درمان آسم در کودکان با استفاده از داروهای گیاهی و مواد غذایی طبیعی

درمان آسم در کودکان

امروزه آسم، کودکان بیشتری را نسبت یه گذشته تحت تاثیر قرار داده است. حدود ۶ میلیون کودک از آسم رنج می­برند که با یک افزایش ۳۰۰ درصدی در ۲۰ سال اخیر رو به رو بوده است. دلیل اینکه چرا کودکان ما با یک نرخ افزایش شدید در میزان آسم مواجه هستند مسئله ای قابل تامل است.

دلایل بالقوه زیادی برای این موضوع وجود دارد مانند تماس با محیطی که مواد سمی آن همواره در حال افزایش است، سطح پایین مسیر سم زدایی مواد و مقدار کم مواد مغذی در رژیم غذایی. زندگی در این دنیای پیچیده باعث شده که تنها یک دلیل برای آسم کودکان وجود نداشته باشد و عوامل زیادی موثر باشند، هر چند که تعدادی عامل اصلی برای این موضوع وجود دارد.

زمانی که کودکان آسم دارند مجاری هوای منتهی به ریه ها متورم و باریک می­­شود. این مسیر حساس دچار اسپاسم (انقباض عضلانی) شده و باعث تنگی نفس به صورت متناوب، سرفه و خس خس هنگام تنفس می­شود. آسم برای کودکی که می­­خواهد دوستان خود را همراهی کند می­تواند بسیار ناامید کننده باشد و همچنین دلهره آور برای والدینی که می­بینند فرزندشان به سختی نفس می­­کشد. آسم یک بیماری جدی و خطرناک است که نیاز به درمان متداول دارد و بخاطر درمان های جایگزین زیادی که وجود دارد مانند داروهای گیاهی و مکمل ها که به صورت مناسب درست نشده اند و ممکن است دارای اثرات جانبی و در تناقض با درمان باشند، بدون مشورت با دکتر نباید از آنها استفاده کرد.

برای دریافت مشاوره و نوبت ویزت در کلینیک تخصصی اطفال امید تحت نظر دکتر ما می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۰  و ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۱ تماس بگیرید.

آسم چیست؟


.آسم یک شرایط تنفسی است که می­تواند موقتی یا مزمن باشد. علائم آن عبارتند از خس خس صدای تنفس، تنگی نفس، سرفه و درد یا احساس سنگینی در قفسه سینه

دلایل ایجاد آسم چیست؟


عوامل ترکیبی زیادی باعث ایجاد آسم می­­شوند که شامل عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی، عدم تعادل فلور روده، مشکلات گوارشی، سطح پایین سم زدایی مواد، سیستم ایمنی ضعیف بدن و رژیم غذایی بدون اسید های چرب است. التهابی که به واسطه آسم به وجود می­آید دارای سه منشاء اصلی است که شامل: عفونت ها ( ویروسی، باکتری یا قارچی) آلرژی ها (غذا یا محیط) و مواد سمی (فلزات سنگین، هوای آلوده)

درمان متداول برای آسم چیست؟


درمان متداول برای آسم شامل نسخه دارویی است که باعث آرام کردن عضلات مجاری هوا می­­شود. این داروها باعث بهبود سریع علائم می­شوند هرچند که تاثیر این داروها تنها به مدت چند ساعت باقی می­ماند و مصرف مداوم آنها باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می­شود. بعلاوه این داروها فقط باعث بهبود علائم می­شوند و باعث درمان اساسی آسم نمی­شوند. حملات آسمی می­تواند بسیار جدی و خطرناک باشد و باید سریع درمان شود.

التهاب و آسم در کودکان


کودکی که آسم دارد در بدنش التهاب ایجاد می­شود. اگر شما کودک یا طفلی دارید که شرایط ایجاد التهاب مانند حساسیت غذایی، آلرژی، اگزما، رفلاکس اسید معده، یبوست یا اسهال و اختلالات بینایی دارد بسیار مهم است که به عملکرد ریه کودک خود توجه کنید. این التهاب اولیه در بچه ها و نوجوانان نشانگر وجود مشکل در سیستم ایمنی است که در نهایت بیشتر موارد آسم بواسطه همین التهاب ها که سیستم ایمنی را تحت فشار قرار می­دهد به وجود می­آید. مطمئنا مراحلی وجود دارد که می توان میزان التهاب را کاهش داد و به موجب آن خطر آسم یا تشدید آسم موجود را کاهش داد.

