ماشین‌گرفتگی(بیماری حرکت) در کودکان:احساس سرگیجه، خستگی و تهوع

بیماری‌های حرکت یا ماشین‌گرفتگی ممکن است در پاسخ به انواع خاصی از حرکت، چه حرکت شخص باشد و چه حرکت آنچه او در حال تماشایش است (مثلا یک صحنه فیلم)، اتفاق بیفتد. بعضی از کودکان به‌ویژه به حرکات خاصی حساس هستند و ممکن است حرکت بسیار کمی نیاز باشد تا آنها احساس بدی داشته باشند. کودکان بین دو تا ۱۲ سال خصوصا در معرض بیماری حرکت هستند. به نظر می‌رسد که بیماری حرکتی زمانی اتفاق می‌افتد که عدم هماهنگی بین اطلاعاتی که مغز از مکانیسم تعادل داخلی گوش (سیستم وستیبولار) دریافت می‌کند و آن چیزی که چشم‌ها می‌بینند وجود دارد. به عنوان مثال، اگر چشم‌ها به مغز بگویند که یک فرد ثابت و بی‌حرکت است (مانند نگاه کردن به داخل یک کابین در یک کشتی)، اما سیستم وستیبولار جنبش‌های سر (به علت حرکت کشتی) را حس کند، سپس این باعث عدم هماهنگی پیام‌های ارسالی به مغز شده و منجر به بیماری حرکت می‌شود.

هنگامی‌که کودک در حال حرکت است و احساس بدی می‌کند، خنثی کردن این احساس تا زمانی که حرکت متوقف شود، دشوار است. استفراغ مکرر می‌تواند منجر به کم آبی و فشار خون پایین شود، بنابراین اگر این اتفاق افتاد، به دنبال مراقبت فوری پزشکی باشید.

برای مقابله و درمان قطعی ماشین‌گرفتگی (بیماری حرکت) در نوزادان و کودکان میتوانید به کلینیک فوق تخصصی امید مراجعه کنید. برای مشاوره و دریافت نوبت با شماره های ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۰ و ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۱ تماس بگیرید.

علت ماشین‌گرفتگی بچه‌ها


متخصصان اطفال نمی‌دانند چرا بیماری حرکتی یا ماشین‌گرفتگی در بعضی از کودکان بیشتر از دیگران اتفاق می‌افتد. از آنجایی که بسیاری از این کودکان بعد از سال‌ها سردرد‌های گاه به گاه را تجربه می‌کنند، اعتقاد بر این است که ماشین‌گرفتگی ممکن است یک شکل اولیه از میگرن باشد.ماشین‌گرفتگی اغلب در اولین سفر با قایق یا هواپیما رخ می‌دهد، یا هنگامی‌که حرکت بسیار شدید است، مانند حرکت ناشی از آب‌های متلاطم یا هوای طوفانی. استرس و هیجان نیز می‌تواند این مشکل را شروع کرده یا آن را بدتر کند.

علایم ماشین‌گرفتگی(بیماری حرکت)


ماشین‌گرفتگی معمولا با یک احساس مبهم از ناراحتی معده (حالت تهوع)، عرق سرد، خستگی و از دست دادن اشتها شروع می‌شود. این معمولا به استفراغ منجر می‌شود. یک کودک ممکن است قادر به توصیف حالت تهوع نباشد، اما آن را با رنگ‌پریدگی و بی‌قراری، خمیازه کشیدن و گریه نشان خواهد داد. بعدها او علاقه خود را به غذا (حتی غذاهای مورد علاقه) از دست داده، و حتی استفراغ می‌کند. این واکنش می‌تواند تحت تاثیر سفرهای قبلی او با اتومبیل باشد که او را بیمار کرده است، اما معمولا در طول زمان بهبود می‌یابد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم


اگر فرزند شما علائم بیماری حرکت را در زمانی که درگیر فعالیت حرکتی نیست دارد، به خصوص اگر او سردرد؛ مشکل شنیدن، دیدن، راه رفتن یا صحبت کردن نیز دارد؛ یا اگر او به فضا خیره می‌شود، به متخصص اطفال بگویید. این‌ها ممکن است علائم مشکلات دیگری غیر از ماشین‌گرفتگی باشند.

