درمان استفراغ جهنده نوزاد با باز کردن مسیر شکم به روده کوچک

استفراغ جهشی به استفراغ نیرومندی اطلاق می گردد که در نوزادان با انسداد در انتهای معده دیده می‌شود. برای نوزادان استفراغ کردن غیر معمول نیست و این کار در نوزادان طبیعی است. گاهی اوقات این استفراغ می‌تواند نیرومند باشد و حتی از بینی بیرون بیاید - این لزوماً چیزی نیست که ما آن را جهشی بنامیم، شاید فقط یک استفراغ قوی باشد.

همه نوزادان به صورت مرطوب و حباب دار استفراغ می‌کنند. اما استفراغ جهشی در نوزاد یک نشانه مشخص از تنگی دریچه‌ی پیلور است. هنگامی که یک کودک دارای تنگی دریچه‌ی پیلور است، عضله‌ای که در قسمت پایین معده قرار دارد (این عضله پیلوروس نامیده می‌شود)، جریان غذا را به روده کوچک مسدود می‌کند. در این حالت استفراغ به صورت جهشی خواهد بود که معمولاً چند هفته پس از تولد شروع می‌شود.

اگر نوزاد شما استفراغ‌های متعدد جهنده و با فشار دارد لازم است هر چه زودتر به پزشک متخصص اطفال مراجعه نموده و مراحل تشخیص و درمان بیماری فرزند خود را سریعاً شروع کنید تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری بنمایید. برای رزرو وقت ملاقات با متخصص اطفال در کلینیک تخصصی کودکان امید می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۰ و ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۱ تماس حاصل فرمایید.

استفراغ جهشی چیست؟


استفراغ جهشی بسیار نیرومند است. این استفراغ به اندازه‌ای نیرومند است که اغلب از روی مادر یا هر کسی که در حال غذا دادن به کودک است، رد می‌شود و روی فرد نمی‌ریزد!

استفراغ نیرومند اغلب بدان معنی است که استفراغ حتی از بینی نیز خارج می‌شود. با این حال، استفراغی که حالت جهشی دارد، شبیه اسپری چشمه‌ای ظاهر می‌شود که از مادر (یا هر کسی که در حال نگه داشتن نوزاد است) عبور می‌کند و ممکن است کسی را در طرف دیگر اتاق هدف قرار دهد.

نشانه استفراغ جهشی چیست؟


در نوزادان، استفراغ جهشی می‌تواند نشانه‌ای از تنگی دریچه‌ی پیلور باشد. اگر کودک شما یک استفراغ قوی داشته باشد و سپس غذاهای بعدی را بدون استفراغ کنترل کند، احتمالاً چیز زیادی برای نگرانی در مورد آن وجود ندارد، اما اگر کودک شما بیشتر غذاها را بر می گرداند و استفراغ‌های شدید بزرگی دارد، شما باید کودک خود را نزد پزشک ببرید.

سایر دلایل احتمالی برای استفراغ جهنده در نوزادان


هر چند شاید شایع‌ترین دلیل استفراغ جهنده در نوزادان بیماری تنگی پیلور باشد، اما در مواردی ممکن است علل دیگری نیز باعث بروز این مشکل در کودک شده باشند از جمله:

مید‌گات ولوولوس

پیچش روده وضعیتی است که به نام میدگات ولوولوس نامیده می‌شود و می‌تواند سبب بروز استفراغ جهشی در نوزادان و کودکان شود. این شرایطی است که روده در حالی که کودک در رحم رشد می‌کند، می‌پیچد و در نتیجه باعث انسداد روده می‌شود.

میدگات ولوولوس می‌تواند استفراغ ناگهانی جهشی با صفرا ایجاد کند. گاهی اوقات ممکن است نقاطی تیره شبیه دانه‌های قهوه در استفراغ وجود داشته باشند.

اگر متوجه شدید که نوزاد شما از مشکل استفراغ جهشی رنج می‌برد، باید به پزشک مراجعه کنید تا معاینه شکمی را انجام دهد.

انسداد

هرگونه انسداد مزمن در سیستم دستگاه گوارش می‌تواند باعث شود تا مواد داخل معده به شدت تخلیه شود. از آنجا که انسداد مانع از ورود غذا به روده کوچک جهت هضم می‌شود، در معده باقی می‌ماند تا زمانی که به شدت به بیرون پرتاب شود.

تنگی دریچه پیلور چیست؟


تنگی پیلور شرایطی است که عضله در خروجی معده (به نام پیلوروس) ضخیم می‌شود و بنابراین راه عبور از معده به روده کوچک را مسدود می‌کند. زمانی که معده منقبض می‌شود تا غذا (شیر) را از معده خارج نماید، باید به سختی برای غلبه بر پیلور تنگ تلاش کند. وقتی پیلور خیلی تنگ است، شیر آسان‌تر به سمت بالا حرکت می‌کند و به همین ترتیب به جای پایین آمدن به سمت معده از مری بالا می‌رود و کودک دچار استفراغ می‌شود.

تنگی پیلوریک چقدر رایج است؟


حدود ۱ در هر ۵۰۰ نوزاد، تنگی پیلور دارند، اما در نوزادانی که بیش از ۶ ماه هستند، به ندرت مشاهده می‌شود.

