تزریق واکسن سه گانه اوریون، سرخک و سرخجه یا mmr کودکان در دو نوبت

ام ام آر یک واکسن ترکیبی امن و مؤثر است که در یک تزریق انجام می‌شود و در برابر سه بیماری سرخک، اوریون و سرخجه از بدن محافظت می‌کند. دوره کامل واکسیناسیون ام ام آر به ۲ نوبت نیاز دارد.
سرخک، اوریون و سرخجه مشکلات بسیار عفونی هستند که می‌توانند عوارض جدی و بالقوه کشنده ازجمله مننژیت ، تورم مغز، انسفالیت  و ناشنوایی داشته باشد.

اوریون، سرخک و سرخجه سه نوع از بیماری‌های شایع در کودکان و نوزادان هستند که می‌توانند عوارض جبران‌ناپذیری را برای نوزادان به بار آورند. اما سال‌هاست که با کشف واکسن مربوطه، از حوادث و عوارض تلخ ناشی از این بیماری‌ها تا حد زیادی جلوگیری شده است. واکسیناسیون این سه بیماری تحت یک واکسن سه‌گانه با نام MMR انجام می‌گیرد که ممکن است عوارض جانبی خفیفی نیز برای کودک داشته باشد.برای دریافت اطلاعات کامل‌تر درباره این واکسن و اطلاع از زمان‌بندی نوبت‌های تزریق آن، می‌توانید برای رزرو وقت ملاقات با پزشک متخصص اطفال در کلینیک با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۰ و ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۱  تماس حاصل فرمایید.

سرخک، اوریون و سرخجه چیست؟


سرخک ، اوریون و سرخجه بیماری‌های ویروسی هستند که همه‌ی آن‌ها می‌توانند بسیار جدی باشند.
سرخک با تب ، سرفه، آبریزش بینی، عفونت چشم  و راش پوستی شروع می‌شود و به بقیه بدن گسترش می‌یابد. اگر ویروس ریه‌ها را آلوده کند، می‌تواند باعث ایجاد پنومونی شود. سرخک در کودکان بزرگ‌تر می‌تواند منجر به التهاب و ورم مغز و نهایتاً منجر به تشنج و آسیب مغزی شود.
ویروس اوریون معمولاً باعث تورم در غدد دقیقاً زیر گوش می‌شود. قبل از کشف واکسن، اوریون شایع‌ترین علت مننژیت ، التهاب مغز و نخاع و ناشنوایی در کودکان بود.  در مردان اوریون می‌تواند بیضه‌ها را آلوده کند که می‌تواند به ناباروری منجر شود.
سرخچه نیز می‌تواند منجر به خارش خفیف روی صورت، تورم غدد پشت گوش و در بعضی موارد تورم مفاصل کوچک و تب درجه پایین شود. اکثر کودکان به‌سرعت و بدون هیچ اثرات ماندگار بهبود می‌یابند اما اگر زن باردار مبتلابه سرخجه شود ممکن است به‌شدت آسیب ببیند. اگر زن در سه‌ماهه اول بارداری آلوده باشد، حداقل ۲۰٪ احتمال دارد که فرزند او با نقایص مادرزادی مانند نابینایی، ناشنوائی، نقص قلب یا عقب‌ماندگی ذهنی به دنیا بیاید.

مزایای واکسن ام آر آر ( MMR ) چیست؟


واکسن ام آر آر کودک شمارا در مقابل سه ویروس سرخک، اوریون و سرخچه محافظت می‌کند.
شما همچنین می‌توانید با تزریق واکسن ام ام آر وی (MMRV) کودک خود را در برابر آبله‌مرغان نیز محافظت کنید. واکسن ام ام آر وی (MMRV)همانند MMR است اما درواقع به‌غیراز سرخک و سرخچه و اوریون کودک را در برابر آبله‌مرغان نیز محافظت می‌کند. بعضی والدین برای اولین نوبت واکسیناسیون فرزندشان از MMR و برای دومین نوبت تزریق واکسن از MMRV استفاده می‌کنند.

برنامه توصیه‌شده


 
تعداد نوبت های توصیه شده

این واکسن در دو نوبت تزریق میشود.

سنین توصیه شده

  • بین ۱۲ تا ۱۵ ماهگی
  • بین ۴ تا ۶ سالگی (نوبت دوم را میتوان در هر زمان به مدت حداقل ۲۸ روز پس از اولین بار تزریق نمود.)

بزرگسالانی که نمیتوانند تائید کنند که واکسن سرخک را دریافت کردهاند یا خیر باید مجدداً واکسینه شوند. زنان باروری که واکسن سرخجه را دریافت نکرده اند باید واکسینه شوند.

