بررسی نفس کشیدن طبیعی نوزادان با اطلاع از تعداد و رنج تنفس نرمال

تنفس طبیعیبیماری‌هایی که بر روی تنفس تاثیر می‌گذارند اغلب در نوزادی به وجود می‌آیند. طبیعتا هر فردی مراقب ظهورعلائم بیماری در نوزاد خود است. سرعت تنفس نوزاد یکی از علائم بیماری است. اگر تنفس نوزاد کمی سریع باشد، این یکی از اولین علائم عفونت ریه، مخصوصا در نوزادان یا کودکان خردسال می‌باشد. کودکان زیر 3 سال به توجه و مراقبت بیشتری نیاز دارند زیرا بیماری‌های تنفسی برای کودک بسیار آزار دهنده هستند. در ابتدا، والدین باید بدانند که تنفس سالم و طبیعی به چه شکل است.    اگر گه گاهی به تنفس نوزاد تازه متولد شده توجه کرده باشید حتما تعجب کرده‌اید که آیا تنفس کودک طبیعی است یا خیر. اما نوزادان تازه متولد شده الگوی تنفس مشخصی دارند، و بنابراین آنچه برای والدین غیر طبیعی یا هشدار دهنده به نظر می‌رسد، برای نوزاد تازه متولد شده کاملا طبیعی و نرمال است.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#CCFFFF”]

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت در کلینیک  امید می‌توانید با شماره 09128444990 تماس حاصل نمایید.

[/alert]

هنگامی که نوزاد تازه متولد شده به منزل برده می‌شود، ممکن است والدین از صدایی که هنگام تنفس نوزاد تولید می‌شود تعجب کنند. تنفس نوزادان تازه متولد شده دارای الگوها و صداهای خاصی است، و بهتر است والدین با این صداها آشنا باشند. این آشنایی باعث می‌شود والدین بتوانند صداهای “طبیعی” را از صداهایی که به توجه بیشتری نیاز دارند تشخیص دهند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و نوبت ویزیت در کلینیک تخصصی کودکان امید تحت نظر دکتر می‌توانید با شماره ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۰  و ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۱ تماس بگیرید.

آشنایی با تنفس نوزاد تازه متولد شده


یکی از بهترین کارهایی که می‌توان برای آشنایی با تنفس نوزاد انجام داد، گذراندن زمان بیشتر با نوزاد و بی سر و صدا گوش دادن به نفس کشیدن او است. ممکن است صدای تنفس نوزاد با توجه به نوع فعالیتی که دارد انجام می‌دهد (خوردن، خوابیدن، بیدار و آرام بودن) متفاوت باشد. آشنایی والدین با این صداهای مختلف باعث می‌شود آنها به اشتباه تصور نکنند که کودک مشکلی دارد. اگر نوزاد در بیمارستان متولد شده باشد، نگه داشتن کودک در کنار مادر می‌تواند بسیار مفید باشد زیرا زمانی که مادر سوالی داشته باشد، می‌تواند از پرستار سوالش را پرسیده و از او کمک بگیرد.

یادداشت برداری از صداها و حرکات نوزاد


نوزادان به طور طبیعی از راه دهان تنفس نمی‌کنند بلکه از راه بینی نفس می‌کشند و به همین دلیل می‌توانند همزمان غذا خورده و نفس بکشند. آنها تا سن 6 ماهگی فقط از راه بینی نفس می‌کشند و حدود سن یک سالگی قادر خواهند بود بیشتر از راه دهان نفس بکشند. به همین دلیل هنگامی که که هوا از را‌ه‌های هوایی کوچک بینی آنها عبور می‌کند، مادر صداهایی شبیه صدای سوت زدن، خرخر یا صدای قل قل کردن را می‌شنود. خوب است همان طور که مادر بیشتر با نوزاد تازه متولد شده آشنا می‌شود، از رفتارهایی از نوزاد که در زیر آمده در موقعیت‌های مختلف یادداشت برداری کند:

·        صداهای معمولی که نوزاد در هنگام تنفس تولید می‌کند.

·        مقدار باز شدن سوراخ بینی نوزاد در هنگام تنفس در حین انجام فعالیت‌های مختلف.

·        ریتم بالا و پایین رفتن قفسه سینه نوزاد.

·        صداهایی که فقط در هنگام غذا خوردن از سینه مادر یا از شیشه تولید می‌کند.

·        صدای عطسه‌ی نوزاد. مادر نباید نگران باشد زیرا عطسه‌ی نوزادان تازه متولد شده معمولا دلایل مثبتی دارد.

