه رفتن تنفس کوک قطع شد چه کار باید کرد؟

اگر کودک شما ریسه رفت (نفس کشیدنش قطع شد، صورتش کبود یا سفید شد، و برای زمان کوتاهی از هوش رفت) خونسردی خود را حفظ کنید و:

 • دهان کودک را بررسی کنید که غذا یا هر چیز دیگری در دهانش نباشد که پس از به هوش آمدن خطر خفگی ایجاد کند.
 • کودک را به سمت پهلو بچرخانید.
 • اگر کودک تشنج داشت، اشیاء و وسایل را از اطراف او دور کنید.
 • اگر کودک شروع به نفس کشیدن مجدد نکرد، احیای قلبی ریوی(CPR) را انجام دهید.

سرانجام و نتیجه ریسه رفتن چیست؟

 • ریسه رفتن بیشتر کودکان در سنین شش سالگی متوقف می‌شود.
 • اثرات بلند مدت ریسه رفتن کبود گزارش نشده است.
 • اثرات بلند مدت ریسه رفتن به همراه رنگ پریدگی، افزایش احتمال غش کردن فرد در دوران بلوغ و بزرگسالی است.