چه کسی نباید واکسن ام ام آر ( MMR) را دریافت کند؟


کودکانی که تاکنون واکنش آلرژیک خطرناکی را نسبت به ژلاتین، آنتیبیوتیک نومیدین یا نوبت قبلی واکسن MMR داشتهاند نباید واکسینه شوند.
در شرایط زیر در مورد تزریق واکسن MMR به فرزندتان با پزشک خود مشورت کنید:

 

  • کودک آستروئیدها یا داروهای دیگری مصرف میکند که بر سیستم ایمنی او تأثیر میگذارند.
  • کودک دارای بیماری مانند ایدز یا لوسمی است که بر سیستم ایمنی بدن او تأثیر میگذارد.
  • کودک سرطان دارد.
  • فرد مبتلابه اختلال خون است یا اخیراً خون دریافت کرده است.

ازآنجایی که واکسنهای سرخک و اوریون با رشد ویروس در سلولهای جنین مرغ تولید میشود، کودکان مبتلابه آلرژی به تخممرغ توصیه میشود که واکسن را دریافت نکنند. بااینحال، مطالعات نشان داده است که حتی کودکان مبتلابه آلرژی شدید به تخم مرغ میتوانند این واکسن را بدون خطر بروز عوارض جانبی بیشتر دریافت کنند.
کودکانی که بیماری متوسط ​​یا شدید دارند معمولاً توصیه میشود صبر کنند تا بهتر شوند و سپس واکسن را دریافت کنند.

چه کسی نباید واکسن ام ام آر وی ( MMRV) را دریافت کند؟


توصیه میشود که کودکان در سنین ۱۲ تا ۴۷ ماه یا هر کودک دارای سابقه تشنج، واکسن ام ام آر وی  و واکسن آبلهمرغان را بهطور جداگانه دریافت کنند زیرا مطالعات افزایش خطر تب و تشنج در هنگام ترکیب این دو واکسن را نشان داده است. اگر فرزند شما سابقه تشنج داشته یا بهطورکلی سابقه خانوادگی تشنج داشتهاید، با پزشک فرزندتان در مورد جایگزینی واکسن ام ام آر بهجای واکسن ام ام آر وی صحبت کنید.

عوارض جانبی


واکنشهای خفیف نسبتاً شایع است. از هر ۶ کودک یک نفر تب خفیف و از هر ۲۰ کودک یک نفر راش خفیف پوستی را  تجربه میکند.  در موارد نادر کودک در غدد گردن یا گونهها تورم دارد.
این مشکلات احتمالی معمولاً ۶ تا ۱۴ روز پس از اولین تزریق بروز میکند و کودک احتمالاً این علائم را بعد از اولین نوبت واکسینه شدن نشان میدهد..
واکنشهای متوسط کمتر شایع است. حدود ۱ کودک در ۳۰۰۰ نفر که واکسن ام امن آر را دریافت میکنند دچار تشنج ناشی از تب بالا میشود. در تزریق واکسن ام ام آر وی نیز ۱ نفر در ۱۲۵۰ نفر دچار تشنج میشود.
اگرچه این تشنجهای ناشی از تب ممکن است ترسناک باشند اما آنها تقریباً همیشه برای کودک بیضرر هستند.
۱ نفر در ۳۰،۰۰۰ نفر دچار کاهش موقت پلاکت میشود که ممکن است باعث مشکل خونریزی شود.
واکنشهای شدید آلرژیک نادر است اما ممکن است با هر واکسن بروز کند. اگر فرزند شما واکنش نامطلوب به این یا هر واکسن دیگری داشته باشد باید با پزشک اطفال صحبت کنید.

آیا بین واکسن ام ام آر و اوتیسم ارتباط وجود دارد؟


بعضی از محققان میگویند هیچ شواهدی علمی وجود ندارد که واکسن ام ام آر را با اوتیسم مرتبط سازد اما این موضوع همیشه از بحثهای داغ پزشکی بوده است.
در یک مطالعه، محققان متوجه شدند که هشت نفر از ۱۲ کودک مبتلابه اوتیسم زمانی شروع به بروز علائم این بیماری کردند که واکسن ام ام آر را دریافت کردهاند و محققان فرض را بر این گذاشتند که بروز علائم اوتیسم واکنش فیزیکی کودکان به واکسن ام ام آر بوده است.
سپس معلوم شد که این اتفاق تصادفی بوده است و این مطالعه توسط بسیاری از محققان مرتبط با آن رد شده است.