تولد نوزاد با وزن کم در اثر تولد زودرس یا عدم رشد جنین در بارداری

تولد نوزاد با وزن کم

وزن کم هنگام تولد یک اصطلاح است که برای توصیف نوزادان متولد شده با وزن کمتر از 2500 گرم توصیف می‌شود. به‌طور معمول ​​نوزادان معمولاً حدود 3.5 کیلوگرم وزن دارند. کودک کم وزن هنگام تولد ممکن است سالم باشد حتی اگر کوچک باشد اما گاهی نوزادان کم وزن هنگام تولد مشکلات جدی سلامتی دارند.

وزن کم هنگام تولد زمانی است که یک نوزاد وزنی کمتر از 2500 گرم دارد. حدوداً از هر 12 کودک یک نفر هنگام تولد وزن کم دارد که در برخی از آن‌ها می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود.

کمبود وزن هنگام تولد عارضه‌ی شایعی در بین نوزادان است. هرچند ممکن است بیشتر نوزادان کم وزن سالم باشند اما ممکن است این کمبود وزن در برخی دیگر اثرات جبران‌ناپذیری در برداشته باشد. برای آگاهی از وضعیت دقیق نوزاد خود لازم است وی را تحت مراقبت دقیق متخصص اطفال قرار دهید. کلینیک تخصصی اطفال امید با بهره‌مندی از تیم حرفه‌ای متخصصی اطفال می‌تواند در رفع مشکلات نوزادان و کودکان به شما کمک کند. برای دریافت مشاوره و یا مراجعه حضوری با شماره‌های ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۰ و ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۱ تماس حاصل فرمایید.

چه چیزی باعث وزن کم هنگام تولد می‌شود؟


وزن کم هنگام تولد اغلب به علت زایمان زودرس ایجاد می‌شود. زایمان زودرس به معنای تولد قبل از هفته‌ی 37 حاملگی است. نوزاد نارس زمان کمتری را برای رشد و افزایش وزن در رحم مادر دارد. بیشتر وزن نوزاد در طول هفته‌های آخر بارداری به دست می‌آید.
یکی دیگر از علل وزن کم هنگام تولد، وضعیتی است که محدودیت رشد داخل رحمی (IUGR) نامیده  می‌شود. این اتفاق زمانی می‌افتد که یک کودک در دوران بارداری خوب رشد نکند که ممکن است به دلیل مشکلات جفت، سلامت مادر یا سلامت کودک باشد. نوزادان می‌توانند محدودیت رشد داخل رحمی داشته باشند و:

 • رسیده باشند. این بدان معنی است که در هفته 37 تا 41 بارداری متولد شده است. این نوزادان ممکن است به لحاظ جسمی بالغ باشند، اما کوچک هستند.

زودرس باشند. این بچه‌ها خیلی کوچک هستند و فیزیکی نابالغ دارند.

کدام نوزادان در معرض خطر ابتلا به کمبود وزن هستند؟


علاوه بر زایمان زودرس و محدودیت رشد داخل رحمی، مواردی که بر زنان باردار تأثیر می‌گذارند می‌توانند خطر ابتلا به کمبود وزن نوزاد را افزایش دهند. آن‌ها عبارتند از:

 • عفونت در دوران بارداری
 • در دوران بارداری وزن کافی نداشته باشید.
 • بارداری قبلی با نوزاد دارای وزن کم هنگام تولد
 • سیگار کشیدن
 • مصرف الکل یا مواد مخدر
 • سن کمتر از 17 سال یا بیشتر از 35 سال

علائم کم وزن هنگام تولد چیست؟


علائم کم وزن هنگام تولد چیست؟

علاوه بر وزن کمتر از 2500 گرم نوزادان با وزن کم هنگام تولد بسیار کوچک‌تر از نوزادان با وزن طبیعی هستند. سر نوزاد کودک کم وزن ممکن است بزرگ‌تر از بقیه بدن او باشد. او اغلب لاغر با بدنی کم‌چربی است.

