رفع شپش سر در کودکان با داروهای شیمیایی و گیاهی تحت نظر پزشک

رفع شپش سر در کودکان با داروهای شیمیایی و گیاهی تحت نظر پزشک

هیچ‌کس دوست ندارد که کودکش دچار شپش شود اما متأسفانه شپش هنوز هم یک مشکل شایع مخصوصاً در میان کودکان مدرسه‌ای است و هر فردی، صرف‌نظر از اینکه چقدر موهایش را تمیز نگه می‌دارد، ممکن است به آن مبتلا شود.
بهترین راه برای جلوگیری از شیوع شپش در جامعه این است که مطمئن شوید از موارد زیر آگاهی دارید:

 • راه‌های جلوگیری از شپش سر
 • علائم شپش سر را یاد بگیرید
 • جستجو و شناسایی صحیح شپش‌ها
 • روش‌های مؤثر و کامل درمان
 • آموزش دیگران در جامعه

از محصولات مراقبتی استفاده کنید: درست مانند زمانی که برای حفاظت از کودکتان قبل از رفتن به مناطق جنگلی از پماد دافع حشرات یا قبل از رفتن به ساحل از کرم ضد آفتاب برای حفاظت از پوست آن‌ها استفاده می‌کنید می‌توانید در طول شیوع شپش با محصولات مناسب از آن‌ها محافظت کنید. اثبات‌شده است که محصولات مراقبت از مو که حاوی مقدار روغن‌های ضروری مانند نعناع یا چای هستند باعث جلوگیری از شپش می‌شوند.

شپش سر مشکلی است که برای مدت‌های طولانی وجود داشته است. شما و فرزندتان ممکن است از داشتن شپش سر ناراحت و خجالت‌زده باشید. درحالی‌که مقابله با شپش‌ها می‌تواند سخت باشد اما آن‌ها به شما یا فرزندتان آسیب نمی‌رسانند.
ابتلا به شپش به معنای این نیست که کودک کثیف است و زمانی که شپش می‌گیرند نشانه‌ای از بهداشت ضعیف در کودکان نیست. با فرزند خود صحبت کنید تا بداند هرکسی ممکن است شپش بگیرد و چیزی نیست که در مورد آن دچار شرمساری شود یا مورد تمسخر قرار گیرد. درمان سریع و معاینه دقیق و منظم بهترین راه مراقبت از شپش است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و نوبت ویزیت در کلینیک تخصصی کودکان امید تحت نظر دکتر می‌توانید با شماره ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۰  و ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۱ تماس بگیرید.

شپش سر چیست؟


 شپش سر چیست؟

شپش‌ها حشرات بسیار کوچک خاکستری، قهوه‌ای یا سیاه هستند. آن‌ها از تخم‌هایی ایجاد می‌شوند که به مو، بسیار نزدیک به پوست سر، می‌چسبند. تخمک‌های شپش کوچک و سفید یا خاکستری به‌اندازه دانه کنجد هستند. شپش‌ها ناقل بیماری نیستند و روی بدن حیوانات خانگی زندگی نمی‌کنند. شپش‌ها نمی‌توانند پرش داشته باشند و آن‌ها فقط می‌توانند بخزند. آن‌ها اغلب از طریق تماس سر به سر با کسی که دارای شپش است، گسترش می‌یابند. همچنین ممکن تماس شپش با وسایل کسی که به آن مبتلا است نیز باعث ایجاد شپش شود؛ گرچه احتمال این اتفاق بسیار کم است اما غیرممکن نیست.

 

شپش سر چگونه گسترش می‌یابد؟ 


شپش معمولاً از طریق تماس مستقیم سر به سر گسترش می‌یابد که اجازه می‌دهد تا آفات از موی یک شخص به دیگران بخزد. شپش همچنین می‌تواند برای مدت کوتاهی در لباس و یا سایر وسایل شخصی زنده بماند، به همین دلیل برس موی مشترک می‌تواند به شپش کمک کند تا میزبان جدید پیدا کند. شپش نمی‌تواند از یک نفر به دیگری پرش یا پرواز کند.

