درمان و پیشگیری عرق سوز شدن نوزادان و جلوگیری از عفونت پوستی

بچه‌های کوچک اغلب عرق‌سوز می‌شوند زیرا غده‌های عرق آن‌ها نابالغ هستند و نمی‌توانند از شر عرق تولیدشده خلاص شوند. عرق‌سوز شدن هنگامی شایع‌تر است که به کودکان لباس زیادی پوشانده شود، قنداق شوند و یا تب داشته باشند. اغلب اوقات دانه‌های عرق‌سوز مانند تعدادی جوش قرمز به نظر می‌رسند. گاهی اوقات آن‌ها خارش‌آور هستند و به‌صورت لکه بر روی قسمت‌های مختلف بدن ظاهر می‌شوند. انواع مختلفی از راش پوستی وجود دارد. آن‌ها می‌توانند در مواردی ناراحت‌کننده یا کاملاً دردناک باشند. یکی از رایج‌ترین انواع راش‌ها، راش‌های ناشی از عرق‌سوز شدن بدن هستند. عرق‌سوز شدن بدن يک مشکل پوستي است که اغلب کودکان و بزرگ‌سالان را در شرايط گرم و مرطوب تحت تأثير قرار می‌دهد. هنگامی‌که منافذ پوست مسدود می‌شوند و عرق نمی‌تواند خارج شود دچار عرق‌سوز شدن می‌شود. علت عرق‌سوز شدن بدن اغلب به علت اصطکاک روی سطح پوست است. معمولاً عرق‌سوز شدن در بزرگ‌سالان در قسمت‌هایی از بدن، مانند بین ران‌ها و یا زیر بغل، اتفاق می‌افتد که با همدیگر اصطکاک می‌یابند. در نوزادان اغلب عرق‌سوز شدن را روی گردن تجربه می‌کنند اما همچنین ممکن است در چروک‌های پوست مانند زیر بغل، آرنج و ران نیز ایجاد شوند.

عرق‌سوز شدن پوست نشان‌دهنده‌ی این است که نوزاد بیش از حد گرم شده است که در این صورت بی‌ضرر است و جای نگرانی نیست و خودبه‌خود درمان می‌شود. در این موارد نیاز به مراجعه به پزشک وجود ندارد اما اگر عرق‌سوز شدن با علائم جدی دیگر همراه شود موضوع باید جدی‌تر گرفته شود. راه‌های زیادی برای پیشگیری از عرق‌سوز شدن پوست وجود دارد که بسیاری از آن‌ها می‌توانند برای شما و کودک بسیار سرگرم‌کننده و کم‌هزینه های باشند. لباس‌های گشاد و نخی و نازک بهترین راه برای باز ماندن منافذ پوست نوزاد است. از خورشید دوری‌کنید و مهم‌تر از همه برای خنک و راحت نگه‌داشتن نوزاد به دنبال علائم اولیه باشید که به شما می‌گویند که کودک خیلی گرم شده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و نوبت ویزیت در کلینیک تخصصی کودکان امید تحت نظر دکتر می‌توانید با شماره ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۰  و ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۱ تماس بگیرید.

عرق‌سوز شدن پوست چه شکلی دارد؟


انواع مختلفی از عرق‌سوز شدن وجود دارد که می‌توانند ازنظر شدت و ظاهر کمی باهم متفاوت باشند.

میلیاریا کریستالینا شایع‌ترین و خفیف‌ترین شکل راش است. اگر فرزند شما دارای کریستالینای میلیاریا باشد، شاهد جوش‌های سفید و کوچک روی سطح پوست او خواهید بود که با مایع پرشده است. این جوش‌ها حباب‌های عرق هستند. برخلاف باور عموم، این نوع عرق‌سوز شدن خارش ندارد و نباید دردناک باشد. میلیاریا کریستالینا در نوزادان جوان بیشتر از بزرگ‌سالان مشاهده می‌شود.

میلیاریا روبرا یا گرگرفتگی در بزرگ‌سالان بیشتر از کودکان و نوزادان است. میلیاریا روبرا که باعث ناراحتی بیشتری نسبت به میلیاریا کریستالینا می‌شود زیرا در لایه بیرونی پوست و یا اپیدرم ایجاد می‌شود. میلیاریا روبرا در شرایط گرم یا مرطوب رخ می‌دهد و ممکن است باعث موارد زیر شود:

• احساس خارش یا زبری
• جوش‌های قرمز بر روی پوست
• کمبود عرق در منطقه آسیب‌دیده
• التهاب و درد پوست، زیرا بدن نمی‌تواند عرق را از طریق سطح پوست خارج کند.
گاهی اوقات جوش‌هایی که به علت میلیاریا روبرا ظاهر می‌شود پیشرفت کرده و با چرک پر می‌شود. هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد، پزشکان از آن به‌عنوان میلیاریا پوسچولوزا یاد می‌کنند.