چگونه وزن کم هنگام تولد تشخیص داده می‌شود؟


یکی از دلایل اصلی تست‌های بارداری این است که مطمئن شوید کودک شما به‌خوبی رشد می‌کند. در طول بارداری، اندازه جنین شما به روش‌های مختلفی تخمین زده می‌شود. افزایش وزن ثابت شما یک‌راه برای بررسی رشد جنین است. راه دیگر اندازه‌گیری ارتفاع رحم است:

 • برای بررسی ارتفاع رحم، مراقبت بهداشتی از بالای استخوان شکم تا بالای رحم (فوندوس) را اندازه‌گیری می‌کند.
 • ارتفاع رحم به سانتیمتر (سانتی‌متر) اندازه‌گیری می‌شود. این در مورد همان تعداد هفته‌های بارداری بعد از هفته 20 است. به‌عنوان مثال در هفته 24 بارداری ارتفاع رحم شما باید نزدیک به 24 سانتی‌متر باشد.
 • اگر ارتفاع رحم کمتر از حد انتظار باشد، ممکن است به این معنی باشد که کودک به‌خوبی رشد نمی‌کند.

پزشک شما همچنین می‌تواند از سونوگرافی جنین برای بررسی رشد و توسعه کودک استفاده کند. سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر از جنین شما است. این دقیق‌تر از اندازه‌گیری ارتفاع رحم است. اندازه‌گیری می‌تواند از سر، شکم (شکم) و استخوان پا (فمور) کودک شما گرفته شود. این اندازه‌گیری‌ها برای ارزیابی وزن کودک نیز استفاده می‌شود.
نوزادان در چند ساعت اول پس از تولد وزن گیری می‌شوند. وزن در مقایسه با تعداد هفته‌های بارداری (سن حاملگی) مقایسه می‌شود. اگر نوزاد شما وزن کمتر از 2500 گرم داشته باشد، او وزن کم هنگام تولد دارد. نوزادان با وزن کمتر از 1500 گرم در هنگام تولد وزن بسیار کم در هنگام تولد دارند و نوزادان با وزن کمتر از 1000 گرم وزن به‌شدت کم هنگام تولد دارند.

چگونه وزن کم هنگام تولد درمان می‌شود؟


درمان بستگی به علائم، سن و سلامت عمومی کودک شما خواهد داشت. درمان همچنین بستگی به‌شدت وضعیت دارد.
درمان وزن کم هنگام تولد اغلب شامل موارد زیر است:

 • مراقبت در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان (NICU)
 • تخت کنترل‌شده با دما
 • تغذیه‌ی ویژه. گاهی اوقات اگر یک کودک نمی‌تواند بمکد از طریق یک لوله به معده یا از طریق IV وریدی تغذیه می‌شود.

اینکه چه اتفاقی برای کودک متولد شده با وزن کم می‌افتد به میزان زیادی بر میزان وزن کودک در هنگام تولد بستگی دارد. نوزادانی که با وزن کمتر از 500 گرم متولد می‌شوند بیشترین مشکل را دارند و احتمال زنده ماندن آن‌ها بسیار کمتر است.
نوزادان متولد شده با وزن کم اگر در معرض عوارض و مشکلات دیگر نباشند، رشد فیزیکی مناسب را می‌توانند به دست خواهند آورد اما مراقبت‌های بعد از تولد بسیار اهمیت دارند.

عوارض ناشی از وزن کم هنگام تولد چیست؟


عوارض ناشی از وزن کم هنگام تولد چیست؟

نوزادان با وزن کم هنگام تولد مشکلاتی دارند. بدن کوچک کودک به‌اندازه كودكی دارای وزن طبیعی نیست. او ممکن است مشکلاتی در افزایش وزن و مبارزه با عفونت داشته باشد. نوزادان با وزن کم هنگام تولد اغلب برای گرم شدن نیاز به توجه بیشتری دارند زیرا بدن آن‌ها چربی زیادی ندارد.
نوزادانی که تولد زودرس دارند و نابالغ هستند، اغلب دچار عوارض و مشکلاتی می‌شوند. گاهی اوقات سخت است که بگوییم مشکلات به دلیل تولد زودرس است یا به این خاطر که آن‌ها جثه‌ی خیلی کوچکی دارند.

