رفع لکنت زبان کودکان با گفتار درمانی و کاهش استرس های محیطی

لکنت زبان

 لکنت زبان در بین کودکان ۲ تا ۵ سال عادی است. در بسیاری از کودکان، این مشکل بخشی از روند یادگیری و استفاده از زبان است و اینکه کلمات را کنار هم قرار داده و جمله بسازند. ممکن است کودکان هر از گاهی دچار لکنت زبان شوند، و یا ممکن است به مدت چند هفته یا چند سال طول بکشد. لکنت زبان در بیشتر کودکان بدون مداخله حرفه ای و با گذشت زمان برطرف می شود. اما در برخی دیگر، لکنت زبان برای تمام طول عمر در کودکان باقی مانده که باعث ایجاد مشکلاتی در مدرسه و عملکرد آنها به عنوان یک بزرگسال می شود.به عنوان یک والد، هنگامی که بطور ناگهانی متوجه می شوید کودک شما دچار لکنت زبان شده ، نگران خواهید شد. آیا می توانید کاری انجام دهید که به او کمک کرده و این مشکل را رفع کند؟ در اینجا اطلاعاتی آورده شده است که اگر لکنت زبان در کودک شما شروع شود، با به کار گیری این آنها می توانید اقدامات و تصمیمات خود را برای رفع این مشکل هدایت کنید.

چون کودکان نوپا و پیش دبستانی بطور فزاینده شروع به حرف زدن می کنند، ممکن است روی کلمات شان دچار لکنت شده و نگرانی در این مورد افزایش پیدا می کند. به عنوان والد، چگونه متوجه می شوید که چه زمانی این اختلالات بخشی از روند طبیعی رشد زبانی آنها است و چه زمانی باید در مورد این مشکل نگران بود؟ لکنت زبان کودک شما چه موقتی باشد و چه دائمی، باید در این باره اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید به رفع آن به کودک کمک کنید.

برای دریافت مشاوره در مورد گفتاردرمانی کودکان در کلینیک تخصصی امید تحت نظر دکتر، میتوانید با شماره ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۰ و ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۱ تماس بگیرید.

لکنت زبان چیست ؟


لکنت زبان، که گرفتگی زبان یا ناروانی گفتار نامیده می شود، قطع و اختلال در الگوی طبیعی گفتار است. لکنت زبان می تواند انواع مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال، شخصی که لکنت زبان دارد ممکن است یک صدا یا هجا را تکرار کند، بخصوص در ابتدای یک کلمه مانند " د – د – دوست داشتن " . همچنین می تواند با طولانی شدن یک صدا مانند " نننننننننننگاه کن" ظاهر شود. گاهی اوقات لکنت زبان شامل توقف کامل سخن یا حذف یک صدا است. یا اینکه می تواند وقفه مکرر گفتار با صدایی ماند " آا " یا " اوم " باشد. هرکسی می تواند در هر سنی دچار لکنت زبان شود. اما این مشکل در میان کودکانی که در حال یادگیری زبان هستند و کلمات را به شکل جمله درمی آورند، شایع تر است. و اینکه احتمال لکنت زبان در پسران بیشتر از دختران است. ناروانی طیبعی زبان اغلب بین سنین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی شروع می شود و تا سن ۵ سالگی هر از گاهی این مشکل خود را نشان می دهد.تقریباً از هر پنج کودک، یکی از آنها گاهی اوقات دچار ناروانی گفتاری شدید می شود که نگرانی والدین را در پی دارد. و تقریباً از هر ۲۰ کودک، یکی دچار مشکل لکنت زبانی می شود که بیش از شش ماه طول می کشد. این که لکنت زبان شدید به نظر می رسد یا اینکه بیش از شش ماه طول می کشد، لزوماً بدین معنی نیست که لکنت زبان تا پایان عمر ادامه خواهد داشت. دانستن این مسئله که به دنبال چه چیزی باشید و چگونه به لکنت زبان کودک تان پاسخ دهید، راهی طولانی برای پیشگیری از این مشکل خواهد بود.

