پیشگیری از استفراغ پنیری شکل نوزاد (بالا آوردن پنیرک) با شیردهی مناسب

مهم نیست که چقدر ما به بالا آوردن شیر بعد از تغذیه در شیرخواران آشنایی داشته باشیم، اغلب نگرانی مادران در مورد استفراغ جزئی نوزادشان هیچوقت از بین نمی‌رود. مسئله این است که شما همه می‌دانید که نوزادان بعد از تغذیه مقدار جزئی شیر بالا می‌آورند. در واقع، بسیار رایج است که شما انتظار داشته باشید که اغلب نوزاد شما هر چند وقت یک بار پس از تغذیه شیر بالا بیاورد.
اگر توجه کرده باشید، بالا آوردن شیرب اغلب درست پس از خوردن تغذیه نوزاد یا زمانی که شما سعی می‌کنید آروغ نوزاد کوچک خود را بگیرید، اتفاق می‌افتد. و معمولا، هیچ چیز نگران کننده‌ای در این مورد وجود ندارد زیرا چون بالا آوردن نوزاد تنها پس زدن مقادیر کمی شیر است. نوزادان پس از بالا آوردن شیر (رگورژیتاسیون یا اسپیتینگ آپ) احساس راحتی و خوبی دارند و زیاد مشتاق دوباره غذا خوردن نیستند.
با این حال، مواردی وجود دارد که رگورژیتاسیون نوزادان بیش از حد نرمال است. شرایطی وجود دارد که نوزادان شما به علت رگورژیتاسیون بیش از حد یا رگورژیتاسیون ناشی از دلایل دیگر، به مراقبت پزشکی نیاز دارند. راه های بسیاری وجود دارد که به شما می‌گوید که آیا کودک شما یک رگورژیتاسیون معمولی را تجربه کرده یا در حال حاضر دچار یک استفراغ و تهوع واقعی شده است.
نوزادان نیاز به مراقبت و توجه دائمی دارند و فقط به این دلیل که رگورژیتاسیون در نوزادان شایع است، به این معنی نیست که شما باید آن را کاملا عادی تلقی کنید.

هنگامی که نوزاد از شیر مادر تغذیه می‌کند، شما باید لکه‌ها را بررسی کنید. اگر کودک با شیر دلمه دلمه شده و یا توده‌های پنیری شکل برمی‌گرداند، شما می‌توانید آرامش خود را حفظ کنید. این استفراغ نیست. یک قاشق چای خوری آب را در کنار لکه بریزید. اگر نقاط لکه تقریبا هم اندازه هستند، همه چیز خوب است. اگر نوزادتان بیش از حد دچار رگورژیتاسیون می‌شود، شما باید نگران باشید و کودک خود را به پزشک نشان دهید.اگر نوزاد شما به طور مداوم استفراغ پنیری شکل و به مقدار زیاد دارد بهتر است برای رفع نگرانی خود و اطمینان از سلامت فرزندتان به پزشک مراجعه نمایید تا در صورت نیاز به درمان هرچه زودتر اقدام شود. متخصصین اطفال در کلینیک من و کودکم، آماده پاسخ گویی به تمام سوالات شما هستند. جهت رزرو نوبت با شماره های ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۰ و ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۱ تماس حاصل فرمایید.

چه چیزی سبب می‌شود که کودک دچار رگورژیتاسیون شود؟رگورژیتاسیون در واقع یک استفراغ خفیف یا بیرون پرتاب کردن بدون قدرت غذا است. اسپیتینگ آپ حاوی شیر خشک یا شیر مادر، غذا و بزاق است. از لحاظ فنی، اسپیتینگ آپ حاوی مقادیر بسیار کمی از اسید معده است که بتواند به گلوی کودک شما آسیب برساند، زیرا کودک شما تنها شیری را که به تازگی خورده است پس می‌زند.
در مواردی که متوجه شدید که رگورژیتاسیون نوزاد شما با شیری که نوزاد خورده کمی متفاوت به نظر می‌رسد به طوری که شبیه شیر دلمه شده است، خوب است و این نشانه عامل اصلی برای نگرانی شما نیست. در این مورد وقتی که شیر با اسید مخلوط می‌شود ( اسیدهای موجود در معده )، شیر بریده بریده می‌شود. از لحاظ فنی، رگورژیتاسیون به شکل شیر بریده بریده معمولی است. کودک شما باید هر لحظه‌مقداری از آنچه که می‌خورد را به بیرون تف کند.