به‌طور کلی، هرچه وزن هنگام تولد کمتر باشد خطر ابتلا به عوارض بیشتر است. بعضی از مشکلات رایج نوزادان با وزن کم هنگام تولد عبارتند از:

نوزادان با وزن کم هنگام تولد در معرض خطر عوارض طولانی‌مدت و ناتوانی هستند. عوارض طولانی‌مدت احتمالی عبارتند از:

با متخصص اطفال برای  گرفتن اطلاعات در مورد خطرات عوارض برای کودک خود صحبت کنید.

وزن کم هنگام تولد چه مشکلاتی را ممکن است در آینده ایجاد کند؟


نوزادان متولد شده با وزن کم هنگام تولد ممکن است بیشتر از نوزادان متولد شده با وزن طبیعی به مشکلات خاصی در زندگی دچار شوند، ازجمله:

 • دیابت
 • بیماری قلبی
 • فشارخون بالا
 • سندرم متابولیک که زمانی ایجاد می‌شود که شما فشارخون بالا، دیابت و بیماری‌های قلبی را باهم دارید.
 • چاقی. این به این معنی است که شما دارای اضافه‌وزن هستید. اگر شما چاق هستید، شاخص توده بدنی شما (BMI) 30 یا بالاتر است.

آیا از وزن کم هنگام تولد می‌توان پیشگیری کرد؟


بیشتر نوزادان حتی اگر نارس و بسیار کوچک باشند زنده می‌مانند. این به خاطر پیشرفت در مراقبت از نوزادان بیمار و زودرس است اما پیشگیری از زایمان زودرس یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از نوزادان با وزن کم هنگام تولد است.
مراقبت‌های منظم قبل از زایمان بهترین راه برای جلوگیری از زایمان زودرس و نوزادان کم وزن است. در مراجعه قبل از زایمان، ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی، سلامت شما و جنین را بررسی می‌کند. مهم است که:

 • در دوران بارداری رژیم غذایی سالم را دنبال کنید. این به شما کمک می‌کند وزن خود را به‌اندازه کافی برای کمک به رشد کودک سالم نگه‌دارید.
 • نوشیدن الکل، مصرف سیگار یا استفاده از مواد مخدر را قطع کنید. همه این‌ها سبب کمبود وزن و مشکلات دیگری برای نوزاد شما می‌شود.

چگونه از کودک با وزن کم هنگام تولد مراقبت کنیم؟


در بسیاری از موارد،کودک متولدشده‌ی کم وزن شما درست مثل هر کودک دیگری است. او باید گرم و خشک بماند. او باید تمیز نگه‌داشته شود و مایعات و غذای کافی داشته باشد. مهم‌تر از همه، او به شما و عشق و مراقبت شما نیاز دارد.
اما ازآنجاکه وزنش کمتر از 2500 گرم (2.5 کیلوگرم) است، شما باید چند اقدام احتیاطی اضافی را انجام دهید. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در ذهن داشته باشیم.

برنامه تغذیه با شیر مادر

تغذیه با شیر مادر بهترین راه برای تغذیه نوزاد است. سعی کنید او را با هیچ‌چیز غیر از شیر مادر برای شش ماه پس از تولد تغذیه نکنید.
برای کمک به افزایش وزن کودک، متخصص اطفال توصیه می‌کند که کودک خود را به‌صورت منظم و سر ساعت دقیق تغذیه کنید نه هر وقت که کودک تقاضا می‌کند.  بنابراین، زمان تغذیه کودک را ثبت کنید و او را در فواصل منظم تغذیه کنید تا اطمینان حاصل کنید که او در زمان مناسب تغذیه می‌کند.
به والدین نوزادان کم وزن در هنگام تولد اغلب گفته می‌شود که هر سه ساعت یک‌بار، گاهی هر دو بار، کودک خود را تغذیه کنند، حتی اگر این بدان معنی است که نوزاد شما از خواب عمیق بیدار شود.