آیا بین لکنت زبان طبیعی و لکنت زبانی که مشکل در نظر گرفته می شود، تفاوتی وجود دارد؟


همیشه این امکان وجود ندارد که بتوانیم با قاطعیت بگوییم که لکنت زبان کودک به یک مشکل جدی تبدیل می شود که تا سنین مدرسه نیز ادامه می یابد. اما نشانه هایی وجود دارند که با یافتن آنها می توانیم دریابیم که لکنت زبان یک مشکل جدی است:

 • شما ممکن است سفتی و درگیری عضلات صورت را مشاهده کنید
 • همچنین ممکن است متوجه بالا رفتن مکرر زیر و بم صدا شوید.
 • در موارد بسیار شدید لکنت زبان، کودک ممکن است تلاش قابل توجه و فشار زیادی در صحبت کردن نشان دهد.
 • اغلب در موارد شدید کودک سعی می کند که برای جلوگیری از لکنت زبان، کلمات را تغییر دهد یا صداهایی اضافی را هنگام شروع صحبت ایجاد کند. گاهی اوقات کودک تلاش می کند که از موقعیت هایی که نیاز به حرف زدن دارد دوری کند.

علت لکنت زبان چیست؟


علت لکنت زبان چیست؟

کارشناسان چهار عامل را علت لکنت زبان می دانند :

 • سابقه خانوادگی لکنت زبان. د رمورد اینکه لکنت زبان یک مشکل ژنتیکی است اختلاف نظر وجود دارد، چرا که ژن های خاصی برای این مشکل شناسایی نشده است. اما نزدیک به ۶۰ درصد از همه کسانی که لکنت زبان داشته اند، عضوی دیگر از خانواده آنها نیز دچار لکنت زبان بوده یا هست.
 • رشد کودک. احتمال لکنت زبان در کودکانی که دچاردیگر مشکلات زبانی و گفتاری هستند، نسبت به کودکانی که این مشکلات را ندارند، بیشتر است.
 • نوروفیزیولوژی. در بعضی از کودکانی که لکنت زبان دارند، نسبت به کودکانی که این مشکل را ندارند، زبان در بخش های متفاوتی از مغز پردازش می شود . این مسئله همچنین ممکن است باعث اختلال اثر متقابل بین مغز و عضلاتی که گفتار را کنترل می کنند شود.
 • دینامیک خانواده. علت لکنت زبان در برخی از کودکان، به انتظارات بالای خانواده و سبک زندگی سریع نسبت داده می شود.

معمولاً بر این باور هستیم که لکنت زبان اغلب نتیجه آسیب های فیزیکی یا روانی است. با وجود اینکه ، مواردی که لکنت زبان پس از چنین آسیب هایی بوجود می آید، دیده شده است، اما بسیار نادر است و معمولاً با آسیب های فیزیکی یا بیماری هایی که بعد برای کودک اتفاق می افتد، مرتبط هستند. شواهد کمی برای اثبات این موضوع وجود دارد که کودکان به علت تحولات روحی دچار لکنت زبان می شوند.

نشانه های اولیه لکنت زبان


اولین نشانه های لکنت زبان هنگامی که کودک حدود ۱۸ – ۲۴ ماهگی است ظاهر می شود ، درست زمانی که کودک با موج عظیمی از واژگان روبه رو شده  و تلاش می کند تا با کنار هم قرار دادن کلمات ، جمله بسازد. لکنت زبان ممکن است باعث ناراحتی و ناامیدی والدین شود، اما برای کودکان طبیعی است که در این سن کمی لکنت زبان داشته باشند. مهم است که تا جایی که امکان دارد در ارتباط با کودک صبور باشید.کودک ممکن است به مدت چند هفته یا چند ماه لکنت داشته باشد و این لکنت بصورت متناوب اتفاق بیفتد. بیشتر کودکانی که در آنها لکنت زبان قبل از سن ۵ سالگی شروع می شود، بدون نیاز به هیچ مداخله ای مانند  گفتار یا زبان درمانی برطرف می شود.با این حال، اگر لکنت زبان کودک شما بطور مداوم اتفاق می افتد و بدتر می شود، و این مشکل همراه با حرکات بدن و صورت است، ایده خوبی است که در سن ۳ سالگی(نه قبل ازآن) توسط متخصص گفتار-زبان درمانی ارزیابی شود.