·        میزان تغییر صدای تنفس نوزاد هنگام تغییر موقعیت او.

همچنین، با اینکه بزرگسالان در یک دقیقه بین 18 تا 20 مرتبه تنفس می‌کنند اما نوزاد تازه متولد شده ریه‌های کوچکتری دارد و بنابراین تعداد تنفس‌های او بیشتر است. به طور کلی یک نوزاد تازه متولد شده در یک دقیقه بین 40 تا 60 مرتبه نفس می‌کشد.

صداهای کاملا طبیعی در هنگام تنفس نوزادان


صداهای کاملا طبیعیپس از اینکه مادر مدتی با توجه نوزاد عزیزش را مشاهده کرد متوجه خواهد شد که نوزاد صداهای متفاوتی تولید می‌کند. معمولا این صداها هشدار دهنده نیستند. برخی از صداهایی که شنیده می‌شوند عبارتند از:

 • صدای غرغره کردن: این صدا به علت جمع شدن بزاق در عقب دهان تولید می‌شود.
 • صدای خرخر کردن: ممکن است این صدا زمانی که نوزاد در خواب عمیق است شنیده شود.
 • صدای سکسکه: نوزادان هم زمانی که در رحم مادر هستند و هم پس از تولد مستعد سکسکه کردن هستند.
 • صدای سوت زدن: از آنجا که مسیر هوایی بینی نوزادان تازه متولد شده بسیار باریک است، هنگامی که عمل دم انجام می‌دهند معمولا صدای سوت شنیده می‌شود.

 

تنفس دوره‌ای و نوزادان


یک الگوی تنفسی کاملا طبیعی دیگر که مادران باید از آن آگاه باشند، تنفس دوره‌ای نامیده می‌شود. این نوع تنفس زمانی که نوزاد خواب است دیده می‌شود. در این نوع تنفس یک سیکل پنج تا ده ثانیه‌ای ازتنفس سریع، تنفس کوتاه، و وقفه‌های کوتاه تشکیل می‌شود. این تنفس جای نگرانی ندارد و بر ضربان قلب یا رنگ نوزاد تاثیری نمی‌گذارد.

 

چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت؟


توانایی مادر در تشخیص صداهای طبیعی نوزاد به او کمک می‌کند که بتواند صداهای غیر طبیعی را تشخیص دهد. پیروی از احساس غریزی در هنگام نگرانی یک امر مهم و طبیعی است. اگر مادر سوالی داشت باید با پزشک تماس بگیرد.

برخی از علائم نگران کننده عبارتند از:

 • سرفه یا خس خس دائمی، از جمله سرفه‌ با صدای بلند که ممکن است یکی از علائم خروسک یا کروپ باشد.
 • تب یا حرارت بالای بدن.
 • علائمی شبیه علائم سرماخوردگی یا دیگر علائم بیماری.
 • تنفس عمیقی که باعث بالا رفتن یا پایین آمدن قابل توجهی در قسمت بالا و پایین قفسه سینه و نمایان شدن دنده‌ها می‌شود.
 • باز شدن قابل تشخیص سوراخ بینی.
 • خرخر در هنگام تنفس، مخصوصا در انتهای تنفس.

اگر نوزاد هریک از علائم زیر را داشت، شرایط اورژانسی بوده و باید فورا به پزشک مراجعه شود:

 • تنفس نوزاد متوقف و یا فاصله‌ی بین دو تنفس بیش از 10 ثانیه شد.
 • نوزاد سست شد یا بیدار کردن او سخت شد.
 • رنگ نوزاد آبی شد. زمانی که نوزاد سردش باشد رنگ او به آبی تغییر می‌کند و وقتی گرم شد رنگش دوباره صورتی می‌شود. در موارد دیگر، آبی شدن رنگ نوزاد نشان دهنده‌ی یک مشکل جدی است.

         

تعداد تنفس طبیعی در کودکان


تعداد تنفس طبیعیترجمه تصویر:

آیا کودک من سریع تنفس می‌کند؟

از تولد تا شش ماهگی                                      30 تا 60 تنفس در دقیقه

6 تا 12 ماهگی                                              24 تا 30 تنفس در دقیقه

1 تا 5 سالگی                                                 20 تا 30 تنفس در دقیقه

6 تا 12 سالگی                                               12 تا 20 تنفس در دقیقه

12 سالگی و بیشتر                                           12 تا 20 تنفس در دقیقه

 

نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد، تعداد تنفس کودک در هنگام استراحت است. در کودکان تعداد تنفس طبیعی به سن آنها بستگی دارد:

برای محاسبه‌ی سرعت تنفس کودک، تعداد بالا آمدن قفسه سینه او در یک دقیقه را بشمارید. اگر این تعداد خارج از رنج طبیعی تنفس برای سن کودک باشد، ممکن است کودک مشکلی داشته باشد.

