درمان آبریزش بینی کودکان با دارو، روشهای خانگی و مواد طبیعی

آیا شما باید همراه دستمال‌کاغذی مدام به دنبال کودک خود راه بروید؟ آیا به نظر می‌رسد فرزند شما دچار سرماخوردگی‌ای شده که هیچ‌وقت خوب نمی‌شود؟ آیا بینی فرزند شما به خاطر پاک کردن مکرر دچار قرمزی و زخم شده است؟ آیا باید مدام آستین‌های پیراهن فرزند خود را شستشو دهید؟ آیا گونه‌های فرزند شما خشک و پوسته‌پوسته شده است؟ مهم نیست چه سنی داشته باشیم، بینی ما وظایف متعددی دارد ازجمله: تنفس، درک بوی محیط، مرطوب کردن هوایی که تنفس می‌کنم و.... درک دوسوم از طعم و مزه غذاها به حس بویایی ما وابسته است. علاوه بر این، حس بویایی شما را از خطرات احتمالی مانند آتش‌سوزی یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی آگاه می‌کند. هرگاه بینی کوچک فرزند شما دچار آبریزش شود، تمام وظایف ذکرشده در بالا دچار اختلال می‌گردند. اگر کودک نوپا و یا کودک پیش‌دبستانی شما روزانه یا بیشتر روزهای هفته دچار آبریزش بینی می‌شود و یا هنگام بازی کردن، غذا خوردن، راه رفتن، رفتن به مهدکودک، خوابیدن آبریزش بینی بخشی از فعالیت‌های طبیعی آن‌ها محسوب می‌شود، به‌احتمال‌زیاد دچار بیماری مزمن نشده است. هرکدام از موارد زیر می‌تواند باعث بروز آبریزش بینی در کودکان شود:

 • کودکان نوپا نمی‌توانند به‌طور مؤثر بینی خود را تخلیه کنند، همچنین آن‌ها نمی‌توانند به‌طور مؤثر همانند بزرگ‌سالان ترشحات بینی خود را از پشت حلق دفع کنند.
 • آن‌ها در سال‌های اول زندگی سرماخوردگی فراوانی را تجربه می‌کنند.
 • آبریزش ناشی از مصرف مواد غذایی همچون شیر و شیرینیجات: وجود بیش‌ازحد لبنیات و یا شکر در رژیم غذایی و یا مصرف شیر قبل از خواب می‌تواند باعث آبریزش بینی شود.

در طول سال‌های اول زندگی فرزندتان، هم‌زمان با سازگاری بینی کوچک کودکان نوپا با میکروب و آلرژی‌ها (مواد حساسیت‌زا)،ممکن است مجبور باشید به‌طور مداوم بینی آن‌ها را تمیز کنید. آبریزش بینی نه‌تنها والدین را نگران می‌کند بلکه ممکن است خود کودکان را نیز آزار دهد، چراکه آن‌ها بیشتر از طریق بینی نفس می‌کشند تا از طریق دهان. ازآنجایی‌که ممکن است زمان زیادی را برای جلوگیری از آبریزش و احتقان بینی فرزند خود صرف کنید، کسب آمادگی‌های لازم و یادگیری راه‌حل‌های ممکن، هوشمندانه‌ترین راه برای کنترل وضعیت کودک شما محسوب می‌شود.

هرچند استفاده از مواد طبیعی و گیاهی از خطر بسیار پایینی برخوردار است اما برای مصرف هرگونه داروی گیاهی برای کودکان باید با پزشک متخصص مشورت نمود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و نوبت ویزیت در کلینیک تخصصی اطفال کودکان امید می‌توانید با شماره ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۰  و ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۱  تماس حاصل فرمایید.

آبریزش بینی در کودکان و نوزادان


دچار آبریزش بینی هستید؟ کودکان در سال‌های اول زندگی خود بارها و بارها دچار سرماخوردگی می‌شوند؛ این امر باعث احتقان و گرفتگی بینی می‌شود که نتیجه آن می‌شود آبریزش بینی و ترشحات مکرر از آن.

