عرق کردن زیاد نوزادان نشان دهنده بیماری است یا پدیده ای طبیعی

اگر به دلیل عرق کردن دائمی نوزادتان نگران هستید، باید بدانید که تعریق ،پدیده ای طبیعی است که ممکن است حدوداٌ تا سن چهار سالگی ادامه داشته باشد. تعریق سر نوزدان به ویژه در هنگام خواب امری کاملا طبیعی است. عرق کردن دست و پای نوزاد نیز در شرایط پراسترس یا در نواحی پوشیده شده مانند کفش یا جیب های کت ،عادی است . تعریق زیر بغل معمولا در محیط های گرم یا به دلیل اضطراب رخ می دهد. اگر کودک شما گاهی عرق می کند، آرام باشید و در صورت نیاز لباس های او را عوض کنید.اگر فکر می کنید که تعریق نوزادتان غیر طبیعی است، نترسید و بررسی کنید که آیا  واقعاٌ این موردی خاص برای نوزاد شماست یا مشکلی است که نگران کننده می باشد.

اگر متوجه شدید که تعریق زیاد نوزاد نه تنها در طول استراحت بلکه در طول فعالیت های روزانه مانند شیر خوردن اتفاق می افتد، حتما به متخصص اطفال مراجعه کنید. این مسئله می تواند نشانه ای از مشکلات قلبی بویژه اگر همراه با افزایش وزن بسیار کم یا کاهش وزن به اضافه رنگ پریدگی و تیرگی پوست هنگام گریه کردن یا شیر خوردن باشد.  تعریق زیاد بندرت می تواند نشانه اختلالات سیستم عصبی، مشکلات تنفسی، پرکاری تیروئید یا اختلالات ژنتیکی (گرچه علائم دیگری نیز می تواند دیده شود که ممکن است نادرست باشد) باشد. با این حال ، اگر این موضوع شما را نگران می کند، بهترین کار مراجعه به پزشک است.

در صورت وجود هرگونه سوال و یا برای دریافت نوبت ویزیت و مشاوره در کلینیک تخصصی امید تحت نظر دکتر، می توانید با شماره ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۱ و ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۰ تماس بگیرید.

علت تعریق زیاد


عملکرد غیرعادی غدد درون ریز یکی از عمومی ترین علت های تعریق زیاد یا هیپروهیدروز است. رطوبت بالا و گرما از عوامل بیرونی این مشکل می باشد. نقص مادرزادی که با نام غدد تعریق اکرین شناخته می شود—در این بیماری ،غدد تعریق پرکار می شوند- یکی از علت های عمومی تعریق زیاد است. بعضی از نوزادان ممکن است به علت عفونت های مزمن و حاد تعریق غیر عادی داشته باشند. بیماری های با علت نامشخص ، مانند تعریق بیش از حد ذاتی و آسیب عصب های محیطی می تواند با عرق کردن زیاد مرتبط باشد.

رشد ناقص سیستم عصبی

سیستم عصبی دمای بدن را کنترل می کند و مانند دیگر قسمت های بدن نوزاد، ممکن است در نوزادان تازه متولد شده به طور کامل رشد نکرده باشد. از این رو، نوزادان نمی توانند مانند بزرگسالان دمای بدن خود را تنظیم کنند. علاوه بر این، بعضی از نوزادان مانند بزرگسالان به طور طبیعی بیش از دیگران عرق می کنند.

تعریق نوزاد در خواب عمیق

نوزادان ممکن است در عمیق ترین مرحله خواب در شب، تعریق زیادی داشته باشند که باعث مرطوب شدن بیش از اندازه بدن آنها شود.  یک نوزاد تازه متولد شده در شبانه روز ۱۶ تا ۱۸ ساعت می خوابد، که به دوره های کوتاه سه تا چهار ساعته تقسیم می شود. در طول این دوره ها، نوزادان یک سری خواب آلودگی، REMخواب(حرکت سریع چشم)، خواب سبک، خواب عمیق و خواب بسیار عمیق را طی می کنند. در طول خواب بسیار عمیق، تعریق فراوان اتفاق می افتد(حتی در بزرگسالان) تا حدی که با بدنی کاملا خیس از خواب بیدار می شوند.  چون  نوزادان زمان زیادی را در خواب عمیق می گذرانند، احتمال تعریق آنها در شب در مقایسه با کودکان بزرگتر و بزرگسالان بیشتر است.