چرا بچه‌ها رگورژیتاسیون دارند؟


بگذارید این مسئله را در یک بزرگسال بررسی کنیم. آروغ زدن به دلیل اختلاط مواد غذایی و اسید داخل معده است. این اختلاط باعث واکنش‌های شیمیایی مختلفی می‌شود که به عنوان محصول جانبی گاز تولید می‌کنند که باید خارج شود.
هنگامی که آروغ می‌زنید، گاهی اوقات در گلوی خود احساس رفلاکس غذا دارید اما در نهایت این رفلاکس به عقب باز می‌گردد. همانطور که می‌بینید، شما شیری دارید (که از نظر پزشکی تحت عنوان اپی‌گلوت یا برچاک‌نای شناخته شده است) که شما از استفراغ آنچه که شما به تازگی خورده‌اید، جلوگیری می‌کند. با این حال، برای نوزادان این شیر در حال ایجاد شدن و تکامل است.
اپی‌گلوت تکامل نیافته عمده‌ترین دلیل اسپیتینگ‌آپ نوزادان است. زیرا تحت این شرایط برخی از غذاهای هضم نشده دسترسی بیشتری برای بازگشت به گلو و خارج شدن از دهان دارند. هیچ چیز از بازگشت غذای هضم نشده به گلو جلوگیری نمی‌کند. شما همچنین باید دو مسئله را در مورد اینکه چرا کودک شما شیر تازه خورده شده را بالا می‌آورد، در نظر بگیرید:

 • معده کوچک. از آنجایی که معده کودک شما بسیار کوچک است، شانس بیشتری برای لبریز شدن معده کودک شما از غذا وجود دارد و بهترین راه برای رهایی از معده پر، خلاص شدن از شر بار سنگین و کهنه معده است. و از آنجا که نزدیکترین خروجی پشت سر گذاشتن گلو است، در نهایت منجر به رگورژیتاسیون می‌شود.
 • بلع هوا. هنگامی که کودک شما بیش از حد در حین غذا خوردن و یا در بین وعده‌های غذایی خود گریه می‌کند، ممکن است احتمال بیشتری وجود داشته باشد که فرزند کوچک شما پس از آن رگورژیتاسیون داشته باشد. نوزادان زمان زیادی را صرف گریه کردن می‌کنند که در نهایت منجر به بلعیدن هوای زیاد می‌شود. بنابراین در مواردی که این اتفاق می‌افتد، هوا با مواد غذایی داخل معده مخلوط می‌شود. به همین دلیل است که برای کاهش احتمال رگورژیتاسیون نوزاد و همچنین پر شدن معده آنها از گاز، ما باید قبل از شیر دادن به نوزاد ابتدا او را آرام کنیم.

چه شرایط پزشکی باعث رگورژیتاسیون غیرطبیعی می‌شود؟چندین دلایل معمولی برای توجیه اینکه چرا نوزادان به جای رگورژیتاسیون معمولی، استفراغ می‌کنند وجود دارد، برخی از این نگرانی‌های پزشکی عبارتند از:

 • عدم تحمل لاکتوز در نوزادان. کودک شما به سختی به شیر خشک را هضم می‌کند زیرا بدن او با پروتئین یا لاکتوز شیر سازگاری ندارد. این مسئله را می‌توان به راحتی با تغییر نوع شیر خشک به شیر خشکی با لاکتوز پایین و یا یک فرمول هیدرولیز شده، برطرف کرد. شما همچنین می‌توانید برای نوزاد خود، شیر مادر تهیه کنید، زیرا به طور کلی بدن نوزادان با این شیر بسیار سازگاری دارد. در صورت وجود این مشکل در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، مادر باید از مصرف محصولات لبنی پرهیز کند.
 • رفلاکس اسید. این مشکل واقعا برای هر کسی بسیار رایج است. هنگامی که در معده نوزاد شما، اسید معده زیادی وجود داشته باشد و باعث شود که در نهایت نوزاد آن را بالا بیاورد، برای نوزاد واقعا دردناک خواهد بود. ممکن است بعضی از پزشکان به شما بگویند که شیر خشک نوزاد را تغییر دهید یا به رژیم کودک اضافه کنید زیرا شیر خشک غلیظ‌تر از شیر خود شما است.
 • تنگی پیرولیک. این یک وضعیت جدی‌تر است که در آن کودک شما واقعا استفراغ می‌کند. این به این دلیل است که گذرگاهی که تحت عنوان پیلور معده به روده کوچک شناخته شده است، بسیار تنگ است به طوری که غذای هضم شده به سختی از آن عبور می‌کند. این شرایط به مراقبت فوری پزشکی نیاز دارد، زیرا این امر منجر به سوء‌تغذیه و کم‌آبی بدن نوزاد می‌شود.

رگورژیتاسیون یک مسئله بسیار رایج برای همه نوزادان است. این مسئله‌ای نیست که نگران آن باشید حتی در حالتی که شیری که نوزاد بالا می‌آورد به شکل شیر بریده بریده باشد. رگورژیتاسیون فقط یک فاز است که کودک شما از آن عبور می‌کند و ممکن است تنها به زمان بیشتری برای شستشوی اضافی احتیاج داشته باشد اما در غیر این صورت برای کودک شما مضر نیست.

