عوارض جانبی دخانیات بر اطفال: تاثیر منفی بر رشد، یادگیری و سلامتی

عوارض جانبی دخانیات بر اطفال

کودکان در برابر تاثير مصرف دخانیات ديگران، نسبت به بزرگسالان در معرض خطر بیشتری قرار دارند. هنگامی که هوا با دود سیگار آلوده می‌شود، شش افراد کم سن که برای دریافت اکسیژن باز شده است، نسبت به شُش افراد مسن‌تر، غلظت بیشتری از توکسین تنفس شده را دریافت می‌کند. زیرا تنفس کودکان سریع‌تر از تنفس بزرگسالان است. دم و بازدم بزرگسالان در تنفس، تقریبا ۱۴ تا ۱۸ بار در دقیقه است؛ درحالیکه نوزادان می‌توانند تا ۶۰ بار در دقیقه تنفس کنند. به همین ترتیب سرعت تنفس تقریبی یک کودک ۵ ساله نیز نسبتا سریع است. کودکان کم سن و سال کنترل کمی بر محیط اطراف خود دارند. نوزادان نمی‌توانند به دليل آلوده بودن هوا به اتاق ديگری بروند. آن‌ها برای بی‌خطر بودن محیط اطراف خود در زندگی، به بزرگسالان وابسته‌اند.

همانطور که احتمالا می‌دانید، دود دخانیات شما به معنای خطرات سلامتی برای اطرافیان است. حتی اگر نزدیک آنان سیگار نکشید، آن‌ها می‌توانند دود را از موها، پوست و لباس‌های شما تنفس کنند. این دود ترکیب کثیفی از بیش از ۷۰۰۰ ماده شیمیایی، ۲۵۰ ماده که به عنوان سم شناخته می‌شوند، و بیش از ۷۰ نوع ماده سرطان زا است. هیچ سطحی از قرار گرفتن در معرض دود دخانیات دیگران، ایمن نیست. خصوصا کودکان و شیرخواران نسبت به تاثيرات دخانیات دیگران، آسيب پذیرند. با یک پزشک صحبت کنید و درباره اینکه چگونه می‌توانید خطراتی که کودک شما را تهدید می‌کنند به حداقل برسانید، از او سوال بپرسید.

 اگر کودک شما در معرض دخانیات است و علایم بیماری‌های ناشی از دود سیگار و دخانیات را دارد، می‌توانید برای پیشگیری از مشکلات بعدی، به متخصص اطفال در کلینیک تخصصی امید مراجعه کنید. جهت هماهنگی و رزرو نوبت قبلی با شماره‌های ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۰  و ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۱  تماس بگیرید.

تاثيرات مضر سیگار کشیدن بر کودکان


تاثيرات مضر سیگار کشیدن بر کودکان

قطعا سیگار کشیدن، با در نظر گرفتن حساسیت اندام‌های کودکان، تاثيرات سوء خاصی بر سلامت آنان دارد. اگر در خانه خود کودک دارید، باید اقدامات ضروري برای دور نگه داشتن آن‌ها از این دود را انجام دهید. اکثر اوقات کودکان توسط دود دخانیات دیگران تحت تاثير قرار می‌گیرند. تاثير دود سیگار دیگران، همان ضرر سیگار کشیدن مستقیم را دارد. بنابراين باید اثرات سیگار کشیدن بر سلامت فرزندانتان را دقیقا بدانید. در اینجا برخی از اثرات خطرناک کشیدن سیگار بر سلامت فرزندانتان که باید بدانید، ذکر شده است :

تاثيرات آن بر سلامت جنین

هنگامی که یک زن باردار دود سیگار فرد دیگری را استنشاق می‌کند، مواد شیمیایی موجود در دود می‌توانند از ریه‌های او عبور کرده و وارد جریان خون شوند. نیکوتین، کربن مونوکسید و سایر مواد شیمیایی می‌توانند از جفت عبور کرده و جنین متولد نشده وی را تحت تاثير قرار دهند. زنانی که در معرض دود سیگار قرار دارند، بیشتر مستعد داشتن زایمان زودرس (تولد نوزادان کوچکتر از ۳۷ هفته) هستند؛ و به همین اندازه مستعد داشتن نوزاد متولد شده با وزن کم نیز هستند.