 

تشخیص شپش سر


شپش می‌تواند موجب خارش شود و برآمدگی‌های قرمز روی پوست سر، پشت گوش و یا پشت گردن ایجاد کند. خارش ناشی از شپش‌ها می‌تواند حتی بعدازاینکه شپش‌ها از بین رفته‌اند، ادامه پیدا کنند.

وقتی خبر بد از مدرسه می‌آید 

بسیاری از مدارس در طول سال تحصیلی معاینه‌ی منظم شپش را انجام می‌دهند و هر کودک را بررسی می‌کنند. اگر آن‌ها شپش پیدا کنند، به شما اطلاع خواهند داد. بااین‌وجود مطمئن شوید که خودتان نیز در خانه سر کودک را چک می‌کنید.
شما ممکن است هشداری دریافت کنید که فردی در کلاس یا مدرسه فرزند شما مبتلابه شپش شده است. این نشانه ایست که شما باید سر فرزندتان را چک کنید. بهتر است این کار را در اسرع وقت انجام دهید، زیرا هر چه زودتر شپش را پیدا کنید راحت‌تر آن را کنترل خواهید کرد و اگر شپش پیدا کردید باید تمام خانواده را بررسی کنید و در صورت نیاز درمان کنید.

چطور فرزندتان را برای یافتن شپش‌ها معاینه کنید؟به دنبال شپش‌های خزنده و تخمک‌های آن‌ها روی موهای کودک باشید. شپش‌ها و تخمک‌های آن‌ها سفید، زرد یا خاکستری هستند که به موهای نزدیک پوست سر می‌چسبند. پیدا کردن شپش‌های زنده دشوار است زیرا آن‌ها سریع حرکت می‌کنند و از نور پنهان می‌شوند.

 • مو و پوست سر خود را در یک اتاق روشن بررسی کنید. یک‌ذره بین ممکن است کمک کند.
 • نزدیک پوست سر در اطراف گوش‌ها، در موهای پشت گردن و در قسمت خط رویش مو را بررسی کنید.
  اگر متوجه شدید که فرزند شما دارای شپش سر است، همه اعضای خانواده را چک کنید.

آلرژی‌های شپش سر خارش شپش ناشی از واکنش آلرژیک به نیش حشرات ایجادشده است. بسیاری از خارش ممکن است باعث زخم یا پوسته‌شدن پوست سر شوند. این امری شایع نیست اما زخم‌ها به دلیل خراشیدن می‌توانند آلوده شوند. اگر پوست به رنگ قرمز درآید و متورم یا دردناک و باعث ایجاد گره‌های لنفاوی گردن شود، به‌سرعت با پزشک تماس بگیرید. این موارد ممکن است علائم عفونت پوست باشند.

چگونه از شپش سر خلاص شوید؟


چگونه از شپش سر خلاص شوید؟

شما می‌توانید درمان‌های بدون نسخه شوره سر را پیدا کنید. آن‌ها از عصاره گل داودی یا نسخه مصنوعی مشابه آن ساخته شوند. آن‌ها امن هستند، اما ممکن است برای بچه‌های کوچک توصیه نشوند. گاهی اوقات ویروس به این‌ها مقاوم است. در مورد اینکه آیا شپش در منطقه شما به این داروها مقاوم است یا نه، با پزشک خود صحبت کنید. مهم نیست از چه درمانی استفاده می‌کنید در هر حالت باید دستورالعمل‌های روی برچسب را به‌دقت بررسی کنید تا از مدت‌زمان مصرف دارو بر روی مو و چگونگی شستشو آن مطلع شوید. دوره‌ی دوم درمان نیز ممکن است ۹ تا ۱۰ روز بعد لازم باشد.