تماس پوست به پوست

تماس پوست به پوست به نفع مادر و فرزند دارای وزن کم است.نگه داشتن کودک مستقیم با پوست که مراقبت کانگورو نامیده می‌شود اثرات احتمالی زیر را دارد:

 • کمک به افزایش وزن کودک
 • حفظ گرمای بدن
 • تنظیم قلب و میزان تنفس
 • کمک به داشتن خواب عمیق‌تر و بیشتر
 • فرصتی بهتر برای شیردهی موفق
 • به کودک کمک می‌کند وقت بیشتری را آرام باشد کمتر گریه کند

ماساژ نیز بخش مهمی برای افزایش وزن کودک شما است. نوزادان زودرس و کم  وزن به‌خوبی به ماساژ و نوازش ملایم پاسخ می‌دهند. استفاده از روغن باعث می‌شود تا ماساژ راحت‌تر شود و برای کودک شما راحت‌تر باشد.
اکثر پزشکان توصیه می‌کنند که بهتر است مادر یا مادربزرگ نوزاد زودرس یا کم وزن را ماساژ دهند. بنابراین نیازی نیست که کسی را برای این کار استخدام کنید.

دستورالعمل‌های امن خواب را دنبال کنید

خوابیدن هم‌زمان مادر و کودک مزایای خود را دارد و برای بسیاری از مادران شیردهی شبانه ​​را آسان‌تر می‌کند. شما همچنین می‌توانید با خواباندن کودک روی تخت خود از نزدیک بودن با کودک خود لذت ببرید.
بااین‌حال، در نظر داشته باشید که نوزادان زودرس یا با وزن کم هنگام تولد، که سه‌ماهه یا کمتر هستند، هنگام خوابیدن بیشتر در معرض خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزادان (SIDS) قرار دارند.
خوشبختانه سندرم مرگ ناگهانی نوزادان نادر است و مطالعات نشان می‌دهد که نوزادان با والدین اهل آسیای جنوبی میزان مرگ‌ومیر کمتری دارند.
خوابیدن مادر و کودک در یک اتاق فکر خوبی است اما نه در یک‌تخت یکسان. در عوض، شما می‌توانید تخت یا گهواره نوزاد خود را در کنار تخت خود قرار دهید.
همیشه نوزادتان را به پشت بخوابانید نه روی شکم و یا به پهلو.

نظارت نزدیک بر رشد کودک

اطمینان حاصل کنید که شما به‌طور منظم کودک خود را به متخصص اطفال نشان می‌دهید و از هیچ نظارتی دست نکشید. این کار به شما و پزشک شما کمک خواهد کرد تا پیشرفت کودک خود را پیگیری و مشکلات را شناسایی کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که کودک شما تمام‌وقت واکسن خود را دریافت می‌کند.
پیگیری وزن کودک، طول و دور سر او بسیار مهم است زیرابه شما کمک می‌کند تا رشد کودکتان را ارزیابی کنید.
اگر او به‌اندازه مورد انتظار وزن نگرفته باشد پزشک متخصص اطفال، تغذیه و برنامه کودک شما را بررسی بیشتری خواهد کرد تا رشد کودک را دنبال کند و هرگونه نگرانی را برطرف کند.
همیشه به غرایز خود اعتماد کنید. شما بهتر از هرکس فرزند خود را می‌شناسید، بنابراین اگر در مورد هر چیزی نگران هستید، همیشه می‌توانید به پزشک کودک خود مراجعه کنید.

به رشد کودک کمک کنید

کودک شما نیاز دارد که سالم باشد و انرژی زیادی داشته باشد تا بتواند یاد بگیرد و رشد کند و شما می‌توانید با پوشش دادن نیازهای اولیه او به کودک کمک کنید.
برای کمک به رشد کودک، اطمینان حاصل کنید که زمان کافی را صرف نگهداری و بازی کردن با کودک می‌کنید. آنچه دوست دارد و ندارد را بشناسید و بروز شخصیت منحصربه‌فرد او را مشاهده کنید.
درباره‌ی مواردی که کودک شما برای رشد به آن نیاز دارد مطلع شوید!

دریافت پشتیبانی موردنیاز

سعی کنید تا حد امکان، به‌خصوص در چند هفته اول، کمک بگیرید. اگر شما در بستر هستید، احتمالاً مادر یا خواهر شما در طول 40 روز اول پس از تولد به شما کمک خواهد کرد.
آن‌ها می‌دانند چگونه نیازهای شما را رفع کنند و باعث راحتی شما می‌شوند.

مقالات اخیر

You cannot copy content of this page

تلفن نوبت دهی کلینیک