سیگار کشیدن در دوران شیردهی

شیردهی، برای نوزاد شما غذا و مصونیت برای مبارزه با بیماری‌ها و عفونت‌هایی که ممکن است از محیط اطراف دریافت کند، را فراهم می‌نماید. به علاوه، شیردهی راهی برای برقرار کردن ارتباط با فرزند دلبندتان است. همانطور که زنان باردار باید مصرف سیگار را ترک کنند؛ زنان شیرده نیز باید دست از سیگار کشیدن بردارند. مادران شیرده باید آگاه باشند که سیگار کشیدن می‌تواند تهدیدی جدی برای رشد کودک آن‌ها باشد. از این رو دانستن تاثيرات جانبی ناشی از مصرف مداوم دخانيات توسط مادران شیرده، بسیار مهم است. تاثيرات استعمال دخانیات بر شیردهی عبارتند از:

  • از شیر گرفتن زودتر از موعد. زنانی که مکررا سیگار می‌کشند تمایل دارند زودتر از زمان معمول، فرزندان خود را از شیر بگیرند.
  • سیگار کشیدن تولید شیر را کاهش می‌دهد.
  • سیگار کشیدن مانع فرایند تخلیه شیر می‌شود.
  • هورمون پرولاکتین باعث تولید شیر می‌شود. مادرانی که سیگار می‌کشند سطح پرولاکتین پایین‌تری دارند، از این رو شیر به آهستگی تولید می‌شود.

 مرگ ناگهانی و خاموش نوزاد

کودکانی که در معرض دود سیگار قرار دارند، بیشتر از سایرین دچار سندرم مرگ ناگهانی و خاموش (SIDS) می‌شوند. این سندرم با نام «مرگ در رختخواب» نیز شناخته می‌شود. کودکانی که در معرض دود سیگار قرار دارند، دو برابر بیشتر از کودکانی که در محیط تمیز زندگی می‌کنند، دچار این سندرم می‌شوند.

دیگر اثرات دخانیات و سیگار بر سلامت کودکان و نوزادان

کودکان و نوزادانی که در خانه‌ای زندگی می‌کنند که یک فرد سیگاری در آن زندگي می‌کند، در خطرند. شما با مصرف سیگار خطر بیماری‌های زیر را در آن‌ها افزایش می‌دهید:

برونشیت

استنشاق دود دخانیات سایرین، کودکان را مستعد ابتلا به بیماری‌های ریه متفاوت، مانند برونشیت، ذات‌الرّیه و ورم نایژه می‌کند. تاثيرات آن بسیار جدی است تا حدی که می‌تواند کودکان را در دو سال اول زندگی مبتلا به بیماری‌های ریه کند. اطمینان حاصل کنید که دور از کودکان سیگار می‌کشید.

آسم

اگر کودکان در سال‌های اولیه زندگی در معرض دود سیگار قرار بگیرند، مستعد ابتلا به آسم می‌شوند. این کودکان، آسم را بسیار زودتر در زندگی تجربه می‌کنند. این کودکان، بعدها در زندگی مجبورند به صورت دائمي برای درمان آسم دارو مصرف کنند. هنگامی که بزرگ شوند، به صورت دائمی دچار مشکلات آسمی پیشرفته خواهند بود و ناچارند به صورت مداوم از دارو استفاده کنند.

تنگی نفس

کاشف به عمل آمده است که کودکانی که در سال‌های اولیه زندگی در معرض دود قرار دارند، قادر به تنفس عمیق نیستند ظرفيت شش‌های آن‌ها در حد یک تنفس است. آنها خیلی زود خسته می‌شوند و از تنفس عمیق حتی در بزرگسالی ناتوانند.

عفونت گوش

اگر نزدیک کودک خود سیگار می‌کشید، او مستعد ابتلا به عفونت گوش خواهد شد. ممکن است کودکان مبتلا به بيماري مننژیت شوند که ممکن است منجر به ناتوانی ذهنی، ناشنوایی و حتی مرگ ناشی از بیماری جدی شود.

سرطان

یکی از خطرناک‌ترین تاثيرات دود سیگار بر کودکان، ابتلا به سرطان در سنین کم است. به مرور زمان این بیماری علاج ناپذیر می‌شود. هنگامی که کودکان در سال‌های اولیه زندگی و برای مدت زمان قابل ملاحظه‌ای توسط دود دخانیات تحت تاثير قرار می‌گیرند، مستعد ابتلا به سرطان خون، لنفوم و تومور مغزی می‌شوند. هنگامی که این کودکان بزرگ شوند، ممکن است دچار توده‌های سرطانی در ریه‌ها، پستان یا سایر بخش‌های بدن شوند.