شپش سر را می‌توان با استفاده از درمان‌های شیمیایی یا گیاهی رفع کرد. شما می‌توانید در خانه شپش را درمان کنید یا در بعضی مناطق خدمات رفع شپش سر وجود دارد.
اگر فرزند شما زیر ۲ سال است یا شما حامله یا مادر شیرده هستید، قبل از استفاده از هر محصول شیمیایی برای درمان شپش با پزشک کودک خود صحبت کنید.

شما می‌توانید با داروهای بدون نسخه شامل شامپوها یا شستشو دهنده‌ها شپش سر را درمان کنید. محصولاتی که مؤثر به نظر می‌رسند شامل پرترورین ۱٪  مانند (Nix) یا پیرِترین مانند ( Rid) هستند.
نکاتی برای استفاده از درمان‌های شیمیایی

 • هرگز درمان را شروع نکنید مگر اینکه مطمئن شوید که فرزند شما دارای شپش یا تخم شپش است.
 • تمام دستورالعمل‌های محصول را دنبال کنید.
 • قبل از استفاده از درمان شیمیایی، از نرم‌کننده و یا ترکیب شامپو و نرم‌کننده استفاده نکنید.
 • بعد از درمان، تا جای ممکن موهای کودک خود را در سینک بشویید و از وان یا دوش استفاده نکنید. این کار مواد شیمیایی را از بقیه بدن دور نگه می‌دارد.
 • از سشوار برای خشک‌کردن موی کودک خود پس از درمان استفاده نکنید. برخی محصولات حاوی مواد قابل اشتعال هستند.
 • این محصولات ممكن است تمام شپش‌ها و تخمک شپش‌ها را از بین نبرد.
 • اگر این محصولات مؤثر نبودند از محصولات تجویزی برای درمان شپش استفاده کنید. با ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی کودک خود صحبت کنید.
 • پوست سر کودک شما ممکن است پس از درمان خارش داشته باشد. فرزند شما ممکن است پس از درمان سوختگی پوست را نیز داشته باشد.
 • اگر فرزند شما به گل داودی حساس باشد، محصولاتی با پیرترین (Rid) استفاده نکنید.
 • برای درمان شپش از گاز یا نفت استفاده نکنید.

برای درمان شپش از اسپری حشره‌کش استفاده نکنید. آن‌ها مفید نیستند و فقط کودک شما را در معرض مواد شیمیایی مضر قرار می‌دهند.

شما می‌توانید با استفاده از روش شانه کردن موهای خیس و یا با استفاده از محصولی مانند ژلی خاص شپش را رفع کنید.

برای شانه کردن شپش و تخم شپش:

 • یک ملافه یا حوله بزرگ روی زمین قرار دهید و یک صندلی روی آن بگذارید.
 • مو کودک خود را در سینک بشویید. رطوبت موها را حفظ کنید.
 • از ژل مخصوص شپش استفاده کنید.
 • مو را به چند قسمت تقسیم کنید و هر بخش را با گیره نگه دارید.
 • شانه‌ی مخصوص را نزدیک سر قرار دهید و به‌آرامی یک لایه باریک مو را شانه کنید.
 • پس از هر بار شانه زدن مو، شانه را با دستمال پاک‌کنید. دستمال‌ها را دور بریزید.
 • با بقیه قسمت‌های مو نیز این کار را تکرار کنید.
 • موها را هرروز برای دو هفته شانه کنید حتی اگر تخمک‌های شپش را مشاهده نکنید.
 • موهای خشک را شانه یا برس نکشید.این کار ممکن است باعث گسترش شپش‌ها شود.
 • تمام ملافه‌ها و حوله‌های مورداستفاده را بشویید. تمام شانه‌ها و کلیپ‌های مو را در آب گرم شستشو دهید.

دستگاه‌های مخصوصی وجود دارند که از هوای گرم برای کشتن شپش‌ها استفاده می‌کنند. این دستگاه نیاز به آموزش ویژه دارد. از سشوارهای معمولی برای این کار استفاده نکنید. سشوارها ممکن است شپش‌ها را گسترش دهند.

bus leo.