چه چیزی باعث آبریزش بینی در نوزاد یا کودک شما می‌شود؟


ساده‌ترین و واضح‌ترین دلیل، ویروس معمول سرماخوردگی است. نوزادان به‌طور متوسط یک بار در ماه ​​یا حدود ۱۰ تا ۱۲ بار در سال دچار سرماخوردگی می‌شوند (بیشتر در زمستان و کمتر در تابستان). سرماخوردگی آن‌ها معمولاً یک هفته تا ۱۰ روز طول می‌کشد و گاهی اوقات حتی بین دو سرماخوردگی فاصله‌ای وجود ندارد، به‌نحوی‌که به نظر میر سد پیوسته دچار سرماخوردگی هستند؛ البته تعداد کمی از این سرماخوردگی‌ها پشت سرهم اتفاق می‌افتد. حساسیت و آلرژی نیز می‌تواند باعث آبریزش بینی شود که معمولاً در این شرایط ترشحات بینی شفاف و روشن است، اما معمولاً ترشحات در سرماخوردگی سبز یا زردرنگ می‌باشد. عفونت باکتریایی نیز می‌تواند باعث آبریزش یا گرفتگی بینی شود.

آبریزش بینی و عفونت سینوس‌ها

کودکان سنین پیش‌دبستانی حداقل ۷ الی ۱۰ بار در سال دچار عفونت فوقانی دستگاه تنفسی (URI) یا سرماخوردگی می‌شوند. خبر خوب این است که تنها ۷ الی ۱۳ درصد از آن سینوس‌ها را درگیر می‌کند و معمولاً پای عفونت باکتریایی در میان است. در این صورت استفاده از آنتی‌بیوتیک می‌تواند مؤثر باشد. البته ممکن است در بقیه موارد یعنی ۸۷ الی ۹۳ درصد موارد عفونت دستگاه تنفس فوقانی، هنوز شاهد ترشحات سبزرنگ و غلیظ همراه سرفه به مدت ۷ تا ۱۰ روز پس از شروع سرماخوردگی باشیم، بدون آنکه سینوس‌ها درگیر عفونت شده باشند.

مشکل این است که برای والدین و پزشکان تشخیص عفونت حاد سینوس‌ها به‌عنوان یک عارضه ویروسی بسیار دشوار است، فقط در حدود ۱۰ درصد از سرماخوردگی‌ها باعث عفونت حاد سینوس‌ می‌شوند. بر اساس گزارش متخصصان اطفال سن مبتلایان به عفونت حاد سینوسی متغیر است، مهم‌ترین عامل تشخیص در این خصوص علائم بیمار است. تجویز ضداحتقان های سیستمیک و آنتی‌هیستامین‌ها در خردسالان باید بااحتیاط بیشتری انجام شود و ایمنی کودک در نظر گرفته شود.

 

هنگام آبریزش یا گرفتگی بینی چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر کودک شما زیاد تحت‌فشار است به‌نحوی‌که در خوردن و نوشیدن او اختلال ایجادشده (و نشانه‌های کم‌آبی بدن در او ظاهر شده: از قبیل خیس نشدن پوشک طی شش یا هفت ساعت، بی‌حالی یا ناتوانی در اشک ریختن)، یا اگر سرماخوردگی او بعد از گذشت چند هفته برطرف نشود، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید.

برای درمان آبریزش یا گرفتگی بینی چه کاری باید انجام دهید؟

متأسفانه، استفاده از داروهای سرماخوردگی برای نوزادان و کودکان نوپا ایده خوبی نیست. این داروها سرعت برطرف شدن ویروس‌ها را افزایش نمی‌دهند و درواقع می‌تواند به کودک شما صدمه بزنند. اما روش‌های ساده‌ای وجود دارد که می‌تواند شرایط فرزند شما را بهتر کند.