 علائم عرق کردن زیاد نوزادان


چون عرق کردن زیاد هنگام خواب در اطراف سر امری عادی در نوزادان است، دیگر قسمت های بدن را برای تعریق چک کنید . تعریق کف دست و پا یک نشانه هشدار دهنده است. مطمئن شوید که این تعریق به علت رطوبت و دمای بالای اتاق نمی باشد. بعضی از کودکان ممکن است بطور طبیهی بیشتر از دیگران عرق کنند، اما شما باید شرایط را کاملا بررسی کرده و سپس به پزشک مراجعه کنید.

چگونه از عرق کردن زیاد نوزاد جلوگیری کنیم؟


از گرم کردن بیش از حد خودداری کنید.

 اگر خانه شما بیش از اندازه گرم است، کودک شما زیاد عرق می کند. دمای خانه را در حدی نگه دارید که بزرگسالان با لباسهای نازک در آن دما راحت باشند. کارشناسان دمای ۶۸ تا ۷۲ درجه فارنهایت را برای اتاق پیشنهاد می دهند.

اخطار: گرم نگه داشتن بیش از حد کودکان با SIDS (سندروم مرگ ناگهانی نوزاد) مرتبط است، چرا که ممکن است نوزاد وارد مرحله عمیق تر خواب شود که بیدار شدن برای او سخت باشد.

از بیش از حد لباس پوشاندن خودداری کنید.

بدون اینکه بیش از حد به نوزاد لباس بپوشانید، او را در طول شب گرم نگه دارید. استفاده از تعداد زیادی لباس یا حتی یک لباس بسیار گرم باعث عرق کردن نوزاد شده و پوست او قادر به تنفس نخواهد بود. بهتر است که لباس های نوزاد به گونه ای باشد که بدون نیاز به پوشش در طول خواب راحت باشد. در هوای گرم،  به نوزاد لباس خواب  یا زیر پیراهن سبک وزن بپوشانید؛ در هوای سرد،  از یک لباس خواب گشاد و راحت برای نوزاد استفاده کنید تا سالم و راحت باشد. با این حال ، باید نسبت به استفاده از پتوهای ضخیم،لحاف یا تشک ها، مراقب باشید که می تواند در تنفس کودک اختلال ایجاد کند.

عوارض و مشکلات


چندین مشکل سلامتی مرتبط با تعریق زیاد در نوزادان وجود دارد که شامل نقص های مادرزادی یا مشکلات ژنتیکی اصلی مانند دیابت و پرکاری تیروئید است. به دنبال علائمی مانند کم آب شدن بدن، خستگی و افزایش تشنگی همراه با تعریق زیاد باشید، چرا که این علائم می تواند نشانه ای از عوارض سلامتی بدن باشد. گاهی اوقات، این علائم طبیعی است، اما شرط احتیاط آن است که برای بررسی پزشکی هر عوارضی به متخصص مراجعه کنید.تعریق زیاد در بعضی از کودکان ممکن است نشانه مشکل جدی تری باشد.

اگر کودک شما در طول فعالیت های عادی مانند شیر خوردن بیش از حد عرق می کند، در این باره با متخصص اطفال مشورت کنید ، چرا که می تواند نشانه مشکلات مادرزادی قلب باشد به خصوص اگر رنگ پوست او در هنگام گریه کردن یا شیر خوردن تیره است ، و به نظر نمی رسد که  وزن اضافه کند. کودکانی که دچار بیماری های قلبی هستند مدام عرق می کنند چرا که قلب آنها باید به سختی کار کند تا خون به اندازه کافی به اندامها فرستاده شود.

اگر نوزاد شما حتی زمانی که اتاق سرد است ، زیاد عرق می کند، ممکن است دچار مشکلی به نام هیپرهیدروز باشد، به این معنی است که کودک بیش از نیاز برای تنظیم  درجه حرارت طبیعی بدن ، عرق می کند.افرادی که تعریق کف دست و پا دارند معمولا با این مشکل مواجه هستند. همانطور که کودک بزرگتر می شود با روشهای  تنظیم تعریق مانند استفاده از داروی ضد عرق، این مشکل برطرف می شود. در بزرگسالان، این مشکل با درمان های تهاجمی تر مانند بیرون آوردن غدد عرق از طریق جراحی برطرف می شود.