آیا اسپیتینگ‌آپ به نوزاد ما صدمه وارد می‌کند؟


خیر. از آنجایی که بیشتر رگورژیتاسیون‌ها پس از تغذیه و یا در حین مرحله گرفتن آروغ نوزاد اتفاق می‌افتد، غذای مصرف شده توسط دلبند کوچک شما به اندازه کافی زمان لازم برای هضم شدن در معده را ندارد. رگورژیتاسیون‌ها از لحاظ فنی هنوز هم در تماما از شیر یا مخلوط شیر و بزاق تشکیل شده‌اند. بنابراین، رگورژیتاسیون‌ها نسبتا رایج هستند و به هیچ وجه برای فرزند شما دردناک نیستند.

آیا رگورژیتاسیون به حالت شیر دلمه شده عادی است؟


بله شیر دلمه شده تا مقدار مشخصی کاملا طبیعی است. همانطور که قبلا گفتیم، وقتی شیر با اسید مخلوط می‌شود، می‌بندد یا به اصطلاح می‌برد. و هنگامی که کودک شما تغذیه می‌شود، شیر برای هضم مستقیم به معده می‌رود. بنابراین، در زمانی که شما آروغ نوزاد خود را می‌گیرید یا زمانی که او رگورژیتاسیون دارد، برخی از شیره‌هایی که قبلا هضم شده‌اند نیز بیرون می‌آیند.

چگونگی جلوگیری یا کاهش این وضعیت


 • آروغ‌گیری مناسب. پس از شیر دادن به نوزاد، او را برای یک دقیقه به حالت ایستاده نگه دارید و سپس آروغ نوزاد را بگیرید. اگر شما بلافاصله پس از اینکه سینه یا بطری شیر را از نوزاد گرفتید، آروغ او را بگیرید احتمال زیادی وجود دارد که کودک شیر تازه خورده شده را بالا بیاورد. اما ایتاده نگه داشتن نوزاد برای یک مدت زمان کوتاه این فرصت را ایجاد می‌کند که گازهای درون معده بالا بیایند و کودک یک آروغ خشک‌تر داشته باشد.
 • از شیر دادن بیش از حد بپرهیزید. هرچند زمان تغذیه نوزاد از شیر مادر بین ۲۰ تا ۴۵ دقیقه متغیر است، عوض کردن سینه می‌تواند یک گزینه خوب باشد. بین شیر دادن آروغ نوزاد خود را بگیرید و سینه را عوض کنید. اما وقتی که کودک شما آرام، خواب آلوده است، پستان را شل می‌گیرد و دستان نوزاد شما دیگر حالت مشت شده ندارد، شما می‌توانید شیر دادن را متوقف کنید. اگر به تغذیه با شیر مادر ادامه دهید، ممکن است نوزاد شما بیشتر از نیازش مصرف کند و پس از آن شما شستشوی زیادی خواهید داشت.
 • وضعیت‌ها و پوزیشن‌های مناسب شیر دادن. نوزاد خود را در پوزیشن مناسب تغذیه کنید، پوزیشن مناسب کمک می‌کند که گازها بالا بیایند. به این روش همچنین کودک شما طبیعی‌تر آروغ می‌زند.
 • رژیم غذایی مادر. در تغذیه با شیر مادر، شما همچنین باید از خوردن نوشیدنی‌های گازدار، غذاهای تند و چرب پرهیز کنید. این غذاها باعث می‌شوند که شما آروغ بزنید و شکم شما پر از گاز باشد و مطمئنا با دلبند کوچک شما نیز همین کار را می‌کند.

چه موقع باید برای این وضعیت مراقبت‌های پزشکی را دنبال کنید


رگورژیتاسیون به طور حتم با تغذیه کودک تداخل ندارد، زیرا رگورژیتاسیون فقط به دلیل یک سیستم گوارشی نابالغ اتفاق می‌افتد. تا زمانی که نوزاد شما هنوز وزن خود را از دست نداده و هنوز هم شاد و خوشحال است، نباید در مورد اینکه که کودک شما حدود ۱۰ بار در روز شیر بالا می‌آورد، نگران باشید. با این حال، اگر علائم زیر را مشاهده کردید، باید کودک خود را چک کنید.

 • نوزاد شما دهیدراته شده است (هر چند پی بردن به این مورد بسیار دشوار است ) اما اشک کمتر و یا نداشتن اشک یا ادرار یا مدفوع کردن سخت می‌تواند یک علامت باشد.
 • فرزند کوچک شما بسیار تحریک‌پذیر و بی‌تاب است.
 • رگورژیتاسیون باعث می‌شود نوزاد شما گریه کند زیرا باعث درد می‌شود.
 • کودک شما وزن از دست داده است
 •  نوزاد شما علائم دیگر مانند تب، اسهال، و مشکل تنفس در میان دیگران را نشان می‌دهد.
 • استفراغ کودک شما حاوی مقدار زیادی از مخاط است و یا با خون همراه است.