درمان‌های خانگی برای درمان آبریزش بینی کودک شما


آبریزش بینی یک مشکل رایج در کودکان است. این اتفاق زمانی می‌افتد که حفره بینی با مقدار قابل‌توجهی از مایع مخاطی پرشده باشد. رنگ مخاط ممکن است از روشن، سفید یا زرد تا سبز متفاوت باشد. غالباً این عارضه در اثر سرماخوردگی ایجاد می‌شود. بااین‌حال، آبریزش بینی در کودکان می‌تواند ناشی از گریه و یا قرار گرفتن در معرض دمای سرد و تحریک‌کننده‌های احتمالی نیز اتفاق بیافتد. آبریزش بینی مزمن می‌تواند باعث تحریک‌پذیری، تب، سرفه، گلودرد، عطسه، ناراحتی معده، اختلالات خواب و اختلال در اشتها شود. احتقان بینی ممکن است با آبریزش بینی همراه باشد و یا بدون آبریزش باشد.

هنگام درمان آبریزش در کودکان، والدین باید صبور باشند. معمولاً بدون درمان خاصی برطرف می‌شود. داروها نمی‌توانند این مشکل را درمان کنند و شما نمی‌توانید آن را یک روزه از بین ببرید.

بااین‌حال، می‌توانید بعضی از درمان‌های خانگی را امتحان کنید تا ناراحتی کودک را کاهش داده و بهبودی او را سرعت بخشید.

شستشو بینی با محلول سالین (آب‌نمک)

ابریزش بینی کودکبرای بزرگ‌سالان یا کودکان، شستشو با محلول سالین یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای آبریزش بینی محسوب می‌شود. شستشو با آب‌نمک کمک می‌کند تا ترشحات مخاطی رقیق‌شده و راحت‌تر تخلیه شوند. همچنین مواد محرک موجود در کانال‌های بینی را تمیز کرده و کمک می‌کند تا فرزند شما راحت‌تر نفس بکشد.

 • ¼ قاشق چای‌خوری نمک را با یک فنجان آب (آب جوشیده که سرد شده باشد و به دمای اتاق رسیده باشد) مخلوط کنید.
 • درحالی‌که سر کودک خود را کمی به سمت عقب کج کرده‌اید، چند قطره از محلول را داخل یکی از سوراخ‌های بینی بریزید.
 • درحالی‌که با انگشت خود سوراخ دیگر بینی را گرفته‌اید، با استفاده از یک سرنگ حبابی، بلافاصله ترشحات را تخلیه کنید.
 • این روش را برای سوراخ دیگر بینی نیز تکرار کنید.
 • از این روش ۳ بار در روز استفاده کنید، اما نه بیشتر.

اگر برایتان انجام آن دشوار است، از دیگران کمک بخواهید.

 استفاده از بخار آب

بخار اباستنشاق بخار کمک می‌کند تا ناراحتی ناشی از آبریزش بینی کاهش یابد. این کار ترشحات مخاطی را برطرف کرده و مانع آبریزش و عطسه می‌شود. همچنین خواب کودک شما را بهبود می‌بخشد که برای بهبودی سریع‌تر مهم است.

 • برای کودکان بسیار کوچک، حمام را به یک اتاق بخار تبدیل کنید، درب حمام را بسته و دوش آب گرم را باز کنید. کودک را به حمام برده و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با فرزندتان بنشینید. این کار را ۲ تا ۳ بار در روز انجام دهید.
 • برای کودکان بزرگ‌تر، می‌توانید از بخار صورت استفاده کنید. یک کاسه آبگرم تهیه کنید و به کمک یک حوله بر روی سر کودک، بخور دهید. از کودک خود بخواهید ۵ تا ۱۰ دقیقه نفس بکشد، سپس از او بخواهید تا بینی خود را تخلیه کند. این کار را چند بار در روز انجام دهید.

روغن اوکالیپتوس

روغن اوکالیپتوساکالیپتوس می‌تواند به کاهش آبریزش و نشانه‌های مرتبط با آن در کودکان کمک کند. این گیاه به‌عنوان یک ضد احتقان عمل می‌کند، بنابراین باعث می‌شود ترشحات بینی کودک شما راحت‌تر تخلیه شود.

