بیماری بلانت کودکان و نوزادان قابل درمان است؟

بیماری بلانت یک اختلال رشد نادر است که بر روی کودکان تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود که پاها درست در زیر زانوها خم شوند. مقدار کمی انحنا در نوزادان کم سن و سال‌تر عملا کاملا طبیعی است. با این حال، وقتی که نوزادان شروع به راه رفتن می‌کنند، بین سنین ۱ تا ۲ سال پاهای او به تدریج صاف می‌شود. در کودکان مبتلا به بیماری بلانت، قسمت پایین‌تر پاها خم شده باقی می‌مانند و یا بیشتر به سمت بیرون خم می‌شوند، که می‌تواند منجر به مشکلات راه رفتن در آینده شود. بیماری بلانت می‌تواند در کودکان زیر ۴ سال و همچنین در اوایل نوجوانی دیده شود. تقریبا همه کودکان که درمان اولیه را دریافت می‌کنند به درمان پاسخ خیلی خوبی می‌دهند.

در کودک مبتلا به بیماری بلانت، انحنا خودش در طول زمان اصلاح نمی‌شود و در صورتی که درمان نشود تنها بدتر می‌شود. به همین دلیل تشخیص زود هنگام مهم است. درمان بیماری بلانت که مشاورین و متخصصان ما در کلینیک تخصصی کودکان امید پیشنهاد می‌دهند بستگی به سن کودک و چگونگی پیشرفت بیماری دارد. کودکان زیر ۲ سال ممکن است فقط به نظارت دقیق نیاز داشته باشند تا پزشک مطمئن شود که این خمیدگی به علت بیماری بلانت است و نه بخشی از رشد طبیعی. خمیدگی شدید و انحنا در کودکان بین ۲ تا ۴ سال ممکن است نیاز به بریس ساق پا داشته باشد. برای کودکان بزرگتر و نوجوانان که بریس کاربردی برایشان ندارد و موثر نیست، جراحی اغلب ضروری است. اکثر کودکانی که تحت درمان بیماری بلانت هستند بسیار خوب عمل می‌کنند و بهبودی کامل دارند.جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت با شماره‌های ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۰ و ۰۲۱۸۸۸۹۸۴۴۱ تماس بگیرید.

دلایل


علت دقیق بیماری بلانت هنوز نامعلوم است. هرچند، دانشمندان معتقدند که ترکیبی از چندین عامل موثر از جمله ژنتیک، محیط و عوامل مکانیکی، دخیل می‌باشند. این عارضه در دختران شایع‌تر است.
به ‌دلیل آن‌که اکثر کودکانی که به بیماری بلانت دچار هستند، در سنین پایین شروع به راه‌رفتن کرده‌اند، اعتقاد برآن است که راه‌ رفتن زودتر از موعد، دلیل عمده دیگری برای این مشکل باشد.
بیماری بلانت در کودکان چاق و دارای اضافه وزن نیز رایج‌تر است؛ به‌نظر می‌رسد که اضافه وزن اعمال شده بر روی تیبیا در این کودکان، به روند غیرمعمول رشد استخوانی منجر می‌شود.

علائم


در اینجا برخی از علائم و نشانه‌های علائم بیماری بلانت برای بررسی آورده شده است:

  • شایع‌ترین نشانه زمانی است که ساق پا زیر زانو خم می‌شود. این در کودکان کم سن و سال دردناک نیست، اما ناراحتی در نوجوانان می‌تواند بدتر باشد.
  • درشت نی خمیده نیز ممکن است باعث ایجاد گروهی از مشکلات شود، زیرا قسمت پایینی ساق پا ممکن است قادر به تحمل وزن بدن نباشد.
  • آرتروز مفصل زانو .
  • مشکل در راه رفتن برای مدت زمان طولانی.
  • به ندرت، یک پا نیز ممکن است کمی کوتاهتر از دیگری باشد.