عوامل خطر لکنت زبان


چگونه می توان فهمید لکنت زبان کودک مشکلی پیش رونده موقتی است یا یک اختلال گفتاری جدی تر که  به مداخله درمانی نیاز مبرم دارد؟ با توجه به انجمن لکنت زبان، عوامل زیر خطر لکنت زبان را برای کودک ایجاد می کند:

 • خانواده. اگر یکی یا تعداد بیشتری از اعضای خانواده در بزرگسالی دچار لکنت زبان باشند، کودک شما در معرض خطر بیشتری برای لکنت زبان قرار دارد.
 • سن. کودکانی که قبل از سن ۳ سالگی دچار لکنت زبان می شوند، احتمال اینکه این مشکل ادامه داشته باشد، بیشتر است.
 • مدت زمانی که لکنت زبان ادامه پیدا می کند. اگر عادت لکنت زبان کودک شما بیشتر از ۶ ماه طول بکشد، احتمال ادامه این مشکل وجود خواهد داشت .
 • جنسیت. پسران سه تا چهار برابر بیشتر از دختران دچار لکنت زبان می شوند.
 • دیگر نقص های زبانی و گفتاری. اگر کودک شما مشکلات دیگری در صحبت و درک مطالب دارد، احتمالاً لکنت زبان او ادامه می یابد.

 چه زمانی باید به دنبال درمان های تخصصی برای لکنت زبان کودک باشیم؟


اگر درباره پیشرفت لکنت زبان کودک خود نگران هستید، با پزشک مشورت کنید. پزشک ممکن است شما را به یک متخصص که آسیب شناس گفتار-زبان  (SLP)نامیده می شود، ارجاع می دهد، این متخصص می تواند مشکل کودک شما را بررسی کرده و مشخص کند که احتمال طولانی شدن آن وجود دارد یا خیر. در بسیاری موارد از کودکانی که لکنت زبان دارند، درمان عمدتاً بر آموزش و کار با والدین تمرکز دارد تا تکنیک هایی را به کار بگیرند که به کودکان کمک می کند  با لکنت زبان کنار آمده و بر این مشکل غلبه کنند.هیچ درمانی برای لکنت زبان وجود ندارد و هیچ دارویی ثابت شده ای نیست که آن را درمان کند. گاهی اوقات آسیب شناسان زبان-گفتاردرمانی مستقیماً با کودکان کار می کنند تا تکنیک های رفتار فردی را به کار بگیرند که به کودکان کمک می کند یاد بگیرند لکنت زبان نداشته باشند. درمان واقعی ممکن است از کودکی تا کودک دیگر براساس شرایط خاص آنها متفاوت باشد.برای کودکانی که مشکل شدید لکنت زبان دارند، ارزیابی زودهنگام و مداخله درمانی بسیار مفید خواهد بود. علائمی که نشان می دهد کودک شما باید مورد ارزیابی قرار بگیرد شامل:

 • لکنت زبانی که مدام تکرار شده و با گذشت زمان بدتر می شود
 • لکنت زبان همراه با حرکات بدن وصورت
 • گفتاری که برای کودک بویژه سخت و با فشار انجام شود
 • دوری از موقعیت هایی که نیاز به صحبت کردن دارد
 • فشارهای آوایی که منجر به بالا رفتن زیر و بم صدا در هنگام صحبت کردن می شود
 • لکنت زبانی که بعد از سن ۵ سالگی کودک ادامه پیدا می کند

 آیا می توان در خانه  اقداماتی برای کمک به کودکی که لکنت زبان دارد انجام داد؟


 آیا می توان در خانه اقداماتی برای کمک به کودکی که لکنت زبان دارد انجام داد؟

کارهای زیادی وجود دارد که شما و دیگر اعضای خانواده می توانید برای کمک به کودکی که لکنت زبان دارد انجام دهید، تا این مشکل صحبت کردن را رفع کند:

 • فرصت هایی که آرام ، سرگرم کننده و لذت بخش هستند را برای حرف زدن کودک فراهم کنید.
 • زمان هایی را درنظر بگیرید که بدون مزاحمت تلویزیون یا هرچیزی که وقفه ای ایجاد کند، کودک در مکالمه و صحبت کردن شرکت کند. به عنوان مثال، می توانید هر شب در زمان شام او را در بحث های خانوادگی شرکت دهید و این کار عادت روزانه برای او باشد.
 • از صحبت کردن کودک انتقاد نکرده و بر تلفظ درست و دقیق او پافشاری نکنید.
 • زمانی که لکنت زبان مشکلی برای کودک به حساب می آید، به کودکان فشار وارد نکنید که با دیگر افراد سرگرم شده یا ارتباط زبانی برقرار کند. او را به فعالیت هایی تشویق کنید که نیازی به ارتباط کلامی  زیاد با دیگران نداشته باشد.
 • به دقت به آنچه که کودک می گوید گوش دهید و بدون اینکه از خودتان نشانه هایی از ناامیدی یا بی حوصلگی نشان دهید، تماس چشمی با او برقرار کنید.
 • هنگامی که کودک با لکنت زبان حرف می زند ، از واکنش های منفی مانند تصحیح کلام  یا کامل کردن جمله او خودداری کنید. مهم است که کودک درک کند که افراد می توانند حتی زمانی که او لکنت زبان دارد، بطور مؤثر با او ارتباط برقرار کنند.
 • اگرچه عباراتی مانند" کمی صبر کن و یک نفس عمیق بکش" یا "آرام تر صحبت کن" ممکن است به معنی کمک کردن به کودک تان باشد، اما در واقع باعث خجالت کودک شده و نباید استفاده شوند.
 • یک روش آرام و آهسته برای صحبت کردن به کودک نشان دهید تا به او کمک کند به آرامی حرف بزند.
 • از اینکه درمورد لکنت زبان با کودک خود صحبت کنید، نترسید. اگر او در این باره از شما سؤالی پرسید یا ابراز نگرانی کرد، به صحبت هایش گوش داده و به گونه ای به او پاسخ دهید که متوجه شود اختلالات در گفتار امری طبیعی است و هر کسی تا حدی آن را تجربه می کند.