 • ۴ یا ۵ قطره روغن اوکالیپتوس را در وان آب گرم ریخته و کودک خود را دران قرار دهید. اجازه دهید کودک شما ۱۰ دقیقه از حمام لذت ببرد. دو بار در روز تکرار کنید.
 • به‌جای آن می‌توانید، ۱۰ قطره روغن اسانس اکالیپتوس را در ½ فنجان روغن زیتون بکر ریخته و آن را مخلوط کنید. سپس به‌آرامی سینه کودک خود را با این روغن معطر ماساژ دهید، به‌ویژه قبل از خواب.

ریحان

ریحانیکی دیگر از داروهای گیاهی مناسب برای آبریزش کودک، ریحان است. این گیاه دارای خاصیت ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضدویروسی است که به مبارزه با علت آبریزش بینی کمک می‌کند. حتی سیستم ایمنی کودک شما را نیز تقویت می‌کند.

 • برای بچه‌های کوچک، چند برگ ریحان را با کمی شکر زرد مخلوط کرده و دو بار در روز استفاده کنید.
 • برای بچه‌های بزرگ‌تر، هرروز صبح قبل از صبحانه و در شب قبل از رفتن به رختخواب، مقداری برگ تازه ریحان را به کودک خود بدهید تا آن را بجود.
 • به‌جای آن می‌توانید، ۱ قاشق غذاخوری عصاره برگ تازه ریحان را تهیه کنید. آب ریحان را به میزان مساوی با آب زنجبیل، آب‌لیمو و عسل مخلوط کنید. این مخلوط را ۲ یا ۳ بار در روز به کودکتان بدهید.

عسل

عسلعسل یکی دیگر از داروهای مؤثر برای آبریزش بینی در کودکان ۲ ساله و یا بزرگ‌تر است. برای بچه‌های کوچک‌تر، نباید عسل استفاده شود زیرا ممکن است باعث ایجاد باکتری‌هایی شود که سبب بوتولیسم می‌شوند.

خاصیت آرام بخشی، ضد باکتری و ضدویروسی عسل باعث کاهش علائم مختلف آبریزش بینی می‌شود. حتی به درمان سرفه و گلودرد نیز کمک می‌کند.

 • ۱ تا ۲ قاشق چای‌خوری عسل خام را با یک لیوان آب گرم مخلوط کنید، تا دو بار در روز به فرزند خود بدهید.
 • به‌جای آن می‌توانید، ۱ قاشق غذاخوری عسل و نصف قاشق چای‌خوری آب‌لیمو تازه را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید. تا زمانی که هنوز گرم است آن را به کودک خود بدهید، این کار را دو بار در روز تکرار کنید.

بابونه

برای نوزادان که حداقل یک سال دارند، بابونه گیاهی است که می‌تواند نشانه‌ها و ناراحتی‌های آبریزش بینی را از بین ببرد. این گیاه سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می‌کند.

همچنین با توجه به خاصیت آنتی‌هیستامینی آن، برای رفع عطسه نیز مفید است.

 • ۱ قاشق چای‌خوری گل بابونه را در ۲ فنجان آب جوش قرار دهید.
 • ۵ دقیقه درب آن را بسته و منتظر بمانید.
 • برای طمع دهی مقداری عسل به آن اضافه کنید.
 • دو بار در روز به فرزند بیمار خود این چای ملایم را بنوشانید.

سوپ گرم مرغ

سوپ گرم مرغبرای کودکان بالای ۱ سال سوپ مرغ به کاهش ناراحتی‌های ناشی از آبریزش بینی کمک می‌کند. سوپ مرغ باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود و حتی از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی جلوگیری به عمل می‌آورد. علاوه بران، سوپ مرغ برای کودک بیمار سبک و مغذی است. سوپ مرغ را به‌صورت خانگی و با استفاده از مرغ و سبزیجات ارگانیک مانند هویج، چغندر و اسفناج درست کنید. شما می‌توانید ۲ تا ۳ بار در روز به کودک خود سوپ بدهید.