تشخیصمهم است بدانیم که تشخیص برخی از تغییرات استخوانی خفیف در کودکان زیر ۲ سال ممکن است دشوار باشد، و اغلب دشوار است که بگوییم آیا کودک نوپا دارای احنای معمولی، مناسب سن که خودش اصلاح می‌شود است یا منجر به بیماری بلانت می‌شود. پیگیری نزدیک ضروری است، و معمولا در سن ۳ سالگی تشخیص برای پزشک آسان‌تر است.
بیماری بلانت، اغلب در ابتدا، با مشکوک بودن به پرانتزی بودن پاها در کودکی، با یک ویزیت ساده متخصص کودکان، مشخص می‌شود که متخصص کودکان، معمولا این مورد را به یک جراح ارتوپد ارجاع می‌دهد. هرچه در زمان تشخیص این بیماری، سن کودک بالاتر باشد، این تغییرات در عکسبرداری با اشعه ایکس، واضح‌تر خواهد بود.
شناسایی بیماری بلانت از طریق یک معاینه فیزیکی دقیق انجام می‌شود که با اشعه‌های ایکس از ساق پاها همراه است. این اشعه‌های ایکس، شکل غیر طبیعی درشت نی و احتمالا تغییرات در صفحه رشد استخوان درست زیر زانو را نشان خواهند داد.
پزشک، از اشعه‌های ایکس زوایای بخش‌های مختلف پا را به ‌منظور مقایسه رشد طبیعی استخوان و ایجاد بیماری بلانت، که انحنای بیشتری را نشان می‌دهد، اندازه‌گیری می‌کنند. اگر تشخیص بیماری بلانت تایید شود، این اندازه‌گیری‌ها به جراح اجازه می‌دهد بهترین برنامه درمانی را درنظر بگیرد و اصلاح تغییر شکل درنتیجه درمان را در اینده، پیگیری نماید.

درمان


درمان بیماری بلانت، از نظارت‌های ساده تا جراحی، متفاوت است. تصمیمات درباره بهترین درمان برای هر کودک، بیشتر به سن کودک در زمان تشخیص و شدت انحنای پاها بستگی دارد.

نظارت

اگر انحنای خفیفی در کودک زیر ۲ سال تشخیص داده شود، بهترین درمان، در اغلب موارد، نظارت است که پیشرفت شرایط توسط یک جراح ارتوپد، کنترل می‌شود. در بسیاری از موارد، مشخص می‌شود که انحنای موجود، رشد و نمو طبیعی را طی می‌کند و در یک دوره یک ساله بدون هیچ درمانی توسط پزشک، خودش اصلاح می‌شود.

بریس یا آتل پا

هرچند، اگر این انحنا بدتر شود، یا در یک کودک ۲ تا ۴ ساله تشخیص داده شود، بیماری بلانت می‌تواند با استفاده از آتل‌های ارتوتیک که توسط جراح ارتوپد تنظیم شده و در پای کودک قرار می‌گیرد، درمان شود. این آتل‌ها، که با نام آتل‌های( KAFO ارتوتیک زانو، مچ پا، پا) شناخته می‌شوند، از بالای ران تا نوک انگشتان پا هستند. چند مدل متفاوت آتل موجود است ولی هدف همه آنها هدایت تدریجی رشد پاها به سمت حالت صاف پاها است، به‌طوری‌که زانوها و پاها به خوبی، بدون هیچ انحنایی، تراز شوند. آتل هر کودک، مخصوص خود او طراحی می‌شود که مستلزم قالب‌گیری پاها است. پس از آن، رشد بعدی پاها با استفاده از آتل‌بندی توسط یک متخصص، از طریق معاینات بعدی و اشعه‌ی ایکس از پاها، کنترل و نظارت می‌شود.

جراحی

در بعضی موارد، بهترین درمان برای بیماری بلانت، عمل جراحی است. اینها‌ معمولا مواردی هستند که درمان آتل‌بندی برای اصلاح انحنای پاها موثر نبوده است یا بیماری در سن ۳ یا ۴ سالگی، با انحنای شدیدتری، تشخیص داده شده است.
وقتی بیماری بلانت در نوجوانان تشخیص داده می‌شود، درمان جراحی، تقریبا همیشه مناسب‌ترین درمان است. رایج‌ترین جراحی مورد استفاده استئوتومی نام دارد که یک مثلث بسیار کوچک از تیبیا (درشت نی)، و گاهی حتی از فیبولا (نازک نی)، در تلاش برای تراز کردن پا در حالت صاف و مستقیم، برداشته می‌شود. یک صفحه در محل استئوتومی قرارداده می‌شود که احتمالا ۱ تا ۲ سال پس از جراحی باید برداشته شود.
دیگر درمان‌های جراحی، شامل عمل‌های جراحی کوچکی است که صفحه رشد (اپی‌فیز)، برداشته شده، یا با استفاده از صفحات کوچکی برای توقف رشد غیرطبیعی تیبیا و اصلاح تراز آن مهار می‌شود؛ یا یک جراحی استئوتومی و به‌دنبال آن قراردادن یک تثبیت‌کننده خارجی را شامل می‌شود که چند ماه، وسیله‌ای با سوزن‌های فلزی کوچک، به بخش خارجی پا متصل می‌شود که به التیام تیبیای تازه ترازشده کمک می‌نماید.

بهبودی


پس از جراحی، در اینجا برخی از توصیه‌ها وجود دارد:

  • اطمینان حاصل کنید که کودک از قالب یا عصا برای مدت زمان خاصی استفاده می‌کند.
  • فیزیوتراپی مهم است.