ميلياريا پروفوندا کم شیوع ترین شکل عرق‌سوز شدن است که می‌تواند عود کند و به شکلی مزمن تبدیل شود. این نوع عرق‌سوز شدن در دُرم رخ می‌دهد که لایه عمیق‌تر پوست است. ميلياريا پروفوندا معمولاً در بزرگ‌سالان پس از یک دوره فعالیت بدنی ایجاد می‌شود که باعث عرق می‌شود. اگر فرزند شما دچار ميلياريا پروفوندا شده است شما متوجه راش‌هایی حادتر بزرگ‌تر، سخت‌تر و به رنگ گوشت خواهید شد. ازآنجاکه عرق‌سوز شدن مانع از خروج عرق از پوست می‌شود، ممکن است منجر به تهوع و سرگیجه شود.

علل عرق‌سوز شدن


عرق‌سوز شدن زمانی رخ می‌دهد که منافذ پوست مسدود می‌شوند و نمی‌توانند عرق را خارج کنند. این احتمال بیشتر در ماه‌های گرم‌تر سال، در هوای گرم‌تر و پس از تمرین شدید اتفاق می‌افتد. پوشیدن لباس‌های خاص می‌تواند باعث گیر افتادن عرق و نهایتاً باعث عرق‌سوز شدن شود. استفاده از لایه‌ای ضخیم از لوسیون ها و کرم‌ها نیز می‌تواند باعث عرق‌سوز شدن پوست شود. در دمای پایین‌تر و خنک هم امکان عرق‌سوز شدن پوست کودک وجود دارد. این اتفاق در صورتی می‌افتد که کودک لباس گرم یا زیادی بپوشد و یا رویش پوشانده شود که منجر به گرمای بیش از حد و نهایتاً عرق‌سوز شدن پوست می‌شود. احتمال عرق‌سوز شدن در نوزادان بیشتر است زیرا منافذ پوست آن‌ها توسعه نیافته است. به‌طورکلی عرق‌سوز شدن به‌راحتی قابل تشخیص است. گاهی اوقات کمی مانند اگزما به نظر می‌رسد اما اگزما بسیار خارش‌آورتر از عرق‌سوز شدن است. سایر بیماری‌هایی که می‌توانند باعث بروز خارش پوستی شوند، اغلب به‌صورت ویروس‌هایی در طبیعت (ازجمله ویروس زیکا پشه) هستند و معمولاً با علائم دیگری همچون تب، سردرد یا بی‌حالی همراه است اما عرق‌سوز شدن این‌گونه نیست.

علائم عرق‌سوز شدن در کودکان چیست؟


علائم رایج عرق‌سوز شدن پوست شامل راش‌های خارش‌دار، ناهموار و سوزش پوست است. شایع‌ترین قسمت‌های بدن که آسیب می‌بیند شامل مناطقی مانند دست، صورت، گردن و آرنج هستند که معمولاً در معرض آفتاب قرار دارند. عرق‌سوز شدن ممکن است بر مناطق زیر لباس‌های تنگ مانند دیواره شکم و کشاله ران نیز تأثیر بگذارد.

تشخیص عرق‌سوز شدن


تشخیص عرق‌سوز شدن پوست با بررسی مشخصات راش در بعضی از مکان‌های پوستی خاص، به‌ویژه پس از قرار گرفتن در معرض گرما انجام می‌شود. پزشک معمولاً با بررسی بصری راش عرق‌سوز شدن را تشخیص می‌دهد اگرچه ممکن است در موارد پیچیده یا غیرطبیعی، کشت و نمونه‌برداری پوست موردنیاز باشد. سایر مشکلات پوستی مانند واکنش‌های آلرژیک، عفونت‌های باکتریایی، عفونت‌های قارچی و یا اگزما ممکن است علائمی مشابه با عرق‌سوز شدن داشته باشند.

درمان عرق‌سوز شدن


عرق‌سوز شدن معمولاً محدود بدون درمان و به‌صورت خود به خودی رفع می‌شود. برای درمان نشانه‌های خارش و سوزش می‌توان از درمان‌های بدون نسخه مانند کلامین و کرم هیدروکورتیزون یا لوسیون آفتاب‌سوختگی استفاده کرد. استفاده بیش از حد از کرم‌ها یا لوسیون های سنگین می‌تواند عرق‌سوز شدن را تشدید کند.

گاهی اوقات عرق‌سوز شدن ممکن است باعث آلودگی پوست شود، به‌خصوص اگر پوست خراشیده و بازشده باشد. باکتری‌ها می‌توانند به پوست نفوذ کرده و باعث عفونت سلولیت شوند. علائم مانند قرمزی، تورم، افزایش درد و تب باید توسط پزشک بررسی شود. درمان آنتی‌بیوتیک با کرم‌های موضعی یا داروهای خوراکی ممکن است برای درمان عفونت‌های مرتبط با عرق‌سوز شدن ضروری باشد.