درمان های طبیعی برای آسم کودکان


داروهای گیاهی و مکمل ها در درمان آسم کودکاندرمان های طبیعی برای آسم در کودکان با استفاده ار مکمل ها، دارو های گیاهی و رژیم غذایی مناسب امکان پذیر است

 • رژیم حذف مواد غذایی: حساسیت های غذایی می تواند باعث ایجاد و توسعه آسم شود. بنابراین رژیم حذف مواد غذایی برای شناسایی علائم غذایی ضروری است. رژیم حذف مواد غذایی، مواد غذایی خاصی را برای مدتی از رژیم غذایی حذف می­کند و با اضافه دوباره آن به رژیم غذایی عکس العمل بدن را بررسی می­کند. ۹۰ درصد کودکان دارای آسم دارای آلرژی و حساسیت هستند. شناسایی علائم غذایی یک روش برای درمان آسم می­باشد. اضافه کردن غذاهایی که متخصصان سلامت برای آسم توصیه می­کنند مانند: زردآلو، پیاز و تربچه نیز مفید است.
 • درمان روده: به محض اینکه علائم غذایی خود را شناسایی کردید وقت آن است که اثرات مخربی که این غذا ها در طول سالیان ایجاد کرده اند را درمان کنید. آلو ورا یک ماده غذایی قوی برای درمان روده است که میتوان آن را به آبمیوه ها و شیر و بستنی ها افزود. یک راه دیگر برای درمان روده مصرف مستقیم آب کرفس بعد از بیدار شدن از خواب در صبح است، این یک روش بسیار موثر برای درمان دستگاه گوارش می­باشد. سایر مکمل ها برای درمان روده شامل: پروبیوتیک ها، ب۱۲ و گلوتامین است.
 • چربی های امگا ۳ با کیفیت: بعضی از متون به این نکته اشاره کرده اند که عدم توازن اسید های چرب باعث آسم می­شود. بنابراین برای کودکان باید مصرف اسید های چرب امگا ۶ کاهش یابد و مصرف اسید های چرب امگا ۳ (سالمون، گردو، ساردین). استفاده از منبع های گیاهی امگا ۳ نیز توصیه می شود.
 • کاهش مصرف مواد مضر برای سیستم ایمنی: لبنیات پاستوریزه، گلوتن و شکر می­تواند باعث تشدید التهاب و تولید مخاط در بدن شود. بنابراین حذف این مواد غذایی برای مدتی از رژیم غذایی می­تواند مفید باشد بعلاوه کودکان زیادی به گلوتن و لبنیات حساسیت دارند. در صورت بروز حملات آلرژیک این مواد غذایی برای احتیاط باید از رژیم غذایی آن ها حذف شود.
 • تمیز کردن غذا، آب و خانه: افزایش تماس با مواد سمی از قبیل غذا، آب، محصولات بهداشتی و محصولات پاک کننده باعث ایجاد التهاب در بدن می­شود(التهاب در مجاری تنفسی). برای کاهش تماس کودکان با این محصولات باید آب، غذا و خانه تا جای ممکن تمیز باشند، که شامل خرید مواد غذایی، لبنیات و گوشت ارگانیک و همچنین استفاده از فیلتر تصفیه اب (همراه آب حمام) است. حذف کردن علائم محیطی از خانه با نصب فیلتر تصفیه هوا و استفاده از محصولات بهداشتی و پاک کننده غیر سمی نیز مناسب می­باشد.
 • سم زدایی طبیعی: سم زدایی کودکان به صورت مداوم هفتگی با استفاده از حمام با نمک اپسوم و روغن های ضروری که برای دستگاه تنفس مناسب است. آب حمام باید تصفیه شده و عاری از کلر باشد. برای حذف کلر می توان به آب ویتامین ث یا جوش شیرین افزود یا از دستگاه کلرزدا استفاده کرد. راه های مناسب دیگر برای سم زدایی شامل عرق کردن، پریدن روی تشک جامپینگ و استفاده از اسپیرولینا(جلبک های سبز رنگ مناطق گرمسیری) و نوشیدن آب لیمو می­باشد.