عرق کردن زیاد ممکن است به دلیل یک اختلال در سیستم عصبی ، مشکلات تنفسی، پرکاری غده تیروئید یا اختلال ژنتیکی باشد. گرچه این مشکلات عمومی نیستند، در صورتی که در این باره نگران هستید، بهتر است که با پزشک مشورت کنید.

آپنه یک مشکل مربوط به خواب است و زمانی اتفاق می افتد که نوزاد به مدت چند ثانیه نفس نمی کشد و تلاش برای برگشت ریتم تنفس طبیعی با سختی انجام می شود و در این حین عرق می کند. دیگر علائم این بیماری، پوست آبی و رنگ پریده، خس خس کردن و خر و پف است.

تنگی نفس یک مشکل تنفسی است که نفس کشیدن نوزاد را محدود می کند. کودک شما همیشه دچار خس خس سینه، گرفتگی مداوم بینی و سنگینی تنفس است.

این مشکلی ترسناک است که به دلیل گرم نگه داشتن بیش از حد نوزاد اتفاق می افتد. هنگامی که بدن کودک شما بیش از حد گرم شود، وارد خواب عمیق و عمیق تر شده و ممکن است هرگز بیدار نشود.

درمان عرق کردن زیاد نوزادان


درمان های طبیعی و پزشکی برای  عرق کردن زیاد نوزادان وجود دارد. تعیین علت عرق کردن زیاد کودکان می تواند به انتخاب درمان مناسب کمک کند. روش های جراحی برای درمان نقص غدد عرق زمانی به کار می رود که تعریق فقط در یک ناحیه بدن باشد. درمان های گیاهی می تواند به طور موقت این مشکل را درمان کند ، اما هیچ دلیل علمی که این درمانها برای نوزادان مفید است ، وجود ندارد. قبل از اینک از درمان های گیاهی استفاده کنید با پزشک مشورت کنید.

کدام  یک از درمان های تعریق زیاد،بهتر است؟

از آنجایی که عرق کردن زیاد دست ها ، پاها، سر و گردن کودکان طبیعی است، معمولا نیازی به درمان یا نگرانی نیست.زمانی که  مشکل تعریق زیاد در خانواده وجود دارد و دختر یا پسر شما بزرگتر شدند، می توانید از داروهای ضد تعریق استفاده کنید. یک محصول کاملا بررسی شده که اغلب دکتر ها آن را پیشنهاد می دهند، دئودورانت یا ضدتعریقی به نام Certain Dry است.اگر این مشکل همچنان ادامه پیدا کرد، می توانید به یک متخصص پوست مراجعه کنید. آنها با انجام چندین آزمایش علت اصلی تعریق زیاد را بررسی و برطرف می کنند.

سوالات متداول


آیا همه نوزادان عرق می کنند؟

بله. همه نوزادان عرق می کنند. باید در نظر داشته باشید که کودک شما با دیگر کودکان متفاوت است. و همه آنها رشد متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند.از این رو، اگر نوزاد شما بیش از حد عرق می کند اما دیگر نوزادان اینگونه نیستند، وحشت نکنید. به دقت همه چیز را بررسی کرده و به دنبال دیگر نشانه هایی که طبیعی به نظر نمی رسند، باشید و آن زمان است که نیاز به اقدامات بیشتر برای  رفع این مشکل دارید.

چرا سر نوزاد در هنگام خواب عرق می کند؟

گاهی اوقات ممکن است سر نوزاد بیش از دیگر قسمت های بدن او عرق کند. دلیل اصلی برای این اتفاق، وجود غده های فعال عرق در سر است. اگر نوزاد احساس گرما کند، سر او شروع به عرق کردن می کند. همچنین نوزادان هنگام خواب از این دنده به آن دنده حرکت نمی کنند، و این می تواند دلیل دیگری برای تعریق سر باشد. وضعیت ثابت سر باعث گرمای بیشتر و عرق کردن می شود.هنگامی که سر نوزاد به شدت عرق می کند و پوست و مدفوع او خشک تر شده، می تواند نشانه درست کار نکردن کلیه باشد و باید فورا به پزشک مراجعه کنید .