درمان های لکنت زبان


بسیاری از والدین تمایلی ندارند که برای کودک شان که دچار لکنت زبان شده ، به دنبال گفتار درمانی باشند، چرا که نمی خواهند کودکشان به دلیل این اختلال گفتاری بیشتر خجالت زده شود. کارشناسان معتقدند که اگر کودک شما بیش از ۳ سال سن دارد و بیشتر از سه تا شش ماه است که لکنت زبان دارد، احتمالا باید برای ارزیابی گفتاری مراجعه کنید. به این دلیل که  ممکن است لکنت زبان کودک شما  بیشتر از یک مشکل موقتی باشد. به دنبال گفتار درمانگری باشید که در درمان لکنت زبان تخصص داشته باشد. این گفتار درمانگر به شما کمک می کنند که تصمیم بگیرید آیا کودک تان به مداخله پزشکی نیاز دارد یا خیر.گفتار درمانی  برای اکثر کودکانی که به مدت طولانی  لکنت زبان  دارند، مفید است. در برخی موارد این مشکل بطور کامل رفع می شود؛ در برخی موارد دیگر، بسیار بهتر می شود. نتیجه پایانی آن هرچه که باشد، گفتار درمانی باید اعتماد به نفس کودک شما را افزایش دهد، همانطور که او یاد می گیرد لکنت زبان را مدیریت کرده و در مهارت های گفتاری پیشرفت کند.

به گفتار درمانی فرصت کافی دهید.

به گفتار درمانی فرصت کافی دهید

سالها، این باور وجود داشت که کودکان پیش دبستانی برای شروع گفتار درمانی لکنت زبان خیلی کوچک هستند- که تنها باعث خجالت زدگی آنها می شود. (اغلب در این سن، کودکان به این موضوع که از دید دیگران چگونه به نظر می رسند، توجهی ندارند ، و می خواهید که به همین روند ادامه پیدا کند.)  اکنون بیشتر متخصصین بر این باورند که درمان زود هنگام  برای کودکی که لکنت زبان شدید دارد(معمولاً شدت لکنت زبان بر اساس تعداد دفعات تکرار یا مدت زمان کشش یک صدا و توقف آن اندازه گیری می شود) بسیار مفید خواهد بود. اگر تمرینات درمانی با عنوان بازی های شاد ارائه شود، حتی یک کودک ۳ ساله می تواند فنونی را یاد بگیرد که تکرار و شدت  لکنت زبان را در او کاهش دهد.

اهداف درمان


درمان لکنت زبان در کودکان معمولاً به معنی یادگیری حرف زدن به روشی ساده تراست؛ و ایجاد احساسات مثبت و نگرش درباره صحبت کردن است. در نتیجه، طول و نوع درمان می تواند بسته به نیاز کودک کاملاً متفاوت باشد. لیستی از نمونه اهداف درمانی برای کودکان شامل:

 • کم کردن تکرار لکنت زبان
 • کاهش فشار و تقلای کودک هنگام لکنت زبان
 • تلاش برای کاهش اجتناب از بیان کلمات یا موقعیت های کلامی
 • کسب اطلاعات بیشتر درباره لکنت زبان؛ و
 • استفاده مؤثر از مهارت های ارتباطی مانند تماس چشمی یا عبارات. کار کردن با آسیب شناس گفتاری که در درمان لکنت زبان تخصص دارد، به کودک شما کمک می کند که بطور موفقیت آمیز و خوبی صحبت کردن را بیاموزد.