برای جلوگیری از گسترش شپش به دیگران و یا بازگشت آن موارد زیر را رعایت کنید:

 • همه لباس‌ها، ملافه‌ها و حوله‌هایی که در ۳ روز گذشته توسط فرد مبتلابه شپش استفاده‌شده است را بشویید. از آب داغ (۱۳۰ درجه فارنهایت، ۵۴٫۴ درجه سانتی‌گراد) استفاده کنید، سپس از خشک‌کن حداقل ۲۰ دقیقه برای خشک‌کردن استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که درجه آب گرم را به ۱۲۰ درجه فارنهایت (یا بین "کم" و "متوسط") برگردانید.
 • حیوانات اسباب‌بازی، ملافه‌ها و مواردی که نمی‌توانند شسته شوند را به‌صورت خشک تمیز کنید یا وسایل را در یک کیسه پلاستیکی مهروموم شده را تا ۲ هفته قرار دهید.
 • شانه‌ها، برس ها و گیره‌های مو را در آب و صابون بسیار شستشو دهید.

فرش‌ها، مبلمان، صندلی‌های خودرو و دوچرخه و کلاه‌های ایمنی را جارو کنید. کیسه جاروبرقی را دور بیندازید.

بعضی از والدین ادعا می‌کنند که مایونز، سرکه سفید، و یا روغن درخت چای داروهای مؤثر طبیعی برای شپش سر هستند. گفته می‌شود که سس مایونز شپش را از بین می‌برد اما ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. سرکه نیز باعث حل شدن چسبندگی شپش‌های قرارگرفته روی موها می‌شود. شواهد علمی برای حمایت از این داروهای خانگی وجود ندارد و متخصصان اطفال می‌گویند شما نباید به‌عنوان درمان اصلی خود به آن‌ها متکی باشید.

شانه‌های مخصوص ضد شپش روش دیگری برای از بین بردن شپش‌ها هستند. این شانه دندان‌هایی مخصوص دارند که شپش و تخم شپش موها را بیرون می‌کشند. ضعف این روش این است که زمان و صبر زیادی برای رفع شپش از موی کودک لازم است.بهتر است از این شانه‌ها پس از درمان با شامپوهای ضد شپش برای شانه کردن موهایتان استفاده کنید تا راحت‌تر از شر شپش‌ها خلاص شوید.

 • کودک خود را آموزش دهید تا از تماس سر با سر در مدرسه، در طول ورزش، در زمین‌بازی و هنگام بازی با سایر کودکان اجتناب کنید.
 • هرچند روز یک‌بار اگر کودکتان با کسی که دارای شپش است تماس برقرار کرده است،موها و پوست سر او را بررسی کنید.
 • به کودک بیاموزید شانه‌ها، برس ها، حوله‌ها، روسری، کلاه‌ها و لباس‌ها را با دیگران به اشتراک نگذارید. اجازه ندهید که فرزندتان به دلیل ترس از شپش از کلاه ایمنی اجتناب کند. اگر کلاه‌خودشان را همراه ندارند بهتر است حتی از دیگران استفاده کنند.
 • کت‌ها، کلاه و وسایل دیگر را از اقلام دیگر کودکان در مدرسه جدا کنید.

آیا فرزند شما می‌تواند به مهدکودک یا مدرسه برود؟ 


با پزشک، مهد یا مدرسه خود درباره‌ی حضور کودک صحبت کنید. شپش‌ها سلامتی را به خطر نمی‌اندازد اما بعضی از مدارس ترجیح می‌دهند بچه‌ها تا زمان بهبودی در خانه بمانند.

دوره درمان چقدر طول می‌کشد؟


درمان شپش سر می‌تواند خسته‌کننده و طولانی باشد. صبور باشید و بدانید که شانه زدن و شستشوی اضافی لباس‌ها برای همیشه ادامه نخواهد یافت.
اگر بعد از ۲ هفته درمان شپش سر ادامه یابد، پوست سر عفونت کند یا سؤالی دارید با پزشک خود مشورت کنید.