 

اگر تنفس کودک سریع باشد

اگر نوزاد یا کودک نوپای شما علائم زیر را داشت، فورا با اورژانس تماس بگیرید:

 • کودک کمتر از یک سال داشته و بیشتر از 60 مرتبه در دقیقه نفس می‌کشد.
 • کودک بین یک تا پنج سال داشته و بیش از 30 مرتبه در دقیقه نفس می‌کشد.

اگر سن کودک بیشتر از پنج سال بوده، و پس از انجام ورزش یا فعالیت‌های فیزیکی معمولی به نفس نفس زدن می‌افتد، با پزشک تماس بگیرید. اگر تنفس سریع کودک مرتب عود کرده و برگردد، این نیز نشانه‌ی دیگری برای مراجعه و مشورت با پزشک خواهد بود.

تنفس سریع نشانه‌ی مشکلات بسیاری است. برخی از رایج‌ترین مشکلات عبارتند از:

معمولا کودکان زیر 2 سال به برونشیولیت مبتلا می‌شوند. آنها معمولا در فصل زمستان یا بهار به این نوع عفونت ریه مبتلا می‌شوند. برونشیولیت باعث باریک‌تر شدن راه‌های هوایی داخل ریه‌ها می‌گردد. باریک شدن مجاری هوا تنفس را برای کودک سخت می‌کند. دیگر علائم برونشیولیت عبارتند از:

 • آبریزش بینی
 • سرفه
 • تب خفیف
 • خس خس سینه
 • کاهش اشتها

برونشیولیت معمولا در طول زمستان یا اوایل بهار ایجاد شده و علائم اولیه‌ی آن شبیه سرماخوردگی است. سپس ویروس RSV (ویروس چند هسته ای تنفسی  یا آر اس وی) در ریه‌ها گسترش یافته و باعث ایجاد برونشیولیت و ذات الریه  در کودکان می‌شود.

در کودکان مبتلا به آسم، معمولا اولین علائم در سن پنج سالگی ظاهر می‌شوند. علاوه بر تنفس سریع، سرفه و خس خس سینه نیز از علائم آسم هستند.

ذات الریه پس از ابتلای کودک به سرماخوردگی یا آنفلوانزا ایجاد می‌شود. ذات الریه ممکن است در اثر یک ویروس یا باکتری به وجود آید.

دیگر علائم ذات الریه عبارتند از:

 • تنفس سخت
 • خس خس سینه
 • سرفه

احتمال ابتلا به ذات الریه در کودکان زیر 2 سال بیشتر است. در صورت بروز علائم ذات الریه در این کودکان باید فورا آنها را به پزشک نشان داد.

اگر تنفس کودک نامنظم بود


توقف تنفس به مدت 5 تا 10 ثانیه و سپس بازگشت تنفس در کودکان امری طبیعی است. اما اگر توقف تنفس بیش از 10 ثانیه طول کشید و رنگ کودک به آبی تغییر کرد، والدین باید با اورژانس تماس بگیرند. اگر تنفس کودک در هنگام خواب قطع شود ممکن است نشانه‌ی ابتلای کودک به وقفه تنفسی در خواب باشد. وقفه تنفسی در خواب در کودکان 2 تا 8 سال دیده ایجاد می‌شود. وقفه تنفسی در خواب علائم دیگری همچون خروپف نیز دارد.

والدین باید به مشکل تنفسی کودکان عادت کنند


مشکل تنفس در کودکان یک مشکل رایج است، مخصوصا اگر کودکان به مهد کودک بروند یا برادران و خواهران دیگری نیز داشته باشند. این طبیعی است که کودک سالانه 12 مرتبه به عفونت مبتلا شود. بهبود هر یک از این عفونت‌ها چند هفته طول می‌کشد. بسیاری از بیماری‌ها دارای علائم یکسان هستند، بنابراین تشخیص بیماری نوزاد برای والدین کار دشواری است. اینجاست که پزشک می‌تواند به خانواده‌ها کمک کند.

مقالات اخیر

You cannot copy content of this page

تلفن نوبت دهی کلینیک