احتمال ابتلا به سرماخوردگی

هنگامی که کودکان در سال‌های حساس زندگی خود در معرض دود سیگار باشند، مستعد ابتلا به سرماخوردگی می‌شوند. آن‌ها در پی تغییر فصل‌ها و در فصل‌های سرد، دچار سرماخوردگی می‌شوند که به شکل یک مشکل دائمی در دوران باقیمانده زندگی آنها باقی می‌ماند. مراقبت از کودکان و دور نگه داشتن آنها از کودکان ضروری است.

سرفه کردن

کودکانی که فرد سیگاری در اطراف آن‌ها وجود دارد، خیلی سرفه می‌کنند. سیگار کشیدن باعث پراکنده شدن دودی می‌شود که وارد سیستم بدن آن‌ها خواهد شد. تاثير این دود بر افراد غیر سیگاری اطراف، بسیار بیشتر است . کودکانی که مکررا در معرض این دود قرار دارند بسیار سرفه می‌کنند. آن‌ها همزمان از سرفه‌های خشک و مخاط توام با قطرات خون، رنج می‌برند.

تحریک و سوزش گلو

کودکانی که دود سیگار را استنشاق می‌کنند، در زندگی خیلی زود دچار تنفس بد می‌شوند. این امر با رشد کردن و اجتماعی‌تر شدن آنها تاثير منفی خود را نشان می‌دهد. بعدها در زندگی نفس تازه کردن برای آنها بسیار مشکل خواهد بود. اطمينان حاصل کنید که فرزندانتان عادت به کشیدن سیگار پیدا نکنند.

گرفتگی صدا

هنگامی که کودکان به کشیدن سیگار عادت می‌کنند، دچار گرفتگی صدا می‌شوند. در دوره جوانی، صدای افراد توسعه می‌یابد و اگر سیگار کشیدن قبل از این سن شروع شود، صدا بم و گرفته خواهد شد. بعدها و در مراحل بعدی زندگی، بازیافتن صدای عادی بسیار سخت خواهد شد.

شما می‌توانید تاثيرات مضر سیگار کشیدن بر سلامت فرزندانتان را درک کنید. اگر سیگاری هستید، مراقب باشید که هنگام سیگار کشیدن فرزندانتان را دور از خود نگه دارید. ممکن است به صورت خصوصی در اتاق خود و دور از کودکان، سیگار داشته باشید. به دقت فرزندانتان را تحت نظر داشته باشيد تا دچار عادت سیگار کشیدن نشوند.

اگر سوالی در مورد کاهش تاثیرات دود سیگار و دخانیات بر کودکان دارید در این قسمت کلیک کنید.

چگونه می‌توان خطرات را کاهش داد؟


کاهش خطرات

گاهی اوقات با افزایش آگاهى، خطرات جدید پدیدار می‌شوند. شما می‌توانید به شکل زير خطراتی را که سلامت فرزندانتان را تهدید می‌کنند، به حداقل برسانید:

  • در خانه خود سیگار نکشید و اجازه ندهید هیچ کس دیگر نیز این کار را انجام دهد. باز کردن پنجره‌ها یا استفاده از فیلترهای هوا برای حفاظت از اطرافیان در مقابل دود سیگار فرد سیگاری، در یک مکان سربسته، کافی نیست.
  • در ماشین خود سیگار نکشید، حتی اگر فرزندانتان همراه شما نیستند. به یاد داشته باشید که توکسین روی سطوح باقی می‌ماند و کودکان در تماس با آن قرار خواهند گرفت.
  • از رفتن به مکان‌های عمومی سربسته (رستوران‌ها، رویدادهای ورزشی، خانه‌ی دوستان و هرجای دیگری که افراد دیگر سیگار می‌کشند) که ممکن است کودکان شما در معرض دود سیگار دیگران قرار بگیرند، اجتناب کنید.
  • در مکان‌های آزاد و روباز، کمی از افراد سیگاری فاصله بگیرید. بله؛ هوای بیرون دود سیگار را رقیق می‌کند اما اگر باد به سمت شما بوزد، ممکن است شما و فرزندانتان هوای سرشار از توکسین را عمیقا تنفس کنید.