 • کاهش استرس: استرس را می­توان یکی از عوامل ایجاد التهاب در نظر گرفت بنابراین برای کاهش استرس در زندگی بچه ها تلاش کنید. می­توانید مدیتیشن ذهن را به کودکان خود آمورش دهید.
 • توجه به غدد فوق کلیوی: عدم کارایی کامل غدد فوق کلویی نیز ممکن است باعث ایجاد آسم در کودکان شود. برای تقویت این غدد کودکان را تشویق کنید از غذا با مواد مغذی برای این غده های کلیوی استفاده کنند و هر ۲ تا ۳ ساعت غذا بخوردند.
 • تقویت سیستم ایمنی: با تقویت سیستم ایمنی کودکان در طول سال های پیاپی عفونت های تنفسی را از کودکان دور کنید تا منجر به آسم در کودکان نشود.
 • ویتامین ث: استفاده از ویتامین ث به میزان کم باعث بهبود عملکرد ریه ها می­شود و به درمان آسم کمک می­کند. مصرف مداوم روزانه ۲۰۰ میلی گرم باعث بهبود علائم آسم در کوکان می­شود. مصرف میوه های دارای ویثامین ث مانند فلفل دلمه قرمز، مرکبات و دانه های انار نیز بسیار برای کودکان دارای آسم مفید است. ویتامین ث بعلت اینکه دارای کوئرستین است برای کاهش التهاب مفید است.
 • منیزیم: منیزیم بافت های ماهیچه های نرم بدن را آرام می­کند. برای کودکانی که از از آسم رنج می­برند استفاده از منیزیم می تواند قفسه سینه را سبک و آرام کند. استفاده از حمام به صورت مکرر با نمک اپسوم و استفاده از مکمل های روغن منیزیم(به صورت غیر خوراکی) و منیزیم گلیسینات(به صورت خوراکی) برای درمان آسم کودکان مفید است.
 • ویتامین ب: بعضی از مطالعات کمبود ویتامین های ب۱۲ در ایجاد آسم موثر دانسته اند. بنابراین استفاده از مکمل های ب۱۲ برای کودکان دارای آسم مفید است.
 • کوئرستین: خواص آنتی هیستامین کوئرستین آنرا یک مکمل مفید برای کاهش التهاب و کمک به درمان آسم کودکان قرار داده است.
 • گیاه خوک طلایی و سرخارگل: بخاطر اینکه بسیاری از کودکان دارای آسم دارای عفونت های نهفته هستند. استفاده از داروهای گیاهی برای درمان آسم مانند خوک طلایی(goldenseal) و سرخار گل(Echinacea) چندین مرحله در ماه می­تواند به کاهش عفونت های باکتری و ویروسی در بدن کمک کند. این داروهای گیاهی نباید به صورت روزانه مصرف شوند. استفاده از این داروهای گیاهی موقعی که کودک مریض می باشد نیز مناسب می­باشد.

کودکانی که از حملات آسمی رنج می­برند می­توانند از داروهای هومئوپاتی بهره ببرند. کالیوم کربنیکوم (Kalium Carbonicum)، ایپکاک (Ipecachuana) و آنتومنیوم تارتاریکیوم (Antimonium Tartaricum) همگی از داروهای بالقوه می­باشند. بهتر است که با یک دکتر هومئوپاتی برای کودکان دارای آسم مشورت شود تا دکتر شیوه های درمانی هومئوپاتی را هدایت کند. داروی مناسب برای کودک بر اساس علائم کلی او توسط دکتر تعیین خواهد شد.

استفاده از روغن های مناسب مانند روغن کندر(Frankincense)، روغن درخت کاج(Ponderosa Pine) و روغن راوینستارا(Ravinstara) می­تواند به سلامتی دستگاه تنفس کمک کند. ۱ یا ۲ قطره از این روغن ها را داخل یک قاشق غذا خوردی روغن گیاهی ریخته و با آن پشت گردن، قفسه سینه و کف پا را ماساژ دهید.