این وضعیت در مردان (مخصوصاً در نوزادان پسر) شایع‌تر از زنان و در سفیدپوستان نسبت به سیاه پوستان، اسپانیایی‌ها یا آسیایی‌ تبارها شایع‌تر است. اگر والدین دچار تنگی پیلوریک باشند، وقوع این مشکل نیز در نوزاد احتمال بیشتری دارد.

این مشکل بیشتر در نوزادانی یافت می‌شود که در اولین هفته‌های زندگی از آنتی بیوتیک های خاصی (مانند اریترومایسین) استفاده می‌کنند. همچنین در نوزادانی که از مادرانی متولد شده‌اند که از بعضی از آنتی بیوتیک های خاص دردوره‌های آخر بارداری و زمان شیردهی استفاده کرده‌اند نیز ممکن است خطر تنگ شدن پیلور افزایش یابد.

آیا نشانه‌های دیگری از تنگی پیلور وجود دارد؟


بله، اگر کودک شما دارای تنگی پیلور باشد، ممکن است علائم دیگری را نیز نشان دهد:

  • علائم کم آبی بدن، مانند خشکی دهان ، خستگی و مرطوب نشدن پوشک به مدت شش ساعت
  • گرسنگی مداوم
  • کاهش وزن
  • حرکت روده کمتر یا شل‌تر از حد معمول است
  • شکم تورم

پس از تغذیه کودک - و قبل از استفراغ - ممکن است انقباضات موجی شکلی را در قسمت فوقانی شکم مشاهده کنید، زیرا عضلات شکم سعی می‌کنند مواد غذایی را که پیش از پیلور قرار دارند، فشار دهند. شما همچنین ممکن است متوجه شوید که کودک شما مشتاقانه شروع به تغذیه می‌کند و سپس قبل از استفراغ، مضطرب و نگران می‌شود.

چه کسی دچار تنگی پیلور می‌شود؟


معمولاً، تنگی پیلور در نوزادان جوان اتفاق می افتد. معمولاً تا زمانی که علائم مشخص می‌شوند حدود ۴ هفته طول می‌کشد. بعضی از نوزادان جوانتر و بعضی از آن‌ها بزرگ‌تر هستند. اگر چه تنگی پیلور در هر نوزادی اتفاق می افتد، اما در پسران نوزاد کمی رایج‌تر است. سابقه تنگی پیلور ممکن است در خانواده وجود داشته باشد اما همیشه این سابقه نیست.

پزشک چه کمکی خواهد کرد؟


پس از پرسیدن علائم کودک و معاینه او، پزشک احتمالاً یک سونوگرافی از شکم نوزاد را انجام می‌دهد. این یک روش سریع و بدون درد است که از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر از داخل بدن استفاده می‌کند.

پزشک می‌تواند آزمایش خون را برای تعیین اینکه آیا نوزاد دارای سطح الکترولیتی سالم است، درخواست کند. او همچنین می‌تواند از پرتو ایکس باریم استفاده کند. کودک شما یک بطری از یک محلول گچی حاوی باریم را می‌نوشد، و پس از آن عکس از پیلور او گرفته خواهد شد.

اگر معلوم شود که کودک شما دارای تنگی پیلور است، به جراحی نیاز دارد. این عمل جراحی، به نام پیلورومیوتومی، شامل ایجاد یک برش در عضلات پیلوری می‌شود. تقریباً این برش همیشه برای ریلاکس کردن دریچه به طوری که طبیعی عمل کند، کافی است.

اگر کودک شما نشانه‌ای از کم آبی بدن را نشان می‌دهد، قبل از عمل جراحی باید مدتی وقت صرف شود تا لوله‌ای به صورت داخل وریدی جهت رساندن مایعات، قندها و سایر مواد مغذی به بدن قبل از عمل جراحی کار گذاشته شود.

جراحی چقدر خطرناک است


عمل جراحی پایلورومیوتومی بسیار ایمن است، تا آنجا که جراحی برای نوزادان خطرناک نیست. عمل جراحی پایلورومیوتومی یک عمل رایج برای نوزادان است، بنابراین پزشکان در این خصوص تجربه زیادی دارند.

زمان بهبودی و بازگشت نوزاد به خانه چقدر طول می کشد؟


معمولاً یک یا دو روز طول می‌کشد تا نوزاد به خانه باز گردد. به طور معمول لوله‌ی داخل وریدی یک روز پس از جراحی برداشته می‌شود و هنگامی که مایعات داخل وریدی قطع می‌شود، کودک می‌تواند مجدداً از شیر تغذیه کند. شکم کودک شما ممکن است یک یا دو روز بعد از عمل درد داشته باشد.

از یک جهش ناگهانی پس از عمل شگفت زده نشوید. اکثر نوزادانی که عمل جراحی را انجام داده‌اند چندین مرتبه به صورت قوی استفراغ کرده و نمای آن ممکن است ترسناک باشد. هرچند جای نگرانی نیست.

آیا تنگی پایلوریک اثرات درازمدت دارد؟


تقریباً هرگز. پس از جراحی، پیلور باید به طور معمول عمل کند، و نشانه‌ای از اندازه غیر طبیعی قبلی خود نداشته باشد.