بهترین راه‌های پیشگیری و  درمان ماشین‌گرفتگی در نوزادان و کودکان


برای انجام سفرهای خودرویی با کودکان مستعد ماشین‌گرفتگی، می‌توانید این کارها را انجام دهید: 

داروها

اگر شما قصد رفتن به سفر دارید و فرزند شما قبل از این بیماری را تجربه کرده است، ممکن است بخواهید از قبل داروهایی را برای پیشگیری از مشکلات به او بدهید. برخی از این داروها بدون نسخه در دسترس هستند، اما قبل از استفاده از آنها از متخصص اطفال بپرسید. اگرچه این داروها آنها می‌توانند کمک کنند، اما اغلب عوارض جانبی مانند خواب آلودگی (به این معنی که وقتی به مقصد می‌رسید، ممکن است فرزندتان آن‌قدر خسته باشد که از آن لذت نبرد)، خشکی دهان و بینی یا تاری دید ایجاد می‌کنند. 

خنک نگه داشتن

 مراقب باشید زمانی که کودک شما شروع به شکایت می‌کند، بیش از حد گرم است؛ فاصله کوتاهی از گرما تا بیمار شدن است. حتی در طول زمستان در صورت امکان پنجره‌های عقب را مقداری باز کنید و در تابستان نیز از تهویه هوا استفاده کنید. بعضی از والدین توصیه می‌کنند که یک قمقمه از تکه‌های کوچک یخ در ماشین نگهداری شود و کودک شما هر بار یکی از آنها را بجود. آنها خنک‌کننده هستند و حرکت جویدن نیز به بیماری ماشین‌گرفتگی کمک می‌کند.

زمان مصرف غذای کودک

اغلب کودکان زمانی که بیش از حد گرسنه و یا بیش از حد سیر هستند، دچار ماشین‌گرفتگی می‌شوند. قبل از رانندگی و یا زمانی که شما در ماشین هستید، از دادن یک لیوان شیر یا یک بطری غذای کودک به او اجتناب کنید -مخصوصا اگر می‌دانید که در ترافیک سنگین خواهید بود. تنقلات در طول راه کمک می‌کنند. اگر می‌توانید چیزی به فرزندتان بخورانید، یک قرص نعناع مانند آلتوئیدها (Altoids) که دارای روغن نعناع واقعی هستند، یا آب‌نبات زنجبیل گاهی اوقات می‌توانند کمک کنند. سه آب‌نبات چوبی برای بیماری صبح نیز ممکن است ارزش امتحان کردن را داشته باشد. آنها طعم نیمی از دوز را دارند که ممکن است کودکان شما آنها را به زنجبیل یا نعناع ترجیح دهند. جویدن آدامس نیز برای کمک مفید است، اگر کودک شما برای آن خیلی کوچک نباشد. 

ترافیک حومه شهر

در صورت امکان از ترافیک و حرکت وقفه‌ای اجتناب کنید. این حرکت نوسانی برای افرادی که دچار ماشین‌گرفتگی می‌شوند افتضاح است (حتی گاهی اوقات باعث به هم خوردگی دل من و استفراغ می‌شود). اگر در ترافیک گیر کرده‌اید، به آرامی بر روی گاز و ترمز فشار آورید تا از لرزش جلوگیری کرده و حرکت هموارتری داشته باشید. 

تحسین مناظر

تلاش کردن برای تمرکز روی یک کتاب یا صفحه‌ای که با حرکت ماشین تکان می‌خورد، باعث بدتر شدن بیماری می‌شود. بنابراین کتاب‌ها، رنگ‌آمیزی، دی وی دی‌ها، بازی‌های ویدئویی و تبلت‌ها متأسفانه غیر قابل استفاده‌اند. سعی کنید از موسیقی‌ای که فرزند شما با آن همراهی می‌کند، کتاب‌های روی سی دی و بازی‌هایی استفاده کنید که او را سرگرم کند. همچنین توقف‌های مکرر برای دریافت هوای تازه و توقف از حرکت رانندگی داشته باشید. 

چرت زدن

بستن چشمان شما به از بین بردن بیماری حرکت کمک می‌کند. درخواست از کودک برای بسته نگه داشتن چشم او دشوار است، مگر اینکه شما بتوانید راهی برای تبدیل کردن آن به یک بازی پیدا کنید. رانندگی در طول زمان چرت و زمانی که کوچولوی شما احتمال دارد به تدریج خوابش ببرد، می‌تواند از حالت تهوع و خستگی جلوگیری کند.

 مراقب سرماخوردگی باشید

بدترین روزهای کودکی زمانی است که آنها به اتومبیل می‌روند، مگر اینکه گوششان بگیرد. اگر او سرماخوردگی داشته باشد یا فصل آلرژی باشد، و گوش و بینی او گرفته باشد، احتمالا مجددا دچار ماشین‌گرفتگی می‌شود. کار زیادی نیست که بتوانید در مورد آن انجام دهید، مگر اینکه مراقب باشید که از جاده‌های پر پیچ و خم و ترافیک اجتناب کنید و در هنگامی‌که او خس خس می‌کند، به آرامی ترمز کنید.