مراجعه به پزشک


عرق‌سوز شدن معمولاً مشکلی جدی نیست و اغلب طی چند روز بدون درمان برطرف می‌شود. بااین‌حال، اگر علائم زیر در کودک مشاهده شود باید به پزشک مراجعه کنید:

تب
لرز
افزایش درد
ترشح چرک از راش‌ها
اگر پوست فرزند شما عرق‌سوز شده است و پس از چند روز از بین نرفت به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما ممکن است توصیه کند که لوسیون هایی مانند کلامین یا لانولین را برای از بین بردن خارش و جلوگیری از آسیب بیشتر تهیه کنید. پوست خود را خنک و خشک نگه دارید تا پوست عرق‌سوز شده را تسکین دهد.

نشانه‌های شایع گرمازدگی


سرخ شدن گونه‌ها
رخوت و بی‌حالی
تشنگی بیش از حد (در نوزادان / کودکان نوپا که می‌توانند آب بخورند)
تغذیه کم و نامناسب (برای کسانی که از شیر مادر تغذیه می‌شوند)
تحریک‌پذیری
عرق کردن

پیشگیری از گرمای بیش از حد و عرق‌سوز شدن پوست


• لباس‌های راحت به کودک بپوشانید. لباس گشاد بهترین انتخاب هستند.
• اگر شما با تاپ و شلوارک هنوز هم احساس گرما میکنیدبه احتمال زیاد کودکتان هم همین حس را دارد. اجازه دهید مدتی را فقط با پوشک بگذراند. در صورت امکان حتی بگذارید برای دقایقی کاملاً برهنه باشد. این کار به عدم گرمازدگی کمک می‌کند.
• اطمینان حاصل کنید که پوست او به‌خوبی تهویه می‌شود.
• سعی نکنید او را برای مدت طولانی روی صندلی اتومبیل نگه دارید به‌خصوص زمانی که تهویه خیلی مناسب نیست. اگر شما مجبور به رانندگی چندین بار در طی روز هستید سعی کنید آن را هنگام صبح یا بعدازظهر که هوای خارج از خانه خنک است انجام دهید.
• استفاده از پنکه‌های ثابت و متحرک همیشه یک ایده‌ی عالی است.
• از خورشید دور بمانید. اگر شما باید بیرون از خانه باشید در سایه بمانید یا از چتر استفاده کنید تا تابش مستقیم آفتاب را از بین ببرد.
• اگر متوجه شدید که کودک شما به علت یکی از علائم بالا شروع به گرم شدن کرده است شستن بدن کودک و قرار دادن دستمال خنک و مرطوب روی بدن راهی ساده برای کاهش دمای سریع بدن است.

راه‌های جالب برای خنک شدن


• شنا در استخر
• اگر دسترسی به استخر ندارید، یک وان آب خنک با تعدادی اسباب‌بازی‌های سرگرم‌کننده مطمئناً راه خوبی است.
• از آبپاش استفاده کنید.
• یک‌راه خوشمزه برای خنک کردن این است که همیشه یخمک آماده داشته باشید. شما می‌توانید هر آبمیوه ای را که دوست دارید استفاده کنید تا آب بدن کودک حفظ شود. از مصرف بیش از حد شکر جلوگیری کنید.
• کودکان همچنین ماست یخ‌زده و بستنی را نیز دوست دارند.
• اطمینان حاصل کنید که هنگامی‌که هوا گرم است کودک شما به‌اندازه کافی مایعات دریافت می‌کند.
• کودک شما قبل و در طول فعالیت طولانی‌مدت در فضای باز باید هیدراته شود.
• همان‌طور که می‌بینید روش‌های زیادی برای اجتناب از گرمازدگی وجود دارد. کافی است کمی خلاقیت داشته باشید.

اگر در حال حاضر پوست کودک عرق‌سوز شده است چه باید کرد؟


اول و مهم‌تر از همه شما باید نوزاد را خنک‌کنید. لباس‌های کودک را بشویید و یا آن‌ها را دربیاورید و بگذارید در هوا خشک شوند. از حوله استفاده نکنید زیرا مالیده شدن عرق آلوده به منافذ و غدد عروقی باعث بسته شدن بیشتر آن‌ها می‌شود. هیچ پماد یا لوسیونی بر روی آن‌ها نمالید زیرا این می‌تواند غدد عرق را متزلزل کند و مشکلات بیشتری ایجاد کند. به‌طورکلی عرق‌سوز شدن پوست جای نگرانی ندارد. در زیر برخی نشانه‌هایی وجود دارد که جدی‌تر است و نیاز به توجه پزشک دارد:
تب
لرز
افزایش درد
ترشح چرک از راش‌ها
این جوش‌های کوچک را نه برای خلاص شدن از شر آن‌ها و نه برای اطمینان از وجود چرک نترکانید. این کار می‌تواند منجر به عفونت و کاملاً باعث تحریک غیرضروری شود. اجازه دهید پوست کودک شما از خود مراقبت کند.