استحمام با اسفنج

اگر دمای بدن کودک شما پایین است و دچار آبریزش بینی گشته، به کمک حمام آب گرم یا استحمام با اسفنج دمای بدن او را اصلاح کنید. همچنین استحمام کمک می‌کند تا خواب کودک شما بهتر شود که برای بهبودی سریع او ضروری است.

 • برای نوزادان کوچک‌تر از ۱ سال، ۲ تا ۳ بار در روز از حمام اسفنجی استفاده کنید. یک حوله را با آبی که دمای آن برابر با دمای اتاق است خیس کنید، آب اضافی آن را بگیرید و سپس به‌آرامی زیر بغل، پا، دست و کشاله ران او را مرطوب کنید.
 • برای کودکان بزرگ‌تر می‌توانید یک یا دو بار در روز از حمام آب سرد استفاده کنید.

نکته: از حمام با آب بسیار سرد اجتناب کنید، زیرا ممکن است باعث افزایش دمای داخل بدن شود.

افزایش مصرف مایعات

افزایش مصرف مایعاتبرای جلوگیری از کمبود آب، به کودک خود مقدار زیادی مایعات بدهید. بسیار مهم است بدن کودک شما آب کافی داشته باشد، این کار کمک می‌کند تا تخلیه ترشحات بینی آسان‌تر گردد و التهاب حفره‌های بینی کاهش یابد. همچنین سرفه و تخلیه بینی را نیز راحت‌تر می‌کند.

 • اگر کودک شما هنوز شیر می‌خورد، تغذیه با شیر مادر گزینه مناسبی است. همچنین می‌توانید از شیر خشک یا شیر ساده استفاده نمایید.
 • برای بچه‌های بزرگ‌تر، از آب معمولی، آب‌میوه رقیق‌شده و یا آب‌های ژلاتینی استفاده کنید.

استفاده از بخار سرد

استفاده از بخار سردبرای اضافه کردن رطوبت به هوا، باید از دستگاه رطوبت ساز بخار سرد در اتاق کودک خود استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که ترشحات مخاطی رقیق‌تر شده و تخلیه آن آسان‌تر گردد. همچنین کمک می‌کند تا تنفس کودک راحت‌تر شود و کیفیت خواب او بهبود یابد. در طول شب از دستگاه رطوبت ساز بخار سرد در اتاق کودک خود استفاده کنید تا به کودک بیمار شما کمک کند استراحت بهتری داشته باشد و روند بهبودی او سرعت یابد. زمانی که دستگاه خاموش است، نگذارید آب را در مخزن دستگاه باقی بماند. همچنین، مخزن آب دستگاه را به‌طور منظم تمیز و ضدعفونی کنید تا از رشد و تجمع باکتری‌ها جلوگیری شود.

توصیه‌های اضافی

 • در فواصل زمانی منظم کودک خود را وادار کنید تا ترشحات مخاطی بینی خود را تخلیه کند.
 • برای جلوگیری از تحریک پوست، بینی کودک خود را با استفاده از دستمال نرم و تمیز پاک کنید.
 • اطراف بینی کودک خود را با روغن وازلین یا روغن زیتون چرب کنید تا از قرمزی، خشکی و ترک خوردن پوست جلوگیری کنید.
 • کودک خود را در معرض مواد آلرژی‌زا و محرک قرار ندهید مانند: حیوانات خانگی، گردوغبار و مایت ها، گازهای شیمیایی و دود سیگار.
 • هنگام خواب، کمی سر کودک را بالا بیاورید. بهتر است از بالش استفاده نکنید. برای مثال می‌توانید از یک تی‌شرت رول شده استفاده کنید.
 • از دادن غذاهای چرب یا غذاهایی که دیرهضم می‌شوند، خودداری کنید.
 • اتاق کودک خود را گرم نگه‌دارید و لباس‌های سبک و راحت به او بپوشانید.
 • همچنین سعی کنید فرزندتان را در گهواره قرار دهید تا احساس راحتی داشته باشد.